Trojan:Script/Wacatac.B!ml virüsü nasıl silinir?

İsmail Aras

Hectopat
Yer
Distopya
Merhaba. Bugün bilgisayarımda takılırken Windows Defender'den bildirim geldi. Normalde bazen öylesine bildirim geliyordu yani hatırlatma gibi bir şey geliyordu. Fakat bugün bildirim geldiğinde böyle bir virüs bulaşmıştı:

1658060256695.png

Normalde hiçbir zaman bilgisayarıma ne hile programı ne de başka zararlı yazılım indiririm. Beyki tıkladığım bir reklamdan bulaşmıştır diye düşünüyorum. Bir de Opera'nın cachesinden gelmesi beni şaşırttı. Acaba cacheyi temizlersem gider mi?

Bana da geliyor sürekli kaldırıyorum ama tekrar geliyor. Önemli bir şey mi?

1658096314910.png

Güncelleme : "Windows Defender tehditleri tespit etmede kimi zaman makine öğrenmesinden yararlanır. Tespit kimliğinin sonu "ML" ile bitiyorsa (tıpkı sizinkinde olduğu gibi: Wacatac.B!ml) makine öğrenmesiyle saptadığını ifade eder. ML tespitlerinde false positive (yanlış saptama) olasılığı yüksektir -bilhassa Defender'dan bahsediyorsak" şöyle bir yorum buldum. Defender kaynaklı, Opera'daki bir cache dosyasını zararlı gören hata olabilir ama emin değilim sadece bir yorum.

Malwarebytes ile taratıyorum tehdit bulmuyor fakat windows defender sürekli uyarı çıkartıyor, napmak lazım?

Geri
Yukarı