Trojan yedikten sonra ne yapılır?

MustFeeling

Decapat
Bir dosya indirdim açtım iptal edemedim bir sürü şey indirmiş sonra Windows Defender'dan trajon uyarısı geldi %100 trojanı yedim. Görev yöneticisinde taskbar System ve altruistic.
Diye bir şeyler geldi Kaspersky ile tam tarama yapacağım onun haricinde ne yapmam gerekir.

Oyunindir VIP sitesindeki bu yeşil bağlantıdaki doyayı indirip açmıştım burada virüs var ama aşağıdaki normal linklerde sorun yok bu yeşil renkteki bağlantıdaki dosyada nasıl virüs var anlamadım.

Aslında yeşil kutucuğa basmadım adminin eklediği linke tıkladım ama beni başka yere yönlendirdi oradan indirdiğim ZIP dosyasının içindeki exe çalıştırınca her şeyi yedik.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    303,7 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal mühendislik hilesi yemişsiniz. Gördüğünüz indirme butonuna direkt tıklarsanız normal böyle olması.

Detaylı bir şekilde Kaspersky ile sistemi tarayın. Ardından GlassWire yazılımı ile ağ durumunu izleyin.

GlassWire'ı öğrenmek için: Rehber: Glasswire kullanımı

Herkesin başına mutlaka gelen bir yöntem. Genelde bunlar sayesinde bilinçleniyorsunuz.

Kaspersky ile taratın, bu tarz virüsler genelde ağ'da sorun oluşturmuyor lakin yukarıdaki mesajda söylenenleri yapmakta fayda var.

Sosyal mühendislik hilesi yemişsiniz. Gördüğünüz indirme butonuna direkt tıklarsanız normal böyle olması.

Detaylı bir şekilde Kaspersky ile sistemi tarayın. Ardından GlassWire yazılımı ile ağ durumunu izleyin.

GlassWire'ı öğrenmek için: Rehber: Glasswire kullanımı
Herkesin başına mutlaka gelen bir yöntem. Genelde bunlar sayesinde bilinçleniyorsunuz.

Kaspersky ile taratın, bu tarz virüsler genelde ağ'da sorun oluşturmuyor lakin yukarıdaki mesajda söylenenleri yapmakta fayda var.
Kaspersky ile tam tarama yaptım taskbar system ve 1-2 tehditi sildi ama altruistics virüsünü silemedi malwarebytes ile de tam tarama yaptım bişey çıkmadı altruistics virüsünü güvenli modda dosyalarını sildim oldu umarım komple kalkmıştır virüs hiçbir tehdit görünmüyor.

Bir dosya indirdim açtım iptal edemedim bir sürü şey indirmiş sonra Windows Defender'dan trajon uyarısı geldi %100 trojanı yedim. Görev yöneticisinde taskbar System ve altruistic.
Diye bir şeyler geldi Kaspersky ile tam tarama yapacağım onun haricinde ne yapmam gerekir.

Oyunindir VIP sitesindeki bu yeşil bağlantıdaki doyayı indirip açmıştım burada virüs var ama aşağıdaki normal linklerde sorun yok bu yeşil renkteki bağlantıdaki dosyada nasıl virüs var anlamadım.

Aslında yeşil kutucuğa basmadım adminin eklediği linke tıkladım ama beni başka yere yönlendirdi oradan indirdiğim ZIP dosyasının içindeki exe çalıştırınca her şeyi yedik.

Torrent'te asla büyük olan indirme butonu gerçek olan değildir aklınızda olsun bir daha yemezsiniz enazından.

Linklere tıklamadan önce mouse imlecini üstüne getirin, sol altta yönlendireceği linki görürsünüz. Eğer (örnek olarak) drive google , mega, yandexdisk vs değil de absürd birşeyse bilinki ona tıklamamanız gerekiyor. Bu tarz sitelerde "Direct Link, Hemen İndir" tarzı butonların %90 ı reklam oluyor. Zaten site sahipleri buton koymayla uğraşmaz , konu sonuna linki yazı olarak ekler Turbobit, Drive şeklinde isimlerle. 😌 Geçmiş olsun. Kaspersky temiz dediyse temizdir bence, güvenilir ve çok güncel bir veri tabanı var çünkü.

Geri
Yukarı