Trojan sistemden nasıl kaldırılır?

lawlaw

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar USB belleği taktıktan sonra Trojan virüsü uyarısı aldım Windows Defender tarafından. Daha sonra eylemler kısmından Kaldır Karantinaya al ve Geri Yükle butonlarını gördüm. Sanırım kaldıra bastım ya da karantinaya tam hatırlamıyorum. Daha Sonra karantinaya alındı dedi ve karantinaya al butonu kalktı. Daha sonra kaldır butonu da kalktı ve sadece geri yükle kaldı. Uyarıda da Tehdit kaldırıldı veya geri yüklendi yazdı. Bu ne demek tam olarak? Hızlı tarama yaptım Windows Defender ile ve tehdit bulunamadı dedi. Açıkçası korkuyorum şu an. Ne yapmayalım? Trojan hâlâ sistemimde midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tehdit kaldırıldı diyorsa sıkıntı yoktur. Eğer için rahat değilse birde Malwarebytes programı ile tarama yap, çok güvendiğim bir programdır.

Okuldayım şu an eve geçince dediklerinize bakacağım. Önce malwarebytes ya da kaspersky ile bir tarama yapmayı düşünüyorum ama ücretsiz sürümleri de iyidir umarım. Ayrıca bilgisayarım kapalıyken tabi eğer ki silinmediyse virüsle ilgili sıkıntı yaşar mıyım?

Defender zararlıyı bulup karantinaya alıyorsun. Sonra niye geri yükle diyorsun? Zararlıyı geri yükleyip beyaz listeye de eklemedin inş. Neyse yukarıda söylediği gibi MBAM veya sağlam bir AV ile sistem ve bellekleri taratın. Her önüne gelen bilgisayara da belleği takma.

Defender zararlıyı bulup karantinaya alıyorsun. Sonra niye geri yükle diyorsun? Zararlıyı geri yükleyip beyaz listeye de eklemedin inş. Neyse yukarıda söylediği gibi MBAM veya sağlam bir AV ile sistem ve bellekleri taratın. Her önüne gelen bilgisayara da belleği takma.
Geri yükle butonuna bastığımı söylemedim. Düzgün okumuyorsun sonra laf yapıyorsun. 3 buton var Kaldır-Karantinaya Al-Geri Yükle. Dedim ki geri yükle haricinde bu ikisine tıklamış olabilirim dedim. İlk önce Windows Defender virüsü karantinaya aldı. Sonra ben kaldır tuşuna bastım. Daha sonra ya kaldırıldı ya da geri yüklendi dedi. Bilmem anlatabildim mi? USB bana ait zaten bir yakınıma vermiştim kullanması için o bir anlık aklıma gelmedi. Umarım anlatabilmişimdir.

Tıklamışsın işte, geri yükleme kendi yapmaz zararlıysa.
"Tehdit kaldırıldı veya geri yüklendi." Gelen uyarı bu. Geri yüklense direkt geri yüklendi yazardı. Kaldırsa direkt kaldırıldı yazardı. İnternette de konular buldum bunun hakkında. Geri yükle tuşuna basmadım yani anlayacağınız.
Arkadaşlar Kaspersky Anti-Virüs ile tam tarama yaptım ve tespit edilen tehdit yok diyor. Ama bilgisayarımı ilk açtığımda yavaşlık vardı ben onu virüse yormuştum. Gerçi dün AMD Adrenalin 2020'yi de kurmuştum ama neyden dolayı bilmiyorum. Daha yapacağım bir şey var mı? Ne düşünüyorsunuz sizce temizlenmiş midir?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı