Çözüldü TT 500 Mbps internet 100 Mbps'yi geçmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mark Jefferson

Hectopat
Makaleler
2
Yeni bir daireye taşındık ve taşındığımız dairede internet kablolaması ve modem hazırdı. 500 Mbps desteklendiği sitede belirtildiği için 500 Mbps'lik paket satın aldım ancak alabildiğim maksimum hız bu:

Ekran Görüntüsü (201).png

Bu da internetin geldiği yer ve modem:

WhatsApp Image 2022-07-30 at 15.16.15 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-07-30 at 15.16.15.jpeg

Acaba eve kadar değil de binaya kadar fiber olduğu için mi 100 üstü göremiyorum? Eğer öyleyse neden 1 GB alabileceğimi belirtiyorlar? Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

(Türk Telekom'a da durumu bildirdim ancak bilgili arkadaşlardan bilgi edinmek için konu açmak istedim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
FTTB kullanıyorsunuz galiba. Genel olarak 2.5Gbps desteklese bile kullanıcıların çok büyük bir kısmı 100Mbps'yi geçemiyor, üzerine genel olarak bir darboğaz oluyor. Sanırım çözümü yok.

FTTB artık kurulmayan, FTTH'nin yaygınlaşması ile eskimeye başlayan bir sistem.

FTTB için binaya kurulan cihazın bir kapasitesi vardır. Genelde 24 portlu ve 2.5 Gbps indirme kapasitesinde cihazlar kuruldu zamanında, bazıları 1 Gbps indirme kapasitesinde. Bu kutular teoride kullanıcı başına 1 Gbps verebilse de pratikte hiçbir zaman görülen bir şey değildir. Kutuya bağlanan çok fazla kullanıcının olması ve eş zamanlı kullanım nedeniyle %99 oranında bir kullanıcıya en fazla 100 Mbps sağlanır. Hatta yoğun kullanımda throttling bile yapıyor kutular ne yazık ki. Bu nedenle fazla kullanıcı olması sebebiyle FTTB kutular gigabit değil fast ethernet modunda çalıştırılırlar.

FTTB'ye sahip apartmanlar çok şanssız. Sizde zaten fiber var diye FTTH başvurusu onaylanmaz. Lanetli gibi uzuun bir süre 100 Mbps'e mahkumdurlar.

@Ulunay hocamı da etiketleyelim o daha derin ve detaylı bilgi verecektir.

Evet, durum böyle.

FTTB kullanıyorsunuz galiba. Genel olarak 2.5Gbps desteklese bile kullanıcıların çok büyük bir kısmı 100Mbps'yi geçemiyor, üzerine genel olarak bir darboğaz oluyor. Sanırım çözümü yok.

Evet, durum böyle.
Keşke Turk telekom 100 Mbps üzeri desteklemediğini belirtseydi çünkü 500 Mbps'lik paket taahhütü imzaladım fiyatlar gittikçe arttığı için. Bu durumda belirtilen hız verilmediği için eğer düzeltmezlerse sözleşmeden cayabilir miyim sizce ? Veya evime FTTH altyapı çektirmem mümkün müdür ?

FTTB var diye FTTH taleplerini reddedebiliyorlar. Ve evet cayabilirsiniz.
Türk telekom'dan bir çalışan arayıp FTTB altyapı olduğunu ve müdürlüğe gidip paket düşürmem gerektiğini söyledi. Ancak caymak daha mantıklı gibi duruyor. Umarım sorun çıkarmazlar. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Destek kaydı bırakın binanın altındaki cihaz gbps destekli değilse değişirler. Ayrıca destekliyorsa kablonun başlarını kesip yeniden çakarlarsa düzelir.

Modeminde sorun değil gigabit Ethernet var yazılmış sorun sarı kabloda CAT5 ise gigabit değil 100 Mbit'i geçemez maalesef CAT5e ya da CAT6 ile değişmesi gerekiyor bir de bilgisayarının Ethernet portu kaç destekliyor ona da bakmanı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı