Trafikte hata yapıyorum ve moralim bozuluyor

Şehir içinde trafik kurallarına uyduktan (çok basit kuralları kastediyorum. Kırmızı ışıkta geçmemek, şerit değiştirirken sinyal vermek, gereksiz hız yapmamak, ayna hakimiyetini sağlamak, yol için aceleci olmamak vs.) sonra araba kullanmayı biliyorsan küçük hatalar yapmamalısın.

Zaten bu küçük hataları yaratan olaylar da bazı kuralların çiğnenmesinden kaynaklanıyor. Şehir içi trafikte araba kullanmak, otobanda vs. kullanmaktan daha zordur. O yüzden olabildiğince kurallara uyup, acele etmeden tüm dikkatinizi arabaya ve yola vermelisiniz.

Çok hızlı olmadığınız sürece birçok hata da tolere edilebiliyor. Ayağınızın altındaki frene güvenin. Mesela özellikle sokak aralarında dolaşırken sürekli bir tarafım ve ayağım fren pedalını düşüyor. Yola bir çocuk fırlarsa bam diye durabileyim diye, hızımdan kontrolüme kadar her şey buna uygun çalışıyor.

Bazı şeyler de zamanla ve tecrübeyle oturur. Her kaza da senin hatandan dolayı kaynaklanmaz. Ama sen kendin çok dikkat edersen bazı zamanlarda karşı tarafın hatasını da engelleyebilirsin.

Selamlar merhaba. 24 yaşındayım bir tane arabamız var ama ben çok nadir kullanıyorum.

Araba kullanma tecrübem çok fazla paralel park olsun geri manevralar diğer zor manevralar olsun hepsini biliyorum yapıyorum ama trafik tecrübem çok yok çünkü şehir içine çok girmiyorum yaşadığım şehir trafik yoğunluğu olarak belki de Türkiye de ilk beşte olabilir.

Aslında trafik kurallarını biliyorum ehliyeti kalmadan aldım ama şehir içi trafik farklı oluyor. Allah'a şükür herhangi bir kaza yaşamadım ama yaşayacak oluyorum ve bu benim modumu moralimi düşürüyor sanki hiçbir şey bilmiyor muşum gibi oluyor kendime kızıyorum.

Mesela bugün yine şehir içinde çok saçma bir hata yaptım çok basit normalde onu yapmam, düşünürüm, ama o an direk sürdüm ve neredeyse soldan iki tane araba bana çarpıyordu.

Kaza olmadı ama o durum benim modumu moralimi bitirdi kendime kızdım trafikte hiç kusursuz süremiyorum hep basit hata yapıyorum kendime güvenim kalmıyor ya.

Sizde de böyle oluyor mu ben çok beceriksizim diye kendime kızıyorum moralim bozuluyor. Aklımdan çıkmıyor.
Az kullandığınız için unutmuş olabilirsiniz. Biraz daha kullanın alışırsınız bence.

Sizin kendinize özeleştiri yapmanız bile irili/ufaklı olumlu bir evre, adım sayılır. Malum, Türkiye trafiğinde güdülen onca saygısız insan bile iyisiyle/kötüsüyle otomobil kullanabiliyorsa, siz de zamanla alışır; çıkarımlarda bulunarak bir süre sonra daha az hata yaparak kullanmaya başlarsınız.

Tecrübe edine edine, bir zamandan sonra aracı organınızmış gibi hisseder ve şimdiye nazaran daha kolay hakim olmaya başlarsınız bence.

Ben trafik kurallarını bisikletle öğrendim herkese de öneririm bir ara o kadar çok bisiklet kullanmıştım ki refleks oldu bende sağa sola bakmak.

Şehir içinde trafik kurallarına uyduktan (çok basit kuralları kastediyorum. Kırmızı ışıkta geçmemek, şerit değiştirirken sinyal vermek, gereksiz hız yapmamak, ayna hakimiyetini sağlamak, yol için aceleci olmamak vs.) sonra araba kullanmayı biliyorsan küçük hatalar yapmamalısın.

Zaten bu küçük hataları yaratan olaylar da bazı kuralların çiğnenmesinden kaynaklanıyor. Şehir içi trafikte araba kullanmak, otobanda vs. kullanmaktan daha zordur. O yüzden olabildiğince kurallara uyup, acele etmeden tüm dikkatinizi arabaya ve yola vermelisiniz.

Çok hızlı olmadığınız sürece birçok hata da tolere edilebiliyor. Ayağınızın altındaki frene güvenin. Mesela özellikle sokak aralarında dolaşırken sürekli bir tarafım ve ayağım fren pedalını düşüyor. Yola bir çocuk fırlarsa bam diye durabileyim diye, hızımdan kontrolüme kadar her şey buna uygun çalışıyor.

Bazı şeyler de zamanla ve tecrübeyle oturur. Her kaza da senin hatandan dolayı kaynaklanmaz. Ama sen kendin çok dikkat edersen bazı zamanlarda karşı tarafın hatasını da engelleyebilirsin.
Teşekkür hocam haklısınız aynen dediğiniz gibi ama; yazdığınız kurallara zaten uyuyorum hatta fazlasını bile bilip uyguluyorum sorun o değil ama çok çok nadir de olsa işte keşke şunu yapmasaydım keşke daha dikkatli olsaydım dediğim hatalarım oluyor. Yani daha hiç mesela 3 ay boyunca kusursuz sürüş yapamadım illaki küçük hatalarım oluyor. Hata dediğim ise kaza falan değil böyle değişik küçük şeylere çok takılıyorum mesela yol hakkı, yan yana gelme vs... gibi. Keşke bunları hiç yapmasam diyorum.

Geri
Yukarı