TSK güçlü mü?

Bak, ben de biliyorum ülkemizin hava kuvvetlerinin zayıf olduğunu. Ama sen gelip benim askerim profesyonel değil dersen ve Almanya'nın, Fransa'nın ayda yılda bir göreve çıkan askerini yüceltirsen tepkimi gösteririm. Türk Özel Kuvvetleri - bak askeri diyorum, hava kuvvetleri değil- Almanya'nın Özel Kuvvetler'inden çok daha profesyonel, çok daha modern ve tecrübeli. İstanbul'a dönünce zaten Türkiye'nin askeri gücü ile ilgili detaylı bir konu açacağım.

Bu konuda Türk askeri personellerin ne kadar profesyonel olduğunu ve modern teçhizat kullandığını göstermiştim, istersen bakabilirsin.

Tamam işte bahsettiğim olay şu, profesyonel Askerlik sistemi rütbelilerden oluşuyor. Adamlarda yani mesleği bu evet. Bizde de mesela profesyonel askerlik yapanlar uzman çavuşlardan başlıyor diyebiliriz ama ama tamamen profesyonel Askerlik olarak geçmiyor. Bu normal 6 aylık askerliği kapatmama sebebi de bence bedelli ülke paraya aç.

Ayrıyeten ülkenin 30 35 senedir terörle savaşması askerin taktik geliştirmesi açısından iyi bir şey evet ama büyük bir savaşta ekonomi gerekir. Lojistik gelişmiş olması gerekir, Türkiye'de 2sid e yok hava kuvvetleri çok çok önemli bir kuvvet. Denizde de bir İngiliz donanması düşün bir de, Türk donanması yaklaşamazsın bile yani. Türkiye'yi savaş gücü olarak kıyaslarsan Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelere hiç şansı yok. ABD, Rusya gibi devleri koymuyorum bile, Almanya'nın 2.dünya savaşında luftwaffe dünyanın en büyük hava ordusu vard. I İngiliz'ler o kadar büyük değildi ama almanlara karşı çok başarılı oldular. Pilotları sayesinde bizim de pilotların iyi olduğunu düşünüyorum ama çok çok çok az hava kuvvetleri diye bir şey yok ülkede. Eski uçakları kullanıyoruz, 2021 yılında daha savaş uçağı üretemiyoruz ya düşünebiliyor musun? ABD'nin envanterinden boş verip attığı F-16'lar bestimiz şu anda adamlarda neler neler var.

Neticeye gelirsek lütfen bizi Avrupa ülkelerinle karşılaştırma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen baştaki kişiye bağlı, doğru şekilde değerlendirilirse etkili bir kuvvet. Fakat hudutlarımız yol geçen hanına dönmüşken üniformanın şerefini kirletmekten başka bir işe yaradıkları yok.

Ülkesi için canını feda eden şehitlerimiz konu dışıdır. Nur içinde yatsınlar.

Son düzenleme:
Ortadoğu ve Avrupa'nın İsrail ile beraber en güçlü ordusudur. 1921'den beri tek bir mağlubiyet almamıştır. Bu kadar zayıflamasına rağmen hala çok güçlü bir ordu. Bazı çok bilmiş arkadaşlar ekonomiyi işaret ediyor gülüyorum. En güçsüz hali ile koskoca müttefikleri İstanbul'dan Trakya'dan sepetlemiştir, 1939'da SSCB büyüklüğünde bir orduya sahip olan Fransa'dan Hatay'ı almıştır.
Ekipmanlarımız güncel olmasa da, TSK güçlü bir ordu evet. Yanlış hatırlamıyorsam Avrupa'nın en iyi 5. ordusuydu.
1.

Ortadoğu ve Avrupa'nın İsrail ile beraber en güçlü ordusudur. 1921'den beri tek bir mağlubiyet almamıştır. Bu kadar zayıflamasına rağmen hala çok güçlü bir ordu. Bazı çok bilmiş arkadaşlar ekonomiyi işaret ediyor gülüyorum. En güçsüz hali ile koskoca müttefikleri İstanbul'dan Trakya'dan sepetlemiştir, 1939'da SSCB büyüklüğünde bir orduya sahip olan Fransa'dan Hatay'ı almıştır.

1.
Avrupa'nın en güçlü ordusu değiliz. İngiltere ve Almanya bizden kat ve kat daha fazla sanayi potansiyeline sahip. Fransızların donanmasını hesaba katmıyorum bile.

Tamam işte bahsettiğim olay şu, profesyonel Askerlik sistemi rütbelilerden oluşuyor. Adamlarda yani mesleği bu evet. Bizde de mesela profesyonel askerlik yapanlar uzman çavuşlardan başlıyor diyebiliriz ama ama tamamen profesyonel Askerlik olarak geçmiyor. Bu normal 6 aylık askerliği kapatmama sebebi de bence bedelli ülke paraya aç.

