Çözüldü Trojan (Truva Atı) virüsü neler yapabilir?

• Konuyu başlatan vNeo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 8B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vNeo

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün Kaspersky Free ile virüs taraması yapıyordum. Tarama bittikten sonra geçmiş taramaları incelemeye karar verdim ve birkaç ay önce virüs programının bir trojan virüsü tespit edip sildiğini gördüm. Bu virüsün sistemimde ne kadar kaldığını bilmiyorum fakat verdiyse eğer ne tür zarar verebileceğini merak ediyorum. Trojan virüslerinin bir çok çeşidi olduğunu duymuştum. Bilgisayarıma bulaşan virüsün adı 'Trojan.Multi.GenAutorunTask.b' idi. Trojan virüslerinin türünü nasıl anlarız? Sizce bu ne çeşit bir trojan virüsü ve sistemimi nasıl etkilemiş olabilir?

Çözüm
Arkadaş ne formatı ya? Zararlının bulaştığı dosya zaten dezenfekte endilmiş. Birisi de Windows dışında OS kullanın demiş. 😂

Trojan virüslerinin türünü nasıl anlarız?
E türünü yazmışsın zaten?

Zararlı zaten yok sisteminde, yüksek ihtimal. Bir şeylerden şüphelendiysen aşağıdaki 3 işlem yetecektir.

Verdiğim linkten iExplore64.exe'yi indirip çalıştırın. Tarama bittiğinde log dosyası oluşacak, onu Google Drive'a yükleyin.
-------------------------------------------------------------------------------------
Buradan MBAR'ı indirin. Ardından resimlerdeki işlemleri uygulayın.
1578331622932.png

1578331675462.png

1578331734167.png

1578332204478.png

Masaüstünde "mbar" adında bir klasör oluşacak, klasörün içindeki logu Google Drive'a yükleyin.
Logu Google Drive'a yükleyip burada paylaştıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Buradan EEK'i yükleyin, resimlerdeki işlemleri gerçekleştirin.
1578332761540.png

1578332910512.png

Tarama bittikten sonra zararlı çıktıysa karantinaya al.
Rich (BB code):
C:\EEK\Reports veya
D:\EEK\Reports
Klasöründe log oluşacaktır, onu da Google Drive'a yükle.

İstersen tüm logları zipleyip Google Drive'a yükleyebilirsin, sana kalmış.
------------------------------------------------------------------------------
Google Drive'a yüklenecekler:

iExplore (Rkill) raporu
MBAR raporu
EEK raporu
Trojan virüslerinin Trojan-SMS, Trojan-Clicker, Trojan-PSW, Trojan-GameThief vb. türlerinin olduğunu okumuştum bir sitede o yüzden sordum. Virüs silindi diyor. Ben bu virüsün bilgisayarımda ne kadar kaldığını bilmiyorum. Eğer bir zarar verdiyse veya sistemimi etkilediyse nasıl etkilediğini, ne zarar verdiğini merak ettiğim için yazdım. Cevabınız için teşekkür ederim:)
CMD yi yönetici olarak çalıştırıp sfc/scannow yap.
Bu kod hasar görmüş veya hatalı dosyaları bulup düzeltmeye çalışıyor düzeltmese bile hangi dosyalarda sorun olduğunu yazıyor. Denemekten zarar gelmez.
Ama bence zarar vermemiştir.

Bu zararlı sistem belleğinde aktif oluyor, zararlı hakkında detaylı bilgi verilmemiş.
Kullandığınız platformlardaki şifrenizi güvenlik önlemi almak için değiştirebilirsiniz.

Emir'in dediği gibi sfc /scannow komutu ile eğer sistem dosyalarına zarar vermişse onarabilirsin.

Merhaba, bugün Kaspersky Free ile virüs taraması yapıyordum. Tarama bittikten sonra geçmiş taramaları incelemeye karar verdim ve birkaç ay önce virüs programının bir trojan virüsü tespit edip sildiğini gördüm. Bu virüsün sistemimde ne kadar kaldığını bilmiyorum fakat verdiyse eğer ne tür zarar verebileceğini merak ediyorum. Trojan virüslerinin bir çok çeşidi olduğunu duymuştum. Bilgisayarıma bulaşan virüsün adı 'Trojan.Multi.GenAutorunTask.b' idi. Trojan virüslerinin türünü nasıl anlarız? Sizce bu ne çeşit bir trojan virüsü ve sistemimi nasıl etkilemiş olabilir?
Şöyle uzun süre sonra bildirim hata yasak yeni dosyalar gelirse sıkıntı iki tür var paylaşan trojan paylaşılmayan trojan virüslerin bazıları email ile yayılır bazıları yayılmaz.virüslerin en iyi özelliği dosya bildirimleri bunlara dikkat edin memz:bir trojan virüsü bilgisiyardan çıktığın da mavi ekran verir virüsün adı ne?

Geri
Yukarı