Trafik kazasında kim hatalı?

İkiniz de hatalısınız, birbirinizin hasarının bir kısmını sigortalardan ödersiniz büyük ihtimalle.

Türkiye'de farklıdır belki ama Amerika'da bir de kazayı önleme şansı olup olmadığına bakıyor iki tarafın. Çarptığınız adamın yüksek ihtimalle böyle bir şansı yok, çünkü önüne kırmışsınız. Ama siz kazayı önleme şansına sahip olduğunuz için eğer Türkiye'de de böyle bir uygulama varsa, karşı taraf tramvay yolundan bile gelse daha yüksek kusur sizde bulunabilir.

Umarım kaskonuz vardır. Karşı tarafın %100 kusurlu bulunması imkansız gibi bir şey.

Tramvay yolundan gitmek kadar sinyal vermeden dönmek de yasak :D İki taraftan birinin tamamen kusurlu bulunma ihtimali yok gibi bir şey.
Hocam ama tramvay yolunda olmaması gerekiyor ya o yüzden bence suç tramvay yolunda gidende çünkü orada bulunmaması gerekiyor ve kurala uyup oradan gitmese böyle bir kaza olmayacaktı.

%100 kusur mu arkadaşınızda bulundu hocam? Karşıya hiç mi verilmedi? İlginçmiş öyleyse.
Evet yüzde 100 benim arkadaş kusurlu bulundu. Girmemesi gereken bir yol olduğundan. Teknik olarak karşı taraf önünü bile göremese benim arkadaş girmeseydi kaza olmayacak gözüyle baktılar.

Hocam ama tramvay yolunda olmaması gerekiyor ya o yüzden bence suç tramvay yolunda gidende çünkü orada bulunmaması gerekiyor ve kurala uyup oradan gitmese böyle bir kaza olmayacaktı.
Zaten dediğim gibi büyük ihtimalle ABD'deki o "kazayı önleme imkanı" uygulaması bizde yoktur. Ama yine de %100 tramvaycı arkadaşa kusur verileceğini sanmıyorum. %75-25 falan bile dağılsa kasko yoksa cebinizden para çıkacak demektir.

Evet yüzde 100 benim arkadaş kusurlu bulundu. Girmemesi gereken bir yol olduğundan. Teknik olarak karşı taraf önünü bile göremese benim arkadaş girmeseydi kaza olmayacak gözüyle baktılar.
O zaman tramvaycı arkadaş %100 bulunabilir gerçekten. Sonuç çıkınca konu sahibinden öğrenmek lazım merak ettim.

Peki tramvay yollarının araç sollarken vs geçici kullanımı serbest mi? Benim şehrimde tramvay olmadığı için çok aşina değilim :D

Zaten dediğim gibi büyük ihtimalle ABD'deki o "kazayı önleme imkanı" uygulaması bizde yoktur. Ama yine de %100 tramvaycı arkadaşa kusur verileceğini sanmıyorum. %75-25 falan bile dağılsa kasko yoksa cebinizden para çıkacak demektir.

O zaman tramvaycı arkadaş %100 bulunabilir gerçekten. Sonuç çıkınca konu sahibinden öğrenmek lazım merak ettim.

Peki tramvay yollarının araç sollarken vs geçici kullanımı serbest mi? Benim şehrimde tramvay olmadığı için çok aşina değilim :D
Hayır her ne sebeple olursa olsun o yola girmek yasak. Emniyet şeridi gibi düşün.

"Arkadaşlar tramvay yolundan gelmek yasak, sinyal vermesine gerek yok çünkü oradan araç gelmemesi gerek"
Diyenler olmuş. Sinyal sadece döneceğin şeritten araç gelip gelmemesine bağlı değil. Aynı zamanda arkadan gelen kişiyi uyarmaktır, yavaşlamasını sağlamaktır.
Yani yol olmasa bile sinyal vermek zorunda.

"Arkadaşlar tramvay yolundan gelmek yasak, sinyal vermesine gerek yok çünkü oradan araç gelmemesi gerek"
Diyenler olmuş. Sinyal sadece döneceğin şeritten araç gelip gelmemesine bağlı değil. Aynı zamanda arkadan gelen kişiyi uyarmaktır, yavaşlamasını sağlamaktır.
Yani yol olmasa bile sinyal vermek zorunda.
Tamamen haklısın ama kazalar genel hataları ve ceza gerektiren durumları göz önünde bulundurmuyor. 2 araçtan hangisinin hatalı olduğuna bakıyorlar. Örneğin iki aracın kaza yapmasına sebep olan bir başka araç olduğunda, kazaya sebebiyet veren aracın durumla hiç bir ilgisi olmuyor. Kaza yapanlar arasındaki hatalara bakıyorlar.

Sinyal vermemek de hata fakat döneceğin yönden arabanın gelmemesi gerekiyor teknik olarak. Oran tabii ki de dağıtılabilir. Ama asıl hata tramvay yoluna girende. Çünkü teknik olarak orada olmaması gerekiyor.

Benim bir arkadaşım ters yönden girmişti, karşıdan da kör kütük şarhoş bir eleman gelmiş. Alkole falan bakmadan ters yöne giren benim arkadaşta kusur bulunmuştu.
O bölgede tramvay yoluna girilmemesi için konulmuş bi engel yoksadece sarı cizgi var ve bazen araçlar kasisden veya cukurlara girmemek için tramvay yoluna giriyorlar bende cok girdim yol cift şerit gidiş geliş şeklindeydi

%100 kusur mu arkadaşınızda bulundu hocam? Karşıya hiç mi verilmedi? İlginçmiş öyleyse.
Hafta sonu olduğu icin bilir kisi raporu daha cikmadi hocam

Ben pek fark edemedim ama adamla konuşurken çarpmamak için oroya girdiğini ama yinede duramadığını söylemişti

Son düzenleme:
@Kaan26 Kaza resmileri atar mısınız hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı