TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Teşekkür ederim.
Hocam aslında tüketici olarak yapabileceğiniz şeyleri yapmışsınız. Bölgenizde fiber altyapı yeni yeni kurulduğu için size çekilmemiş olabilir. Bizim burada birkaç yıldır fiber altyapı mevcuttu, sokağımdaki çoğu binada da FTTH vardı.
Altyapıyı henüz kurmaya başladıkları için yeni binalara öncelik veriyorlardır. Bu durumda dilekçeyle tekrar başvurmaktan başka çareniz yok maalesef.

Benim size tavsiyem tekrardan bir dilekçe hazırlamamız yönünde olacaktır. Bina sakinlerinin rızası dahilinde ne kadar imza toplarsanız o kadar iyi olur. Sonra bu dilekçeyi teslim edip bir takip numarası alın. Dilekçeye cevap süresi yasal olarak 15 gündür. On beşinci günün sonunda hâlâ dönüş sağlanmadıysa bu takip numarasıyla başvurunuzun ne durumda olduğunu sorabilirsiniz.
Planlama birimiyle yüz yüze görüşüp derdinizi anlatmanız da iyi bir adım olacaktır. Karşınızda bulunan ve fiber çekilmiş olan binaları örnek gösterebilirsiniz. Üstelik mevcut altyapınızın VDSL bile olmadığını, şu zamanda hâlâ ADSL kullanmak zorunda olduğunuzu planlama birimindeki çalışanlara uygun bir dille anlatın. "Kendinizi acındırın" demiyorum ama vaziyetin bu olduğunu da vurgulayın.
Bıkmadan, usanmadan baskı kurmaya devam edin. Tabii bu baskıların dozunu kaçırmamaya gayret gösterin. Yoksa sizi kara listeye alıp çekecekleri varsa da çekmeyebilirler.

CİMER, BTK... vs ben de kullandım ama bunlardan pek bir şey beklememek lazım. Ben de bu süreçte öğrendim ki hepsi birbirinin aynısı. CİMER BTK'ya yönlendirir. BTK'ya alakasız saçma sapan bir cevap gelir ve şikayet kapatılır. Kaç kez denersek deneyelim, sonuç aynıdır. Yani bu tür mecralara şikayet oluşturmakla, aramakla bu işler ilerlemez. En resmi kanal dilekçedir ve bunu yazmanın da sınırı yoktur.
Rica ederim.

Teşekkür ederim, darısı tüm fiber bekleyenlere diyelim.
Çok teşekkürler hocam bilgilendirme için. Yani sokağımda başkası kullanmasa diyeceğim ki az bekleyeyim. Ama insanlar gözümün önünde kullanırken ben rahat duramıyorum gerçekten. Birde komik olan 2021 yılında 100 Bin nüfuslu bir ilçe merkezinde 8 Mbps internet kullanmak koyuyor cidden. Artık şikayet işinden vazgeçtim adamların tüm cevapları kopyala yapıştır olmuş artık. Dediğiniz gibi dilekçe yoluyla şansımı bir daha deneyeceğim ama açıkçası pek ümidim yok. Aklıma gelmişken ekleyeyim. Oturduğumuz bina bize ait ve 3 katlı. Kiracılarda internet kullanmıyor, kullanmazlar da konuştum çünkü. Bende onların adını dilekçeye yazmayı düşünüyorum. Umarım sorun olmaz. Belki farklı isimleri görünce ciddiye alırlar. Taslak olarak sizin dilekçe taslağınızı kullandım. Umarım sonuç çıkar. Önce açık kapıya sonra da elden dilekçeyi vermeyi düşünüyorum. Tekrardan teşekkürler.

