Çözüldü Trojan nasıl silinir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kelsza

Hectopat
Gamepower'ın sitesinden geçenlerde yazılım indirdim kulaklık için. Bugün onu kaldırmayı denedim ve kaldırdıktan sonra Kaspersky trojan virüsü uyarısı verdi ve sildi. Windows da hasar nerelere vermiş diye bir panel çıkarttı ve yeniden başlattım. Düzelmiş midir? Hiçbir korsan indirme yapmadım 2 yıldır bu bilgisayarı kullanıyorum. Eski bilgisayarımda korsan oyun indirmeme rağmen o kadar bir şey olmadı bu kadar basit bir şeyden virüs bulaşmasını anlamlandıramadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Temizlediyse sorun yok. Ek olarak gözden kaçabilecek olanlar için aşağıdaki rehberleri uygulayın:

Hiçbir program açık değilken temp %temp% prefetch dosyaları sil. Silinmiyorsa virüs duruyordur.
Klasörü silme içindeki dosyaları sil.
Yanlış bilgilendirme. Temp klasöründeki dosyalar geçici dosyalardır ve silinmemeleri bir zararlı olduğunu göstermez. Örneğin Edge, hızlı başlangıç için birçok geçici dosyayı bu klasörde saklar ve silinmez.
Dediğim gibi dosyaya bakmadım fakat gamepower yazılımını sildikten sonra hemen oldu ve uyarıda o vardı zaten. Başka bişey indirme ihtimalim de çok az çünkü o zaman da konu açmıştım. Onu yükleyecektim zaten ve herkes onu yüklememi söyledi o zaman.
"Onu" diye belirttiğiniz nedir? Bilmiyorum ama dosyayı sildiğiniz için çok önemi de yok artık .Size önerilen taramalarda tam sistem taramasında Eset Scanner yerine kullandığınız Kaspersky'i, (önyükleme içinde kullanılabilir) boot üzerinden (işletim sisteminden bağımsız) taramada ise Eset SYSRescue kullanabilirsiniz. Onun dışında da zaten programı da kalıntı bırakmadan kaldırdıysanız ekstra bir durum yok.
Not: Önerilenleri kullanırken ayrı ayrı kullanmaya özen gösterin, çakışma olabilir.

Yanlış bilgi
Gamepower'ın sitesinden geçenlerde yazılım indirdim kulaklık için. Bugün onu kaldırmayı denedim ve kaldırdıktan sonra Kaspersky trojan virüsü uyarısı verdi ve sildi. Windows da hasar nerelere vermiş diye bir panel çıkarttı ve yeniden başlattım. Düzelmiş midir? Hiçbir korsan indirme yapmadım 2 yıldır bu bilgisayarı kullanıyorum. Eski bilgisayarımda korsan oyun indirmeme rağmen o kadar bir şey olmadı bu kadar basit bir şeyden virüs bulaşmasını anlamlandıramadım.

Trojan sabit bir yerleşik virüstür. Yayılma yapmaz. O kadar tehlikeli bir virüs değil. Zaten silmiş Kaspersky! Hiç takma kafana, worm (solucan) en berbatlarındandır, her yere yayılır!

Artı -3 Eksi
Trojan sabit bir yerleşik virüstür. Yayılma yapmaz. O kadar tehlikeli bir virüs değil. Zaten silmiş Kaspersky! Hiç takma kafana, worm (solucan) en berbatlarındandır, her yere yayılır!
Yine yanlış, Trojan da yayılabilir. Sisteme sızması yeterli, kendini kopyalayabilir veya dış bir sunucuya bağlanarak yeni zararlıları indirebilir.

Yanlış bilgi
Yine yanlış, trojan da yayılabilir. Sisteme sızması yeterli, kendini kopyalayabilir veya dış bir sunucuya bağlanarak yeni zararlıları indirebilir.

Sen kendin için yorum yap lütfen! Ve kendinden bu kadar emin olma trojan statik bir virüstür! Ben burada statik diyorum ne amaçla sızdığını değil.
Trojan atları, bilgisayar virüsleri ve solucanlarının aksine, kendi kendilerine çoğalamaz. (Kaspersky)

Uzman olmadığın bir konuda yanlış bilgi verme.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -4 Eksi
Sen kendin için yorum yap lütfen! Ve kendinden bu kadar emin olma trojan statik bir virüstür! Ben burada statik diyorum ne amaçla sızdığını değil.
Trojan atları, bilgisayar virüsleri ve solucanlarının aksine, kendi kendilerine çoğalamaz. (Kaspersky)

Uzman olmadığın bir konuda yanlış bilgi verme.
Pardon da sizin bu konudaki uzmanlığınız nedir? İnternette bulduğunuz metinleri okuyup siber güvenlik uzmanı olduğunuzu mu sanıyorsunuz? Ben yıllardır bu işi yapıyorum, karşılaşmadığım zararlı tipi kalmadı neredeyse. Hakkımda en ufak bilginiz olmadan uzmanlığımı sorgulamaya kalkmayın.

Günümüzde bir trojan zararlısını yürütün, statik mi kalıyor dinamik mi kalıyor gözünüzle görün. Şu anda yalnızca hedef makineye zarar vermeyi amaçlayan zararlılar zaten o uzmanmış gibi bahsettiğiniz "statik" analiz yöntemiyle kolaylıkla tespit edilebiliyor. İmza tabanlı tespitin ne olduğunu araştırın.

Kaldı ki siz en ufak bir bilginiz olmadan şunları söylemişsiniz:
Trojan sabit bir yerleşik virüstür. Yayılma yapmaz. O kadar tehlikeli bir virüs değil.
Yahu siber güvenlik alanında hadi siber güvenliği geçtim sistem güvenliği alanında 1 aylık tecrübesi olan birisi bile böyle bir yorum yapmaz. Tecrübeyi de bıraktım bu konulara meraklı bir kişi böyle bir cümle kurmaz, kuramaz.
Hayatınızda hiç trojan tespiti ile sisteme sızıp, zarar vereceği bileşenlere zarar verip (.NET Core modülleri örneğin, AV yazılımlarının müdahalesini engellemek için), kendini sistem dosyalarına kopyalayan zararlılar görmediniz mi?

Trojan'a tehlikeli bir virüs değil demek zaten işin gülünç tarafını gösteriyor. Öyle bir genelleme yapıyorsunuz ki gören adware = trojan zannedecek. Sistemi kullanılamaz hale getiren kaç tane Trojan vakasıyla karşılaştım, çalıştığım firmalarla kaç tane kişisel sistem için analizler gerçekleştirdim biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz çünkü hem beni tanımıyor, hem de bu alanda hiçbir şey bilmiyorsunuz.

Şu metni yazana kadar geçen 4-5 dakikalık süreyi normalde size laf anlatmak için harcamazdım, fakat güvenlik alanına yönelmek isteyen veya bu zararlılar hakkında bilgi edinmek isteyenler, sizin asılsız mesajlarınızı görüp yanılgıya kapılmasın diye açıklıyorum.

Geri
Yukarı