Trojan nasıl temizlenir?

SİLİCİ

Kilopat
Marhaba arkadaşlar.

Yaklaşık 3 gündür oyunda kasma sorunu ile boğuşuyorum. Eskiden kullandığımız Ares müzik indirme programını indireyim dedim. Yanında Avast kuruldu ve arka planda Download Manager gibi bir şey çalışmaya başladı. Yeniden başlatınca ise bir daha sağ altta çıkmadı. Bu süreçten sonra da bilgisayar Live for Speed oyununda akıcı olmamaya başladı.

Kurtulmak için Malwarebytes Anti-malware, Adwcleaner, Kaspersky free, Clamwin, Purera, CCleaner, Wise disk cleaner, Wise ve auslogics registry cleaner denedim. Yapmadığım şey kalmadı ama Virustotaldeki sonuç değişmedi. Hijackthis sonucunu log paylaşımına attım.

Hangi program ile taratmamı önerirsiniz? Alt taraftaki sonuçlar da temiz Sistemim Windows 7 home premium 64bit.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, büyük ihtimal müzik indirme programını kurarken okumadan reklamlara da inmesi için onay verdiniz.
Eset virüs programının yardımı ile tam tarama seçeneğiyle bilgisayarınızı taratın büyük ihtimal virüsü bulup silecektir. Program Ekle-Kaldır bölümünde onayınız olmadan inen programları kaldırın ve CCleaner ile bilgisayarı temizleyin. Sorun devam ederse sistem geri yüklemeyi kullanarak 1 hafta önceye alın.

Merhaba, büyük ihtimal müzik indirme programını kurarken okumadan reklamlara da inmesi için onay verdiniz.
Eset virüs programının yardımı ile tam tarama seçeneğiyle bilgisayarınızı taratın büyük ihtimal virüsü bulup silecektir. Program Ekle-Kaldır bölümünde onayınız olmadan inen programları kaldırın ve CCleaner ile bilgisayarı temizleyin. Sorun devam ederse sistem geri yüklemeyi kullanarak 1 hafta önceye alın.
Eset Smart Security, Opera'dan trojan sildi. Tavsiyen için teşekkür ederim yararlı oldu.
Oyundaki kasma düzelmedi, yapacağım da bir şey kalmadı 14 tane program denedim.

Zararlı değil. Temiz ön yükleme ile sistemi başlatın. https://support.microsoft.com/tr-tr/help/929135/how-to-perform-a-clean-boot-in-windows

Ayrıca Windows 10'a geçin.

Bu trojan winsxs dosyasında çıkıyor ama izinden dolayı silemiyorum. Başka Avast ile ilgili dll var ama burada algılandı. Dosyayı tek tek bakıp buldum. Adı resimdeki dll dosyası. Tarihi 27.11.2018 yani iki gün önce Avast ile gelmiş.
aaaa.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Visual C++ kütüphane dosyası o belirttiğin. Zararlı değil. The Hacker kaliteli bir güvenlik yazılımı değil ki bunun hatalı sonucuna güveniyorsun. Sistem dosyalarını boşu boşuna silmeye çalışıyorsun, sistemde kararsızlıklara neden olabileceğinden Windows buna izin vermiyor zaten.

Belirttiğim adımı uygula. Tekrardan yineliyorum bu belirttiğin zararlı değil.

Visual C++ kütüphane dosyası o belirttiğin. Zararlı değil. The Hacker kaliteli bir güvenlik yazılımı değil ki bunun hatalı sonucuna güveniyorsun. Sistem dosyalarını boşu boşuna silmeye çalışıyorsun, sistemde kararsızlıklara neden olabileceğinden Windows buna izin vermiyor zaten.

Belirttiğim adımı uygula. Tekrardan yineliyorum bu belirttiğin zararlı değil.

Unlocker indirdim hocam, ne kadar Avast dosyası varsa tek tek giriştim. Dediğin gibi Visual C++ ile ilgili ama 27 kasımda avastla beraber geldiği için çöp muamelesi yapıp sildim gitti. Başka bir dosyaya dokunmadım.
Temiz önyüklemeyi denemedim oyun hala kasıyor.
Eset Smart Security de iyi iş yaptı Kaspersky'ın bulmadığı bir trojanı Opera ile ilgili kullanıcı klasöründe buldu.
Ben bilgisayarı 2016'da formatlattım ama korsandır herhal. Windows 10'u direkt indirme mevzusu devam ediyorsa indirmemin yararı olur mu? Laptopa indirip yükseltmiştim direkt. Usb'ler de sıkıntılı da o bakımdan. :LOL:
Sistem hd3650, 4gb ddr2 ram, e7400 ve Asus p5kpl-am se anakarta sahip. Bence Windows 10 yaramaz buna. Bios kurulmasının da ilkel bir yöntemi vardı, Windows 10 ile bios yüklü geliyorsa geçebilirim.

Temiz önyüklemeyi denemek zor olmasa gerek.

Desteği biten bir sistem kullanıyorsunuz. MEvcut donanım kaynaklarınız Windows 10 için gayet yeterli. BIOS ile söylemek istediklerini anlamadım. BIOS güncellemesinden bahsediyorsan anakart sitesinden kontrol edebilirsin. P5KPL-AM SE BIOS & Firmware | Anakart | ASUS Türkiye

Windows 10 kurulumu ile ilgili tüm bilgiye de bu rehberden ulaşabilirsin. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
Benim usbler bozuk hocam sıkıntı var, o sıra güç kaynağı falan değişti bilgisayarcıda çalışmıyor kaldı öyle. Kurmasına kurarım ama kafama takılan iki soru var:

Birinci olarak hd3650 ekran kartının driverı yok gibi duruyor, en fazla Windows 8 var. Windows 10 görüntü sürücüsünü algılıyorsa otomatik yeterli benim için.
Bios güncellemesinde rom dosyası indiğinden daha önce de güncellemeye yanaşmadım, setup halinde yok. Sistemi yükseltince bios yüklü gelir mi?

Sistemi yükseltme ile Bios'un yüklü gelmesini anlamadım. BIOS ile alakası yok Windows yüklemesinin.

BIOS güncellemesi yapmayı bilmiyorsanız bu makaleyi inceleyin. BIOS Güncelleme - Easy Flash yardımı ile Notebook BIOS sürümü nasıl güncellenir? | Resmi Desteği | ASUS Türkiye Yine yapamam diyorsanız bizim videolu anlatımları izleyebilir veya yeni bir konu açarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Windowws 8 sürücüsü Windows 10 için de geçerlidir. En güncel Windows 8 sürücüsünü kurarsınız.

Sistemi yükseltme ile Bios'un yüklü gelmesini anlamadım. BIOS ile alakası yok Windows yüklemesinin.

BIOS güncellemesi yapmayı bilmiyorsanız bu makaleyi inceleyin. BIOS Güncelleme - Easy Flash yardımı ile Notebook BIOS sürümü nasıl güncellenir? | Resmi Desteği | ASUS Türkiye Yine yapamam diyorsanız bizim videolu anlatımları izleyebilir veya yeni bir konu açarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Windowws 8 sürücüsü Windows 10 için de geçerlidir. En güncel Windows 8 sürücüsünü kurarsınız.
Çok sağolun. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı