Tramvay ikilemi

Haruki Murakami

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Muğla/Bodrum
Evet, bugün akşam tramvay ikilemi aklıma geldi ve forum ile paylaşmak istedim, bununla ilgili bir konu açılmış, o da 4 yıl önce. Yenilemek istedim. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Felsefeci philippa foot, ve judith Jarvis'in ortaya attığı ikilemdir.

Bir tramvay yolunun yakınlarındasınız. Derken uzaktan yaklaşan tramvayın sesini duyuyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ki tramvay yolunun üzerinde ellerinde aletler olan beş işçi. Ama çok geç, işçiler toparlanıp kalkana kadar tramvay onları çoktan ezip geçmiş olacak. Birden makası kontrol eden kolun tam yanınızda olduğunu görüyorsunuz.

İkilem bu ya, diğer yolun üzerinde de biri olduğunu fark ediyorsunuz. Ne yapardınız? Kolu çekip beş kişinin hayatını kurtarmak için tramvayı o bir kişinin üzerine yönlendirir miydiniz?

Neden hangi seçeneği seçtiğinizi mantıklı açıklamalar ile anlatın lütfen. Yav, çekersem katil olacağım demeyin. Bunu hepimizi biliyoruz zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Twitter linkini açar açmaz karşıma bunun gelmesi :D:
yoğ artığ.png
Ben kolu çekerdim sanırım. O işçilerin bir suçu yok. Ama o adam yolun ortasında uyuyor. Pek akla yatkın bir fikir değil. Eğer yatılan yol kullanılmayan bir yol olsaydı çekmezdim ama. O zaman gerçekten ahlaki olarak çok yanlış. Bir suçu yok çünkü.

Ekmekçi abilerimize yazık. Kolu çekerim. Birde bağırırım. Kaçarsa kaçar. Yoksa ölür artık.
Twitter linkini açar açmaz karşıma bunun gelmesi :D:
Ben kolu çekerdim sanırım. O işçilerin bir suçu yok. Ama o adam yolun ortasında uyuyor. Pek akla yatkın bir fikir değil. Eğer yatılan yol kullanılmayan bir yol olsaydı çekmezdim ama. O zaman gerçekten ahlaki olarak çok yanlış. Bir suçu yok çünkü.
Reverse cowgirl daha iyi. :D

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı