Trojan virüsü nasıl anlaşılır?

Cabbar Baba

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bir olay var. Önemli bir dosya indirmem gerekiyordu az izlenen bir videodan indirdim ne kadar şüphe etsemde programı çaliştırmak için Defender'ı kapattım program açılıp kapandı ve bir anda tehdit algılandı dedi. Hemen Defender'ı açtım tarama geçmişiydi sanırım 3 tane ayrı tehdit dosyası vardı üçü de trojan olarak geçiyor Windows'un dediğine göre biri kaldırıldı diğerine karantinaya alındı üçüncüsü ise beni en çok korkutan etkin yazıyordu. Ne yapmalıyım? Flash bellekte önemli dosyaları alıp format atmayı düşündüm ama belleğe bulaşmasından korkuyorum ve sanırım bu trojan bilgi topluyormuş. Korkudan hiçbir şeye giremiyorum. İlgilenen herkese simdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzelmez. Ben olsam virüslü haliyle dosyalarımı başka diske kopyalayıp. Dosyamın bulunduğu diski sökerdim. Windows a format atıp. Avast deneme sürümü yükleyip. Güncellemelerini yapıp. Dosyaların bulunduğu diski takardım. Artık Autorun dosyaları HDD ve Flash bellekte çalışmıyor fakat. Alışkanlık olduğundan bilgisayar yönetimine girip oradan dosyaların bulunduğu diski aç derdim. O şekilde AUTORUN virusleri çalışmıyordu.
Eğer dosyalarına bir göz atmak istersen klasör seçeneklerinden 3 maddeyi açarsın.
1) Bilinen dosya uzantı türleri için uzantıları gizle.(Tik yok)
2) Gizli dosya ve klasörleri göster. (Tik açık)
3)Korunan işletim sistemi dosyaları gizle(Önerilen yazan) (Tik yok)

Bazen klasör şeklinde simgesi olan EXE dosyaları geliyor.
En aşından Yanlışlıkla tekrar tıklamazdın. Sonra Avast tarasın.

Düzelmez. Ben olsam virüslü haliyle dosyalarımı başka diske kopyalayıp. Dosyamın bulunduğu diski sökerdim. Windows'a format atıp. Avast deneme sürümü yükleyip. Güncellemelerini yapıp. Dosyaların bulunduğu diski takardım. Artık autorun dosyaları HDD ve flash bellekte çalışmıyor fakat. Alışkanlık olduğundan bilgisayar yönetimine girip oradan dosyaların bulunduğu diski aç derdim. O şekilde autorun virusleri çalışmıyordu.
Eğer dosyalarına bir göz atmak istersen klasör seçeneklerinden 3 maddeyi açarsın.
1) bilinen dosya uzantı türleri için uzantıları gizle.(tik yok)
2) gizli dosya ve klasörleri göster. (tik açık)
3)korunan işletim sistemi dosyaları gizle(önerilen yazan) (tik yok)

Bazen klasör şeklinde simgesi olan exe dosyaları geliyor.
En aşından yanlışlıkla tekrar tıklamazdın. Sonra Avast tarasın.

Şimdi arkadaşın dediği üzere Malwarebytes'ı kuruyorum ama aklıma takılan bir şey daha var virüsün olmadığına dair şüphelenmeye başladım ya da virüs kendini belli etmiyor ama birkaç video ve yorum okudum çoğu kişide CPU fullenmeleri e-posta degismeleri kasma donma garip seyler olmuş ben daha yaşamadım ama elbette risk var şimdi tarama yapacağım.

Geri
Yukarı