Trafo kaç watt?

yigitayas1

Hectopat
Bende bir trafo var ve çıkışı 30Volt yaklaşık. Bu trafonun yüksekliği 12cm genişliği 10cm ağırlığı da yaklaşık 5-6 kilogram. 30Volt'ken kaç amper olduğunu nasıl hesaplanabilirim veya hesaplar mısınız?

Dosya Ekleri

• 20220617_191933.jpg
    20220617_191933.jpg
    273,5 KB · Görüntüleme: 94
  • 20220617_191928.jpg
    20220617_191928.jpg
    210,1 KB · Görüntüleme: 85
Bende bir trafo var ve çıkışı 30Volt yaklaşık. Bu trafonun yüksekliği 12cm genişliği 10cm ağırlığı da yaklaşık 5-6 kilogram. 30Volt'ken kaç amper olduğunu nasıl hesaplanabilirim veya hesaplar mısınız?
Watt kaç acaba?

1 Volt gerilim olan bir elektrik devresinde Amper ve Watt değerleri eşit olur. Örneğin, gerilimin 1 Volt olduğu bir devrede 10 Watt, 10 Amper eder yani cevap 300

Boşta 30V görüyorsanız, muhtemelen 24V bir trafonuz var. Gücünü ise tahmin etmek zor. Boyutu belli olsa da yine çok kaba bir tahminden öteye geçilemez. 300W hesabını yapan @Isaac N3wton üstadımı tebrik ederim. Yeni bir fizik kuralı üretip, ona göre de bir formül buldunuz sanırım.

Boşta 30v görüyorsanız, muhtemelen 24v bir trafonuz var. Gücünü ise tahmin etmek zor. Boyutu belli olsa da yine çok kaba bir tahminden öteye geçilemez. 300W hesabını yapan @Isaac N3wton üstadımı tebrik ederim. Yeni bir fizik kuralı üretip, ona göre de bir formül buldunuz sanırım.

Fizik kuralı değil hocamdan rica ettim.

Fizik kuralı değil hocamdan rica ettim.

Oda formül olarak bunu önerdi.

@Isaac N3wton Watt değeri ile akım eşit olmaz. O örnek amaçlı verilmiş ve eksik anlamışsınız. 30V trafonun boştaki gerilimi. Normal yükte 24V sağlamak amacıyla üretilmiş bu trafo. Akımı ve gücü ise bilinmiyor. Akım veya gücü belirtilmiş olsaydı, bilinmeyen diğer değer bulunabilirdi. Basit haliyle P=U*I formülü geçerlidir. Daha cos φ değerine hiç girmiyorum bile. Formülde sadece voltaj biliniyor ve iki bilinmeyen var. Hesaplamak için yeterli veri yok.

Boşta 30V görüyorsanız, muhtemelen 24V bir trafonuz var. Gücünü ise tahmin etmek zor. Boyutu belli olsa da yine çok kaba bir tahminden öteye geçilemez. 300W hesabını yapan @Isaac N3wton üstadımı tebrik ederim. Yeni bir fizik kuralı üretip, ona göre de bir formül buldunuz sanırım.
Nick ve yorum uyumu(!). @Isaac N3wton 😅

@Taptic Sizin yorumunuza katıldım, Newton için de gülerek ironi yaptım. 😉

Trafo ac 30 volt doğrultunca 29-35 arası değişiyor koyduğum kapasitöre göre ama biri bana bunu öyle hediye mahiyetinde verdi bana al sana 500watt dedi doğru olup olmadığını hesaplamak istedim , sargıyı 2ye bölebiliyorum yan tarafında tam ortasından bobin uclarini ayirinca 17ac volt oluyor bobin uclarini paralel bağlayınca amper 2 katına çıkıyor ama gerçekten amper kaç bilmiyorum 500watt bi trafo olabilir mi cidden bana biraz abartma gibi geldi de ama şöyle söyliyim 17volt şeklinde bobin ayırıp paralel bağlayınca bir tornavidayı kısadevre yapınca kızartabiliyor.

Geri
Yukarı