Ayrıyeten ülkenin 30 35 senedir terörle savaşması askerin taktik geliştirmesi açısından iyi bir şey evet ama büyük bir savaşta ekonomi gerekir. Lojistik gelişmiş olması gerekir, Türkiye'de 2sid e yok hava kuvvetleri çok çok önemli bir kuvvet. Denizde de bir İngiliz donanması düşün bir de, Türk donanması yaklaşamazsın bile yani. Türkiye'yi savaş gücü olarak kıyaslarsan Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelere hiç şansı yok. ABD, Rusya gibi devleri koymuyorum bile, Almanya'nın 2.dünya savaşında luftwaffe dünyanın en büyük hava ordusu vard. I İngiliz'ler o kadar büyük değildi ama almanlara karşı çok başarılı oldular. Pilotları sayesinde bizim de pilotların iyi olduğunu düşünüyorum ama çok çok çok az hava kuvvetleri diye bir şey yok ülkede. Eski uçakları kullanıyoruz, 2021 yılında daha savaş uçağı üretemiyoruz ya düşünebiliyor musun? ABD'nin envanterinden boş verip attığı F-16'lar bestimiz şu anda adamlarda neler neler var.

Bak dostum, ben bu mesajında dediğin her şeye katılıyorum. Ben sadece askerlerimize acemi muamelesi yapmana takıldım.
Avrupa'da 6, Dünya'da 10, NATO'da ikinciyiz.

Hangi açıdan güçlü olduğumuzu sorduğuna göre değişir.

Operasyonel yetkinlik açısından soruyorsan, profesyonel personellerle operasyonel yetkinliği en üst düzeyde olan ordulardan biriyiz. Bunun en büyük nedeni de tatbikatlarla değil, sürekli gerçek görevlerle bu tecrübenin sağlanıyor olması. Bir terör örgütü nizami savaşmadığı için de "fiziksel" olarak yok etmenin tek yolu, terör örgütü üyeleri ve barındıkları her yeri (şehirler dahil) yerle bir etmektir. Bunu da kamuoyu ve siyasi baskısı olan hiçbir ülke yapamaz, bu yüzden terörle mücadele sahada kazanılamaz. Bunun yapılması demek, yok etmek istediğin terör örgütü mensuplarının sayısının kat kat daha fazlası olan sivil halkı da bile bile öldürmek demek.

Topyekûn savaş durumunda güçlü olup olmadığımızı soruyorsan işte burada işler değişiyor. Büyük askeri endüstrisi ve ekonomik gücü olan, güçlü müttefiklere sahip olan ülkelere karşı zannedildiği kadar güçlü değiliz. Bir ordunun kendini çok güçlü hatta süper güç olarak adlandırması için öncelikle savaş sırasında kaybettiği "her" savaş platformunu yerine hemen koyabilecek ve bunu yaparken de ekonomisinin bu yükü kaldırabilecek durumda olması gerekiyor. İşte bu bizde yok... 1 gemini kaybettiğinde onu yerine koyman uzun süre alıyor, üstelik tek bir corvette tipi geminin maliyeti yaklaşık 300,000,000 $! Başta fırkateyn olarak başlayıp sonra destroyer sınıfına dönen proje gemimizin maliyeti bunun "en az" 2 kat fazlası olacaktır. Savaş uçaklarını kaybettiğinde yerine yenisini koyamıyorsun, tanklarını kaybettiğinde yerine yenisini yapamıyorsun. Topyekûn savaş, yüz milyarlarca hatta trilyon $ düzeyinde kaynak ve geniş bir askeri endüstri ile gerekli platformları yapacak teknolojileri ister. Kısacası bize kim süper güç diyorsa bir tarafınla gül geç, daha birkaç milyar $ ödeme gerektiren basit ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan hiçbir ülke süper güç olamaz. Hele hele savaşta tek atımlık kurşunu olan hiçbir yapı çok güçlü olamaz.

Bu son dediğimin gerçekliği nedeniyle daha küçük orduya sahip görünen Avrupa ülkelerinin askeri bütçeleri bizimkinin 3-4 katı kadar... Daha kalabalık ama eskimiş envantere, daha kalabalık sayıdaki personele bizim ayırdığımız para, personel başına onların kat kat altında. Orduyu modernize etmek ve sürekli yenilemek bizim başarılı olamadığımız bir konu. Envanterimizin önemli kısmı eskidi ve çok düzensiz bir ekipman kullanımı var. O ülkeler ise bunlar için o bütçeleri yüksek tutuyor.

Son düzenleme:
Avrupa'da 6, Dünya'da 10, NATO'da ikinciyiz.

Hatanız var hocam. NATO'da personel sayısı bakımından ikinciyiz. Avrupa'da olduğu gibi NATO'da da muhtemelen altıncıyız.

Avrupa devletleri ile karşılaştırmak için önce ekonomimizi Avrupa devletlerinin seviyesine getirmeliyiz. Güç sıralamasına bakarsak zaten ekonomisi büyük olanın daha güçlü olduğu (Rusya hariç, Sovyetlerin aşırı silahlanmasının nimetlerini yiyorlar.) belli oluyor. Ekonomimiz ne zaman 1.5-2 Trilyon Dolar'a çıkar, o zaman İngiltereyle, Fransayla, Almanyayla karşılaştırırız.

Yeni konular

Geri
Yukarı