100 Mbps internet 40 Mbps'yi geçmiyor!

Bahadir Yagci

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat'lar,

İnternet hızımızı 100 Mbps'ye yükseltmemize rağmen 40 Mbps'yi geçemiyoruz.
Cep telefonu (iPhone) 120 Mbps'yi görebiliyor ama PC'de bu mümkün olmuyor.
Servis sağlayıcı (D-Smart, ki Superonline fiber altyapısını kullanıyor) "bilgisayarlarınız 5 GHz'yi desteklemiyor, bilgisayarcınıza sorun, çözerler" diyor.

Telefondan kablosuz ağda iki alternatif ağ görebiliyoruz, biri normal (2.4 GHz), diğeri aynı isim+5G (5GHz)

PC ve notebook 5G'yi görmüyor.

Çünkü;
PC ve notebook'taki kablosuz bağdaştırıcı 802.11B, 802.11G ve 802.11N'yi destekliyor (802.11A ya da 802.11AC'yi desteklemiyor).
PC'deki PCI kartımız TP-Link 150Mbps Wireless n adapter (TP-Link TL-WN781ND)
Notebook'taki kablosuz bağdaştırıcımız qualcomm atheros AR956X Wireless network adapter.

Çözüm için;
TP-Link AC600 nano kablosuz USB adaptör aldım (TP-Link Archer T2U nano)
Link: Tp-Link Archer T2U Nano AC600 Wireless USB Adaptör Fiyatı ve Özellikleri
Aygıt yöneticisinde;
PC'deki mevcut bağdaştırıcıyı devre dışı bıraktım.
T2U nano'nun özelliklerinden VHT 2.4 GHz'yi devre dışı bıraktım (disable)
Wireless mode selection'u önce 802.11AC, sonra 802.11a/g/n (olsa gerek), sonra da Auto yaptım.

T2U nano 5G'yi gördü ve bağlandı.
Ama her üç seçimde de yaptığım Speedtest'lerde 20Mbps ile Max 50 Mbps arasında hıza erişebildim.
Notebook'ta ise tuhaf bir şekilde 5MBps seviyelerine düştüm.

Sorular;
-Bu T2U nano ve benzeri adaptörler ne amaçla kullanılır, niçin satılır, kim ne için kullanır?
-Bizim düşündüğümüz amaçla kullanılıyorsa biz nerede hata yapıyoruz?
-PC'deki sorunumuz şu PCI kart ile çözülür mü?
TP-Link Archer T4E 300MBPS-867MBPS Dual-bant kablosuz-ac PCI-e kart.
Link: TP-LINK ARCHER T4E 300MBPS-867MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC PCI-E KART - Vatan Bilgisayar
-Şu ürün de yukarıdaki T2U ile aynı mıdır?
Dark 1200 Mbps ac Dual band 2.4GHz ve 5GHz USB 3.0 kablosuz adaptör(dk-NT-WDA1210)
Link: Dark 1200 Mbps AC Dual Band 2.4GHz ve 5GHz USB 3.0 Kablosuz Fiyatı
-Biz bu 100 Mbps internetimizi hakkıyla nasıl kullanabiliriz?

Son soru:
Teknoloji bu kadar karmaşık olmalı mı?
Yoksa Türkiye'de işler hep böyle midir?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Altyapı Superonline fiber, önce Superonline'daydık 200 GB kotalı limitsiz 50 Mbps kullanıyorduk, sonra aynı tarifeyi veremediklerini söylediler, teklif ettikleri başka tarifelerin fiyatı da o dönemde 3-4 katı civarındaydı.
Şansımıza aynı altyapıyı kullanarak aynı tarifeyi daha bile iyi fiyattan Dsmart teklif etti.
Modem bile aynı iken Dsmart'a geçmiş olduk.
50 Mbps yetmez olunca (bir yandan oyun, diğer yandan netflix vs) aradık, 100 Mbps verelim dediler, altyapı müsait görünüyor dediler.
Zaten telefondan 120 Mbps'yi görüyoruz, ama PC ve notebook altyapısı müsait değil dediler.
Sorun şu ki aldığım T2U adaptör normalde aldığımız 40 Mbps'yi bile bulmuyor.
Ne yapacağımı bilemedim.
PCI kart değişimi çözer mi sizce (PC için)?
İlginiz için teşekkür ederim.

Dostum sen hat değerlerini Bi atsana tecrübeli arkadaşlar yorumlar, bide kablolu bağlantı yapıp hız testi yaptın mı hiç?

Merhaba dostlar,

Notebook ile speedtest.net üzerinden şu testleri yaptım:

1-Ethernet Bağlantı (kablolu)
01-ethernet-test.png

2-Normal Kablosuz Bağlantı (2.4 GHz) - Modem Yanında:
02-2.4GHz-test.png

3-Normal Kablosuz Bağlantı (2.4 GHz) - Modem'e 8 adım mesafede (arada duvar var):
03-2.4GHz_8adım_mesafe-test.png

4-TP-LINK Archer T2U N Kablosuz Adaptör ile Bağlantı (5 GHz) - Modem Yanında:
04-5GHz-test.png

5-TP-LINK Archer T2U N Kablosuz Adaptör ile Bağlantı (5 GHz) - Modem'e 8 adım mesafede (arada duvar var):
05-5GHz_8adım_mesafe-test.png

6-iPhone ile Bağlantı (5 GHz) - Modem Yanında:
06-iPhone-test.png

7-iPhone ile Bağlantı (5 GHz) - Modem'e 8 adım mesafede (arada duvar var):
07-iPhone-8adım_test.PNG

Sonuç:
-Servis sağlayıcıda sorun yok. 100 Mbps hız teslim ediyorlar.
-T2U adaptör modemin yanında ve arada duvar yok iken verilen hızı %60 oranında kullanabiliyor.
-Ama 8 metre mesafe ve arada bir duvar ile herhangi bir artı katkı sağlamıyor.
2.4 GHz bağlantı ile zaten hemen hemen aynı değerleri (30-40 Mbps) alabiliyoruz.

Bu durumda bu ürün işe yaramamış oluyor, iade edeceğim.

Soru:
İlk mesajımda da sorduğum TP-Link Archer T4E 300MBPS-867MBPS Dual-bant kablosuz-ac PCI-e kart bilgisayardaki erişimi iyileştirebilir mi?
Link: TP-LINK ARCHER T4E 300MBPS-867MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC PCI-E KART - Vatan Bilgisayar

Yoksa hiç istemediğimiz halde PC'ye 10-15 metre ethernet kablo mu çekmek zorundayız?

İlginiz için teşekkürler.

*** BULUNAN ÇÖZÜMLER ***

Çözüm-1 (PC için):
TP-LINK ARCHER T4E 300MBPS-867MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC PCI-E KART aldık.
link: TP-LINK ARCHER T4E 300MBPS-867MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC PCI-E KART - Vatan Bilgisayar

50 Mbps'ye çıktı.
Modem kiriş arkasında kalıyordu, öne çıkardık.
PC 100 Mbps'yi gördü. PC için sorun çözüldü.

Çözüm-2 (Notebook için):
Şu linkten yararlanarak...

...şu ürünü almayı planlıyorum:
Intel Dual Band Wireless-ac 7260HMW WiFi+Bluetooth 4.0 PCIe Half Mini Wifi Card
(kargo ücretine bakmadım 184.50 TL diyor):
link: Intel Dual Band Wireless-ac 7260HMW WiFi+Bluetooth 4.0 PCIe Half Mini Wifi Card

Aynı ürün n11'de kargo dahil 196 TL
link: Intel Dual Band 7260hmw Wifi+bluetooth 4.0 Pcıe Half Mini - n11.com

Aynı ürün aliexpress'te kargo dahil 10.89 dolar (~65 TL, ama 30-40 gün sürebilir gelmesi, gelince 15 TL de gümrüğe sunma parası alıyorlar, eder 80 TL).
link: US $10.78 32% OFF|New Dual Band Wireless Ac 7260 Intel 7260Hmw 7260Ac 2.4G/5Ghz 802.11Ac Mini Pci E 2X2 Wifi Card + Bluetooth 4.0 Wlan Adapter-in Network Cards from Computer & Office on AliExpress

(Önce Yazıcıoğlu'ndan bulmayı deneyeceğim, bulamazsam nereden alacağıma karar vereceğim.)

Not: Vatan PC notebook için şu usb adaptörü önerdi ama ben sıcak bakmadım (yukarıdaki çözümü uygulayacağım):
ZYXEL NWD-6605 300MBPS-867MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC USB ADAPTÖR

Çözüm-3 (notebook wifi card ac'ye yükseltildikten sonra ve diğer odalar için):
Bunlara ilave olarak Dsmart servis (Turkcell Superonline'dan geldiler) repeater lazım demişti, marka model vermedi.
Vatan PC eğer notebook'ta ve diğer odalarda yeterli performans alamazsam şunu önerdi:
ASUS RP-AC51 300MBPS-433MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC RANGE EXTENDER
(şimdilik bunu da düşünmüyorum.)

Özetle; hem PC hem de Notebook'taki sorunu PCI-E kartlarla çözmüş olacağız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı