Trafikte araba sürmeye alışmak

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
İnsanlar trafikte nasıl araba sürmeye alışabiliyor? Ben 2 kez trafiğe çıktım ancak sürekli gerginlik hali vardı işte arabayı çarpacağım, önüme aniden biri dalacak, biri ani fren yapacak diye. 2 kez gelmiştim ve gelirken şansıma da hep otoban kenarına araba park eden elemanlara denk geldim. Akan trafikte bir şekilde arabayı kurtarmayı başardım ancak ufaktan panik hali gelmeye başladı. Soğukkanlı olabilsem daha rahat olacağım ama yok. Ne yapmalı bu konuda? Nasıl alıştınız siz trafiğe?

Gerçekten nerede sürdüğünüze göre değişiyor. Önce sürüş parkuru olan Kemerburgaz'da kendimi denedim, ardından Şişli'de sürdüm. Şişli'de sürmek doğal olarak daha zordu fakat trafiğe alışmadan önce arabaya alışmak gerekiyor.

Önüme biri atlar gibi durumlar için arabaya kamera taktırdım, kendimi daha güvende hissettiriyor.

Kişiden kişiye değişebiliyor bu durum. Arkadaşların dediği gibi sakin noktalar ile başlayıp zamanla yoğun trafik olan bölgelere geçebilir veya benim yaptığım gibi direk yoğun trafikle bir kaç saat cebelleşip, o sıkıntı stresi en yoğun hali ile yaşayıp, bunu başarabildiğini gördükten sonra o özgüven ile devam da edebilirsiniz.

Trafiğe kapalı alanda pratik yap sonra daha az araba olan yerlerde sür sonra sonra gelişirsin.
Hocam olduğum yerde trafiğe kapalı bir alan yok. Dolayısıyla kendi istediğim gibi çalışamıyorum.
Zamanla alışıyorsun trafikte araba süre süre.
Hocam yani bilemedim. Trafikte bir sürü tuhaf sürücüler var ve ben daha yeniyim. Başa çıkmakta çok fazla zorlanıyorum.
Gerçekten nerede sürdüğünüze göre değişiyor. Önce sürüş parkuru olan Kemerburgaz'da kendimi denedim, ardından Şişli'de sürdüm. Şişli'de sürmek doğal olarak daha zordu fakat trafiğe alışmadan önce arabaya alışmak gerekiyor.

Önüme biri atlar gibi durumlar için arabaya kamera taktırdım, kendimi daha güvende hissettiriyor.
Yani var o durum. Arabayı 1-2 aptalın tek benim önüme atlayacak diye çarpmayı istemem. İlla ki kaza olacak ancak şu aralar olmasın çünkü stajyer sürücüyüm. Stajyerler için aşırı fazla katı kurallar var. Korkuyorum ehliyeti kaptırırım diye. Ağrılı bir süreç oldu ehliyeti almak.
Kişiden kişiye değişebiliyor bu durum. Arkadaşların dediği gibi sakin noktalar ile başlayıp zamanla yoğun trafik olan bölgelere geçebilir veya benim yaptığım gibi direk yoğun trafikle bir kaç saat cebelleşip, o sıkıntı stresi en yoğun hali ile yaşayıp, bunu başarabildiğini gördükten sonra o özgüven ile devam da edebilirsiniz.
Hocam iyi hoş diyorsunuz ama ben sıkıntı ve strese gelebilen biri değilim. Ufaktan stres ve sıkıntı gelince elim ayağıma dolaşıyor. Bildiğimi de unutuyorum. Sonunda da panik gelmeye başlıyor.

Bu konuda ise ne yapacağımı bilmiyorum. Bu durum sadece trafik için değil, birçok konuda böyleyim. Ufacık bir sıkıntısa ve panikte elim ayağıma dolaşıyor tamamen.

Yani var o durum. Arabayı 1-2 aptalın tek benim önüme atlayacak diye çarpmayı istemem. İlla ki kaza olacak ancak şu aralar olmasın çünkü stajyer sürücüyüm. Stajyerler için aşırı fazla katı kurallar var. Korkuyorum ehliyeti kaptırırım diye. Ağrılı bir süreç oldu ehliyeti almak.
Ben sınavı tek de geçmiştim, herşey parkurun püf noktalarını ezberlemek ile alakalı.

Suç karşı tarafta ise sizle alakalı bir sorun olmaz.

Ben sınavı tek de geçmiştim, herşey parkurun püf noktalarını ezberlemek ile alakalı.
Ben 2.de geçmiştim. 1. sınavda yine sırf panik ve gerginlikten kalmıştım. 2. sınavda kendimi zorla zapdederek geçmiştim. Salsaydım eğer yine kalırdım yoksa. :D
@EkmekArasiHDD soğukkanlı olacaksın ve öbür sürücülerin ne yapacağını kestireceksin.
Her şey çok anlık hocam. Tam temiz arkam şerit değiştireyim diyorsunuz aniden birisi çıkıp serseme çeviriyor ve bunu yapması saniyelik bile olmayabiliyor gerçekten.

Her şey çok anlık hocam. Tam temiz arkam şerit değiştireyim diyorsunuz aniden birisi çıkıp serseme çeviriyor ve bunu yapması saniyelik bile olmayabiliyor gerçekten.
Hocam trafikte kararsız kalmak çok büyük bir hatadır. Kararsız kalmamak lazım. Baktınız boş ve yeterli alan var sinyali verin geçin.

Geri
Yukarı