TT ADSL kabini nereye bağlı?

Ahuri52

Kilopat
Yer
İstanbul/Esenler
Daha fazla  
a.PNG

Fotorafta gözüken bunun gibi TT ADSL kabinleri nereye bağlı? Buradan direk santrale mi bağlılar? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Direk santral binasına bakır üzerinden bağlılar. Tek görevi pasif şekilde binalara dağıtım yapmak.

Elektrik tesisatı gibi düşünülebilir, elektrik panosundan gelen 3 kablonun daireye girince priz ve lambalara gitmesi en güzel örnektir.

ADSL hızlarına mahkumuz desenize :(. bulunduğum cadde boylu boyunca fiber döşeli araka sokağımızda ftth ile bağlı bina bile olmasına rağmen en azından şu kabini değiştirip VDSL kabin koymayan zalim Türktelekom:(.Anca biz bakanın dediği 2023'e kadar her hane 100Mbps söznünü bekleriz oda gelirse.

Direk santral binasına bakır üzerinden bağlılar. Tek görevi pasif şekilde binalara dağıtım yapmak.

Elektrik tesisatı gibi düşünülebilir, elektrik panosundan gelen 3 kablonun daireye girince priz ve lambalara gitmesi en güzel örnektir.

1593007828013.png

Merhaba burayı a mahallesi olarak varsayalım 1500 metre yukarıda b mahallesi var
Ben b mahallesinde yaşıyorum.
Bu durumda nasıl oluyor duyduğuma göre kabine kadar fiber geliyor (yeni tip) daha sonra yakındaki binalara oradan bakır çekiyorlar b mahallesi için de eski tip dolaba ek yapıp bizim mahalleye direkler aracılığıyla yolluyorlar öyle olabilir mi?
Bu arada mahallemden fiber kablo geçiyor bir üst mahallede VDSL hizmeti var ama benim mahallemde yok (kabin yok mahallemde.)

Olabilir kesin konuşamam.

Kesin detay istiyorsanız bina ankastresi veya direk üzerinde BO6 gibi kodlar yazar. O kod aynı zamanda hangi saha dolabına bağlı olduğunuzu gösterir. Buradan yola çıkarak bakmak lazım. Biraz haritalar turu atılarak bulunabilir.

Olabilir kesin konuşamam.

Kesin detay istiyorsanız bina ankastresi veya direk üzerinde BO6 gibi kodlar yazar. O kod aynı zamanda hangi saha dolabına bağlı olduğunuzu gösterir. Buradan yola çıkarak bakmak lazım. Biraz haritalar turu atılarak bulunabilir.
2000 öncesi yapılarda genelikle o tür kodlar yanlış oluyor örnek bizim binamızda kutuda a09 yazıyor ama bağlı olduğum kutu a151. ama dedğiniz gibi kısa bir harita turu ile belkide bulunabilinir

Son düzenleme:
Eski tip saha dolapları direk santrale bakır local kablolar ile bağlıdırlar. Ülkemizde iki tip santral vardır. Dijital santraller ve manuel santraller. Yeni tip saha dolapları (T7, T11A-B, T23, T21) santral mesafesine göre dagıtım dolaplarına veya direk santrale bağlıdırlar. Dağıtım dolapları dediğimiz mesela santrale 10 km ötedeki saha dolaplarına tek tek santralden fiber çekmektense bu dağıtım dolaplarına fiber çekilir, o noktalardan dolaplara dağıtılır.

Geri
Yukarı