TRT Belgesel'in Başarısı

Satın alınmış bir belgesel mi kendi çekimleri mi bilemiyorum ama hayvan şeklinde çok gerçekçi robotlar yaparak hayvanlar ile ilişkilerini, tepkilerini robotun gözünden kayda alan bir belgesel izlemiştim geçenlerde. Benim de dikkatimi çekti. Bu kalieyi TRT'den beklemezdim.

Belgesel konusuna gelirsek, belgeselleri güzel olabilir, o konuda yorumum yok izlemediğim için.
Biz de tam bu konudan bahsediyoruz, TRT Belgesel'i "TRT" kelimesini kullanmadan anlatamam hak verirsiniz ki. TRT konusundaki veya siyasi diğer görüşleriniz noktasındaki birçok fikir konusunda emin olun hepimiz ortak noktadayız.

Buradaki odak noktası yalnızca Belgesel ekibinin başarısı.

Abi çok kötüyüz her şeyde ya iyi olamayız yaaaa. Bu ülkede güzel olan veya başarılı görülen bir şey olursa hemen böyle eleştirmeliyim ya hemen başka yerlere çekmeliyim yaaa. Konuyu saptırmalıyım hemennn.

Hadi yaratılan ütopik Turkiye'den çıkalım ve biraz gerçek Turkiye'ye dönelim. Agır konusacagım, bir tarafı sızlanacaklar zahmet etmesin okumaya.

Devlet kim için vardir? Devlet, halk için vardir. Yani kaliteli ülkelerde durum böyledir. Bizde devletin var olmasi için halk var, bu ayrı konu. Şimdi ben vergisini ödeyen, devletine ve ulkesine karsı suc islemeyen, kendi halinde isci bir insanım. Devlete karsı olan butun sorumluluklarımı dort dortluk yapıyor muyum? Yapıyorum. Haa o zaman bir dur derler adama. Ben yapıyorum da, sen devlet olarak ne yapıyorsun diye sorarlar.

Demem o ki, ben bunları yapıyorsam, odedigim tonla verginin nereye gidecegini de sorgulama hakkına sahibim. O para hukumetin degil cunku, benim, senin, diger halkın. Sen TRT'ye tonla para akıtıyorsun, eyvallah. Ama bu kadar parayla TRT ne üretiyor? Nereye kullanıyor? diye sorarım. Sen de bunun cevabına 3-4 tane belgesel cevabını verirsen, ben bu cevaba sakin kalamam iste. Ulan o giden paraların ceyregiyle yuzune bakmayacagın Hindistan gibi 3. sınıf ulkeler uzay yuzu goruyor derim.

Ulkede Amerika'ya kaptırdıgın adamlara harcasan bu parayı, kafası zehir gibi olan ama üniyi bitirdikten sonra Avrupa, Amerika hayalleri kuran adamlara harcasana bu parayı. Senin bircok kaliteli üniversiten var, buradan cıkan adamlara savunma sanayisinde, muhendislikte istihdam saglasana. Uzay ve havacılık için, yazılım için, programlama için, yapay zeka için harcasana bu parayı. Gelecegin bolumleri ve dalları, egitimi icin harcasana bu parayı.

Senin üniversitenden çıkan adamlar ABD'nin, Avrupa'nın en iyi sirketlerinde calısıyor. Haberin yoksa benim var. Bu adamları ulkede tutsan, adam akıllı yerlere koysan bu adamlar aynısını TR'de de yapamayacak mı sanıyorsun?

Ama yok, sen o paraları akıt oluk oluk, sonra ortaya çıkan 3-5 belgeselle milletin gozunu boya. Ben televizyon izlemiyorum kardesim, TRT'nin kacıncı kanalda oldugunu bile bilmiyorum. Ama vergisini oduyorum. O zaman ben de sana sorarım işte, bu vergilerle neden adam akıllı isler yapmıyorsun diye. Halk budur cunku, halk bunu yapar. Bu olaylar bir Avrupa ulkesinde olsaydı o ulkeyi yıkarlardı. Turkler gecirilmeye alısmıs nasıl olsa, gecir gecirebildigini.

Bu kadar bütceyle 3-5 kaliteli icerik yapmaları ultra olaganustu bir olay da degil. Hatta bu kadar butceyle hala bu konumda olmaları daha acınacak bir durum. Tebrikten ziyade bunu konusmamız daha etik olur.

NOT: Sözüm meclisten dısarıdır, kimse ustune alınmasın. Ben TV izleyen bir adam degilim, kaliteli icerikler varsa da helal olsun, ne diyelim. O kadar para bana akıtılsa ben de atomu falan parcalardım :)

Son düzenleme:
Arkadaşlar siyaset arenasına çeviresiniz diye açmadım konuyu :)

Biz de siyasi propaganda yapılsın diye vergi vermiyoruz kendilerine. Birçok kanalda olmayan kaynaklara sahipler. Yani aslında kaliteli içerik üretmeleri zaten yapmaları gereken şeydi. O yüzden ekstra tebriğe gerek olmadığını düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar siyaset arenasına çeviresiniz diye açmadım konuyu :) Keşke herkes işini düzgün yapsa da vergilerimiz birilerinin cebine değil de böyle güzel belgesellere harcansa.
TRT'ye bayılmıyorum ben de ancak kendilerini geliştirmiş, seviye kat etmişler. Haliyle tebrik etmek lazım ki daha iyilerini önümüze serebilsinler.

Kanal hakkında yorum yaptım. Konuyu Siyaset arenasına çevirdiğimi düşünmüyorum. Bu kanala inanılmaz derece para akıtılıyor. Ortalama kalitede İki belgesel için övecek değiliz. Bu bütçe ile ülkemizi ve kültürümüzü dünyaya tanıtan kaliteli yapımlar üretilebilirdi. Bunun yerine sadece tek bir görüşün sabah - akşam propagandası yapılıyor. Plastik torba yasası çıktıktan sonra çevre kirliliği ve plastik üzerine belgesel yayınladılar. Bunun gibi onlarca örnek var.

Konu başlığı ayrı bir komedi olmuş. Bahsettiğiniz olayda bir başarı yok. TRT Propaganda ile Kırsal bölgede yaşayan eğitimsiz vatandaşların beynini güzel yıkıyor. Bu konuda başarısı belki olabilir. Ülkeyi kutuplaştırma ve farklı görüşteki insanları hedef gösterme konusunda yine başarıları var.

Bir de iyi belgesel yapmaları neden umrumuzda olsun ki? Bunu biz mi istedik? Belki ben TRT gibi bir kanaldan belgesel izlemek istemiyorumdur. Ha, özel kanal olur. Şifreli yayına geçer. Parasını veren izler. Umrumuzda bile olmaz. Ama bütün herkesten toplanan paralarla yandaş besliyoruz. Bir iki iyi yapım çıkınca bizden öve öve bitiremeyelim gibi bir davranış bekleniyor. Ben TRT'de olan hiçbir şeyi izlemem. İsterse nobel alan bir belgesel çeksinler. Umrumda değil. Vergilerimi böyle şeylere harcamasınlar. Millet açlıktan ölüyor. Memurun, işçinin zam oranı ortada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı