Trojan.Win32.Crypt.Ddc virüsü bulaşır mı?

kerem325

Hectopat
Arkadaşlar bugün şarkı yüklemek için bilgisayara flash bellek taktım. Kaspersky normalde tarama yapardı ancak otomatik tarama yapmadı galiba belleğin içindeki dosyaların boyutu 7GB civarı olduğu için. Ben o kadar boyutu görünce şüphelendim içine girmeden önce sağ tıklayarak tarama yaptım ve Kaspersky 2 tane trojan. Win32.Crypt. Ddc isimli .exe virüs dosyası buldu.

O dosyalara hiçbir türlü tıklamadım zaten daha flash belleğin içine girmeden tarama yaptığım için. Bu virüs bilgisayarıma bulaşmış olabilir mi? Nedir ve ne kadar tehlikelidir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-28 121143.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-28 121143.png
    43,8 KB · Görüntüleme: 66
  • Ekran görüntüsü 2022-06-28 121330.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-28 121330.png
    6 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:
Ek olarak Malwarebytes ve ESET Online scanner ile taratabilirsiniz. Virüs flash bellekten geldiği için bilgisayara bulaştığını sanmıyorum.

Ne tür dosya vardı USB belleğin içinde?
Klasörlere ayrılmış bir sürü mp3 müzik dosyası vardı. Türkçe, Yabancı vb. diye ayrılmış. O virüs dosyaları da aynı bu şekilde klasör adı gibi ancak .exe şeklinde bulunmaktaymış, galiba biri oltaya atlar diye koymuşlar.
İçerisindeki dosyaları çalıştırmadıysan taramaya falan gerek yok.
Flash belleği bile açmadım tarama yapmadan.
Ek olarak Malwarebytes ve ESET Online scanner ile taratabilirsiniz. Virüs flash bellekten geldiği için bilgisayara bulaştığını sanmıyorum.
Teşekkür ederim.

Tam tarama sonuçları:

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-28 123156.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-28 123156.png
    12,6 KB · Görüntüleme: 61
Muhtemelen fidye yazılımı ancak eski bir virüs bu.

Klasörlere ayrılmış bir sürü MP3 müzik dosyası vardı. Türkçe, yabancı vb. diye ayrılmış. O virüs dosyaları da aynı bu şekilde klasör adı gibi ancak .exe şeklinde bulunmaktaymış, galiba biri oltaya atlar diye koymuşlar.

Teşekkür ederim.

Tam tarama sonuçları:

Tamamdır o zaman başka herhangi bir şey yapmaya gerek yok.

Tehditleri karantinadan silin.

Klasörlere ayrılmış bir sürü mp3 müzik dosyası vardı. Türkçe, Yabancı vb. diye ayrılmış. O virüs dosyaları da aynı bu şekilde klasör adı gibi ancak .exe şeklinde bulunmaktaymış, galiba biri oltaya atlar diye koymuşlar.

Teşekkür ederim.

Tam tarama sonuçları:

Sıkıntı olmaz evhama gerek yok. Virüsler çalıştırılabilir uzantılara gömülebiliyor bat, exe, cmd, msi vs. Bunları açmadığın sürece isterse USB Disk'in içerisinde milyon tane virüs olsun, çalıştırmadığın sürece orada kalmaya devam ederler.
İçerisinde alacağın dosyaları al (mp3,mp4,jpeg,png) sonra da usb diski biçimlendir kullanmaya devam.

Muhtemelen fidye yazılımı ancak eski bir virüs bu.

Tamamdır o zaman başka herhangi bir şey yapmaya gerek yok.

Tehditleri karantinadan silin.
Teşekkür ederim.
Sıkıntı olmaz evhama gerek yok. Virüsler çalıştırılabilir uzantılara gömülebiliyor bat, exe, cmd, msi vs. Bunları açmadığın sürece isterse USB Disk'in içerisinde milyon tane virüs olsun, çalıştırmadığın sürece orada kalmaya devam ederler.
İçerisinde alacağın dosyaları al (mp3,mp4,jpeg,png) sonra da usb diski biçimlendir kullanmaya devam.
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı