Trident Z RAM'lerin MHz değeri artırılamıyor

Daha fazla  
Selamlar.

Sistemim;
Anakart: X570 Tomahawk Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen 5 3400G.
RAM'ler: Trident Z Neo 3600MHz Dual 8 GB.
SSD: Samsung 980 Pro.
Güç: GigaMax 550W.

RAM'lerimi 3600 MHz de kullanamıyorum.
Birkaç deneme sonrasında en fazla 3466MHz ile çalıştırabildim.
Bakıyorum millet OC ile 4000MHz çıkarıyor ben ise 3600MHz denediğimde sistemim kabul etmiyor. Voltajı 1.400 Auto da yükseltmeye çalıştığımda ise sayıların rengi kırmızıya dönüyor bende korkuyorum tekrar 1.400'e çekiyorum :)
BIOS'u güncelledim ama pek bir faydası dokunmadı. Meret 3600MHz aldığımda kendini sıfırlıyor.
Ne yapmam ne etmem lazım?

Selamlar.

Sistemim;

Bakıyorum millet OC ile 4000MHz çıkarıyor ben ise 3600MHz denediğimde sistemim kabul etmiyor. Voltajı 1.400 Auto da yükseltmeye çalıştığımda ise sayıların rengi kırmızıya dönüyor bende korkuyorum tekrar 1.400'e çekiyorum :)
BIOS'u güncelledim ama pek bir faydası dokunmadı. Meret 3600MHz aldığımda kendini sıfırlıyor.
Çünkü işlemciniz Zen+. Zen+ mimarili işlemcilerde 3466MHz üzerini görmek zor, şahsen 2700X ile deneyimledim. Ayrıca RAM çipiniz 1.4v üzerinde crash verebilir, o yüzden üzerine çıkmamanız iyi olmuş.

Selamlar.

Sistemim;

Bu sıcak yaz gününde CPU soğutucunuza güveniyorsanız biraz işlemcinizin frekansını yükseltin ve tekrar istediğiniz değeri deneyin.

Anakart kaç MHz destekliyor ki?

4600(OC) MHz kadar destekliyor.

Çünkü işlemciniz zen+. Zen+ mimarili işlemcilerde 3466MHz üzerini görmek zor, şahsen 2700X ile deneyimledim. Ayrıca RAM çipiniz 1.4v üzerinde crash verebilir, o yüzden üzerine çıkmamanız iyi olmuş.

İnanın kırmızı kırmızı görünce zaten bir şeylerin ters gideceğini anladım. 1.41 1.42 görüyor arada sırada BIOS'tan baktığımda. Peki 4000MHz çıkaranlar nasıl çıkarıyor anlamış değilim. 3600 kullanmaya çalıştığımda mavi ekran hatası dahi alıyorum. Hatta 3466MHz de kullanmaya başladığımdan beri donmalar başladı öyle ki reset atmadan düzelmiyor.

Bu sıcak yaz gününde CPU soğutucunuza güveniyorsanız biraz işlemcinizin frekansını yükseltin ve tekrar istediğiniz değeri deneyin.

Stok soğutucuyu kullanıyorum. Kasamda Windows XP sistemden kalma eski bir kasa hava sirkülasyonu hiç yok diyebilirim.

İnanın kırmızı kırmızı görünce zaten bir şeylerin ters gideceğini anladım. 1.41 1.42 görüyor arada sırada BIOS'tan baktığımda. Peki 4000MHz çıkaranlar nasıl çıkarıyor anlamış değilim. 3600 kullanmaya çalıştığımda mavi ekran hatası dahi alıyorum. Hatta 3466MHz de kullanmaya başladığımdan beri donmalar başladı öyle ki reset atmadan düzelmiyor.

Stok soğutucuyu kullanıyorum. Kasamda Windows XP sistemden kalma eski bir kasa hava sirkülasyonu hiç yok diyebilirim.
Hocam sisteminizin soğutmasına güvenmiyorsanız bu işlere girmeyin derim. Çünkü bileşenleriniz değerli. Isının miktarına bağlı olarak bileşenlerinizin ömrü kısalabilir.

Hocam sisteminizin soğutmasına güvenmiyorsanız bu işlere girmeyin derim. Çünkü bileşenleriniz değerli. Isının miktarına bağlı olarak bileşenlerinizin ömrü kısalabilir.

Şu an için aşırtma yapmayı düşünmüyorum zaten dediğiniz gibi soğutmaya güvenmiyorum fakat en azından RAM'leri değerinde çalıştırabilseydim güzel olacatı. Acaba mavi ekran hatasıda bu RAM'lerin düzgün soğutulamıyor olmasından mıdır?

4000MHz yapanların işlemci mimarileri daha güncel. Zen2 veya Zen3 işlemcilerin bellek kontrolcüleri ile görülebilir o değerler. Ama Zen+ 'da XMP değeri de dahil, 3466MHz ve sonrası zor. Şahsen bana gelen kontrolcü o kadar düşük seviye ki 1.4v RAM voltajı ile 3200MHz'e ancak ulaştım. Tabi RAM çipim de biraz kötü, onun etkisi de var elbette.
Hatta 3466MHz de kullanmaya başladığımdan beri donmalar başladı öyle ki reset atmadan düzelmiyor.
Demek ki onda da stabil değil. Memtest64 indirip "Stop on Error'u işaretleyerek sonsuz döngü olacak şekilde test eder misiniz?

4000MHz yapanların işlemci mimarileri daha güncel. Zen2 veya zen3 işlemcilerin bellek kontrolcüleri ile görülebilir o değerler. Ama zen+'da XMP değeri de dahil, 3466MHz ve sonrası zor. Şahsen bana gelen kontrolcü o kadar düşük seviye ki 1.4v RAM voltajı ile 3200MHz'e ancak ulaştım. Tabi RAM çipim de biraz kötü, onun etkisi de var elbette.

Demek ki onda da stabil değil. Memtest64 indirip "stop on Error'u işaretleyerek sonsuz döngü olacak şekilde test eder misin?

Kullandığım işlemciyi kullanarak 4000 MHz çıkıyorlar :/

Anlık olarak 2 saati tamamladı test fakat başka hiçbir şey yapamıyorum. Bu gece testi tekrar açacağım.

Kullandığım işlemciyi kullanarak 4000 MHz çıkıyorlar :/

Anlık olarak 2 saati tamamladı test fakat başka hiçbir şey yapamıyorum. Bu gece testi tekrar açacağım.
Test esnasında hiçbir şey yapamıyorsanız normal. RAM'in büyük çoğunluğu test yükünde çünkü. Error çılıp durmadıysa problem yok.

Ayrıca kullandığınız işlemciyle 4000MHz'e çıkıyorlar demişsiniz, kaynak varsa atabilir misiniz? Merak ettim.

Geri
Yukarı