"Trojan:Win32/Tiggre!rfn" Virüsü Nasıl Silinmeli?

kaanyigitkose

Hectopat
Tiggre! Rfn isimli virüs sistemime bulaştı. Bildiğim kadarıyla bu virüs bilgisayarımda bulunduğu sürece hesap bilgilerimi saldırgana iletmeye devam ediyor. Bulaştıran kişide hesap bilgilerim mevcut. Bilgisayarıma format atma yoluyla virüsü silip, sonra hesaplarımın şifrelerini değiştirirsem saldırgan hesap bilgilerime ulaşmaya devam edebilir mi? Eğer edemezse bu şekilde mi yoksa her platformda yeni hesap açmak şeklinde mi hareket etmem daha mantıklı olur? Yardımlarınız ve değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

2 Aşamalı doğrulama açın, format atın ve şifreyi değiştirin. Ulaşması imkansız olur.
2 aşamalı doğrulamaları açtım, format için USB belleğimi şu an hazırlıyorum. Hesapları silmeme gerek yok mu diyorsunuz? Bir de şifreleri değiştirsem hallolur mu sizce? Bir de formatı sadece Windows'un kurulu olduğu C'ye atsam da hard disklerime atmasam bir sorun olur mu sizce?

Tiggre! Rfn isimli virüs sistemime bulaştı. Bildiğim kadarıyla bu virüs bilgisayarımda bulunduğu sürece hesap bilgilerimi saldırgana iletmeye devam ediyor. Bulaştıran kişide hesap bilgilerim mevcut. Bilgisayarıma format atma yoluyla virüsü silip, sonra hesaplarımın şifrelerini değiştirirsem saldırgan hesap bilgilerime ulaşmaya devam edebilir mi? Eğer edemezse bu şekilde mi yoksa her platformda yeni hesap açmak şeklinde mi hareket etmem daha mantıklı olur? Yardımlarınız ve değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Banada trojan girmisti internet hesaplarini alamazlar ama maillerine tehdit mesajlari atarlar genelde buyuk ihtimal dosyalarin kitlidir benim nusm uzantiliydi kurtarma siteleri var uzantiya bagli olarak sen yedekle ve format at ve hesap sifrelerini deis hemen

Gmail'de kayıtlı olan tüm şifrelerini değiştir, steam şifreni borsa şifrelerini değiştir. Youtube instagram twitter şifrelerini de değiştir. Fidye virüsü tüm disklerdeki dosyalarını şifreliyor ve dosyalar kullanılmaz hale geliyor. Eğer öyle ise tüm disklere format at, yoksa sadece windows'a format atsan yeterli.

Diğer disklerimde kullanılmaz dosya olup olmadığını nasıl anlayabilirim ki? 1 tb ve 2 tb olmak üzere iki farklı hard diskim var. Şimdilik sadece ssd sürücüme format attım ve aklıma gelen tüm parolalarımı değiştirdim. Bir sıkıntı olmaz değil mi?

Disklerindeki dosyalara bak. Eğer dosyalar açılmıyorsa ve dosyaların sonu farklı bir uzantıyla bitiyorsa fidye virüsü bulaşmış. Bazı virüslerin çözümü yayınlanmış oluyor ancak araştırarak bulabilirsin ama bu çok düşük ihtimal. Diğer çözüm ise virüs atan adama para atmak ama bu güvenilir değil. Resimlerine, oyun klasörlerinin içine ve dosyanın sonundaki uzantıya bak eğer açılmıyorsa dosyalar şifrelenmiştir.

Disklerindeki dosyalara bak. Eğer dosyalar açılmıyorsa ve dosyaların sonu farklı bir uzantıyla bitiyorsa fidye virüsü bulaşmış. Bazı virüslerin çözümü yayınlanmış oluyor ancak araştırarak bulabilirsin ama bu çok düşük ihtimal. Diğer çözüm ise virüs atan adama para atmak ama bu güvenilir değil. Resimlerine, oyun klasörlerinin içine ve dosyanın sonundaki uzantıya bak eğer açılmıyorsa dosyalar şifrelenmiştir.
Virüsün adı başlıkta yazdığı gibi, bu virüs hakkında bilgin var mı? Bakayım bir dosyaların uzantılarına ama yine de bu virüs hakkında bildiklerin varsa çok mutlu olurum.

bilgisayarını formatlayıp tüm şifrelerini değiştirmişsin zaten daha da yapabileceğin bir şey yok. Tedirgin olmanı gerektirecek bir şey yok, bu tür virüsler şifrelerine ulaşıyor ve kart bilgilerine ulaşıp alışveriş yapmaya, hediye kartı almaya vs çalışıyor. Aliexpress ve amazon hesaplarının şifresini de değiştir mesela. Fotoğraflarını videolarını şifrelemiş olabilir ona bak, yaptığı en can sıkıcı şey dosyalarını şifrelemek oluyor zaten.

Hocam anında şifren karşıya gider ama hesap silemene gerek yok virüsü temizle ve bütün parolalarını yenile yeterli:).

Geri
Yukarı