TrojanDownloader:HTML/Adodb.gen!A virüsü

Discord'da sıkıntılı içerikler olduğundan mıdır bilmiyorum, şu sıra önbelleğinde çok fazla tehdit tespitiyle karşılaşıyorum. Önbellekte olduğu için zararı dokunmaz tabii. Yine de buna neyin sebep olduğu ayrıca merak konusu.

Tarayıcı mantığında iş basitçe şöyle işliyor:
Bir uygulama indirirsin, zararlı bir dosya olduğunu varsayıyorum. İnen dosya aynı zamanda tarayıcının önbellek kısmında uzantısız biçimde tutulur. Yolu takip ederek tarayıcı cache'ine girip o dosyayı da bulursan uzantısını EXE olarak değiştirdiğinde indirdiğin dosyanın aynısı olduğunu görürsün. Antivirüsler bu yüzden hem indirileni hem de önbellekteki o uzantısız dosyayı yakalıyorlar.

Tabii sizin örneğinizdeki bir uygulama değil, HTML ile ilgili bir dosya olmalı. Zararlı betik içerdiğinden dolayı bu tespitte bulunmuş olabilir. Hatta yanlış tespit de olabilir. Ama Discord'la ilgili olduğu kesin gibi.

Sorun çözülmezse Microsoft'a geri bildirim gönderebilirsiniz. Olmadı, başka bir antivirüse geçersiniz. Ancak bildiğim kadarıyla Defender'ın ayarlarıyla oynamadıysanız zaten tespit edilen dosyalarla ilgili bilgiler otomatik olarak Microsoft'a iletiliyor. Destekte soru sormak isteğinize kalmış, sorarsanız sorunlar daha hızlı çözüme ulaşabilir belki.

Discord'da sıkıntılı içerikler olduğundan mıdır bilmiyorum, şu sıra önbelleğinde çok fazla tehdit tespitiyle karşılaşıyorum. Önbellekte olduğu için zararı dokunmaz tabii. Yine de buna neyin sebep olduğu ayrıca merak konusu.

Tarayıcı mantığında iş basitçe şöyle işliyor:
Bir uygulama indirirsin, zararlı bir dosya olduğunu varsayıyorum. İnen dosya aynı zamanda tarayıcının önbellek kısmında uzantısız biçimde tutulur. Yolu takip ederek tarayıcı cache'ine girip o dosyayı da bulursan uzantısını exe olarak değiştirdiğinde indirdiğin dosyanın aynısı olduğunu görürsün. Antivirüsler bu yüzden hem indirileni hem de önbellekteki o uzantısız dosyayı yakalıyorlar.

Tabii sizin örneğinizdeki bir uygulama değil, HTML ile ilgili bir dosya olmalı. Zararlı betik içerdiğinden dolayı bu tespitte bulunmuş olabilir. Hatta yanlış tespit de olabilir. Ama Discord'la ilgili olduğu kesin gibi.

Sorun çözülmezse Microsoft'a geri bildirim gönderebilirsiniz. Olmadı, başka bir antivirüse geçersiniz. Ancak bildiğim kadarıyla Defender'ın ayarlarıyla oynamadıysanız zaten tespit edilen dosyalarla ilgili bilgiler otomatik olarak Microsoft'a iletiliyor. Destekte soru sormak isteğinize kalmış, sorarsanız sorunlar daha hızlı çözüme ulaşabilir belki.

Windows + r yapıp çalıştırı açtım ve uyarıyı verdiği dosyayı tıpa tıp oraya yazdım ve beni Opera GX sekmesine attı ve sekmede hayatımda görmediğim ve indirmediğim bir anime fotoğrafı vardı ve girdiğimde aynı tehtitle karşılaşmadım nedenini hala bilmiyorum. Ve her uyarıda farklı bir fotoğraf gözüküyor.
Muhtemelen Opera'nın Cache'ini gösteriyor : )
Tarayıcıyı sıfırlamayı deneyebilirsiniz ve takıldığınız sitelere dikkat ederseniz sorun kalmaz.
evet opera gx/Cache diyor nasıl sıfırlabilirim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı