Trajikomik Olay

Geçen Yaz yeni bir telefon için para biriktirmeye başlamıştım. iPhone 7 Plus istiyordum ve gün geçtikçe cüzdanımdaki para artıyordu. Ben biriktirebildiğim kadar biriktirecektim abim de geri kalanını kendi cebinden verecekti. 2000'e yakın para biriktiğinde abimden rica ettim tamam dedi. Aradan 2 hafta geçti okuldan yorgun argın geldim annem sürprizz diye bağırdı koştum baktım telefon almışlar fakat yanında Apple yerine Huawei yazıyor. Daha sonrası malum biriktirdiğim parayı elimden alıp bana daha ucuza bir telefon almışlar. Kitlendim kaldım üzülmesinler diye de bir şey demedim. Sonuç olarak böyle hayalleri bıraktım ve hayatıma bir hayal kırıklığı ile devam ettim.
Vay canına. Hocam bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Şimdi siz aileniz tarafından dolandırılmışsınız.

Çok da hevesliymişsiniz belli. Mesajınızı okurken o heyecanı aldım. Geçmiş olsun. Belki bir hayır vardır.

Telefonun bugünkü fitayına baktım Epey'den 1500 lira. O zamanlar 900 liraydı, 2000 lira biriktirdim diyorsun. Bir de biriktirdiğin o parayı elinden mi aldılar cidden. Aileni üzmek istemediğini söylemişsin ama ilişkilerini tekrar bir gözden geçirmen gerek gibi. Ayrıca telefonu iade de edebilirdin. Ama ailenin yaptığı cidden saygısızlık.

İade etseydim "ne oldu beğenmedin mi" diyeceklerdi. Babam teknolojiden anlamadığı için 900 lirayı oldukça fazla ve telefonuda son model sandığı için "bu çocuğa bir şey beğendiremiyoruz" diyecekti. Teşekkür edip kullandım olsun.

Çok güzel bir evlatlık örneği göstermişsin fakat yapılan yanlış. Kendine bir hedef koyup, o hedef için para biriktiriyorsun ve karşılığında başka bir şey alıyorsun. Yerinde olsam kabul edeceğim bir durum değildi. Kim bilir o paraları biriktirmek için ne kadar uğraştın. Belli ki genç bir arkadaşımızsın. Para biriktirmen zor olur.

Olay tam olarak telefon değil aslında. Bu şekilde her şeyi kabullenirsen ileride de sana her şeyi kabul ettirebileceklerini düşünürler. Sadece ailen için söylemiyorum. O üzülür, bu üzülür diyerek kendini ezdirirsin. Bırak üzülsünler. Çünkü yaptıkları yanlış. Onlar yanlış yaptıklarını yüzüne vurulmadığı için bilemeyecek fakat sen heves kırıklığını içinde yaşayacaksın. Tekrar ediyorum, bu sadece ailen için değil. Herkese karşı tutumun aynı olsun. İleride bastırılan, ezilen biri olmak istemiyorsan, kabullenen bir kişilik olma. Yoksa iyi niyetin yüzünden hakkın çok yenir. Benden sana bir nasihat olsun.

Telefon olayının üstüne gitmeye artık gerek yok. Olay anında gereken tepkiyi ortaya koyman lazımdı. Bundan sonrası için dediklerimi göz önünde bulundur. Zaten hayatında sayısız kez telefon alacak fırsatın olacak.

Geri
Yukarı