Çözüldü Trigonometri sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba. Resimdeki soru ellerinizden öper. Çember bilgim iyi olmadığı için orada ne yapacağımı tam anlayamadım.

Çözümünü güzelce anlatıp beğendiğim ilk cevaba en iyi çözüm vereceğim. İyi sosyaller.

IMG20210328210104.jpg

Çözüm
Teğetler dörtgeni olduğunu için |DC|+|AB| = |DA|+|CB|.

s.jpg

Sonra yukarıdan diklik indiriyoruz ve oradan kosinüsü buluyoruz.
Merhaba. Resimdeki soru ellerinizden öper. Çember bilgim iyi olmadığı için orada ne yapacağımı tam anlayamadım.

Çözümünü güzelce anlatıp beğendiğim ilk cevaba en iyi çözüm vereceğim. İyi sosyaller.

Eki Görüntüle 945620

Çember bilgisi farz hocam, ben de ilerledim ama çıkaramadım.

Çember bilgisi farz hocam, ben de ilerledim ama çıkaramadım.

Bir de şöyle bir şey düşündüm. Merkeze inen yarıçap teğeti dik kesiyordu. İkizkenar teğetler yamuğu olduğu için çemberin kenarındaki o üçgenleri de eşit parçalara ayırması lazım. Ben oradan tekrar ilerleyeceğim.

Hocam, DC doğru parçasının orta noktası çembere teğet olan yer. Benzer şekilde AB doğru parçasınınki de. Bu iki orta noktayı birleştiriyoruz.

Bu birleştirdiğimiz doğru parçası merkezden geçiyor. Bu doğru parçasının kopyasını D noktasına taşıyoruz, AB doğru parçasına gidiyor. Bu ikinci doğru parçasının AB doğru parçasını kestiği yerin solundaki uzunluk 7/2-3/2=2 oluyor. Bu dursun kenarda.

İlk çizdiğimiz çemberden geçen doğru parçası, AB ve DC doğru parçalarını ikiye bölüyor demiştik. DC/2=1,5 AB/2=3,5.

A noktasından çıkıp D'ye doğru giden doğru parçasının çembere teğet olan yere kadarki kısmı AB/2 ile eşit olur, yani 3,5. Benzer şekilde D'den çıkıp A'ya gideninki de DC/2 yani 1,5 oldu.

Bu son durumda AD doğru parçası 3,5+1,5=5 oldu.

cos(alfa)= ikinci paragrafın sonundaki parça/ AD olacaktır. Yani cos(alfa)=2/5.

Geri
Yukarı