Çok teşekkürler hocam bilgilendirme için. Yani sokağımda başkası kullanmasa diyeceğim ki az bekleyeyim. Ama insanlar gözümün önünde kullanırken ben rahat duramıyorum gerçekten. Birde komik olan 2021 yılında 100 Bin nüfuslu bir ilçe merkezinde 8 Mbps internet kullanmak koyuyor cidden. Artık şikayet işinden vazgeçtim adamların tüm cevapları kopyala yapıştır olmuş artık. Dediğiniz gibi dilekçe yoluyla şansımı bir daha deneyeceğim ama açıkçası pek ümidim yok. Aklıma gelmişken ekleyeyim. Oturduğumuz bina bize ait ve 3 katlı. Kiracılarda internet kullanmıyor, kullanmazlar da konuştum çünkü. Bende onların adını dilekçeye yazmayı düşünüyorum. Umarım sorun olmaz. Belki farklı isimleri görünce ciddiye alırlar. Taslak olarak sizin dilekçe taslağınızı kullandım. Umarım sonuç çıkar. Önce açık kapıya sonra da elden dilekçeyi vermeyi düşünüyorum. Tekrardan teşekkürler.
Hocam isimlerini yazmadan önce rızalarını almanızı tavsiye ediyorum. Razı değillerse yaptığınız bir suç sayılabilir. Dikkatli olalım bu konularda.
Onun haricinde sormak istediğiniz başka bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Açık kapı'ya 3 Eylül'de gönderdim, 7 Eylül'de cevap geldi hocam. Yani 4 günde sonuçlandı.

Tamamdır bizim site eski fakat 8-9 binadan oluşuyor umarım yardımcı olurlar.
Açık kapı'ya 3 Eylül'de gönderdim, 7 Eylül'de cevap geldi hocam. Yani 4 günde sonuçlandı.

Bugün baktım başvurum reddedilmiş özel kuruluşa girdiği için tam olarak ne yazdınız siz.
@Dejuf

Son düzenleme:
Bugün baktım başvurum reddedilmiş özel kuruluşa girdiği için tam olarak ne yazdınız siz.
@Dejuf
Adresimi yazdım, sokağımda fiber bulunduğunu söyledim, mevcut VDSL altyapıda çok sık kopma sorunu yaşadığımı söyledim, bina sakinleri olarak dilekçe hazırladığımızı ancak ilçemizde dilekçeyi teslim edebileceğimiz bir müdürlük bulunmadığından dolayı dilekçeyi bu mecra üzerinden gönderdiğimi belirttim. Dilekçenin fotoğrafını ekleyerek "söz konusu dilekçe ektedir" dedim ve gönderdim.

Bazen özel kuruluş ismine sığınarak kopyala-yapıştır cevaplar veriyorlar, daha önce de şahit olmuştum. Bu Açık Kapı biraz da kaymakamlıktaki çalışanda bitiyor. Açık Kapı ile ilgilenen kişi umursamaz biri ise uğraştırıyor ve mecra pek işe yaramıyor.
Bu durumda ben size BTK üzerinden göndermenizi tavsiye ederim ama bunun da ne kadar işe yarayacağını bilemiyorum. BTK'yı da bir deneyin olmazsa müdürlüğe uğrayıp elden teslim edersiniz.

Adresimi yazdım, sokağımda fiber bulunduğunu söyledim, mevcut VDSL altyapıda çok sık kopma sorunu yaşadığımı söyledim, bina sakinleri olarak dilekçe hazırladığımızı ancak ilçemizde dilekçeyi teslim edebileceğimiz bir müdürlük bulunmadığından dolayı dilekçeyi bu mecra üzerinden gönderdiğimi belirttim. Dilekçenin fotoğrafını ekleyerek "söz konusu dilekçe ektedir" dedim ve gönderdim.

Bazen özel kuruluş ismine sığınarak kopyala-yapıştır cevaplar veriyorlar, daha önce de şahit olmuştum. Bu Açık Kapı biraz da kaymakamlıktaki çalışanda bitiyor. Açık Kapı ile ilgilenen kişi umursamaz biri ise uğraştırıyor ve mecra pek işe yaramıyor.
Bu durumda ben size BTK üzerinden göndermenizi tavsiye ederim ama bunun da ne kadar işe yarayacağını bilemiyorum. BTK'yı da bir deneyin olmazsa müdürlüğe uğrayıp elden teslim edersiniz.
Hocam dolaptan fiberi kazı yapmadan daireye getirebiliyolar mı ? Dolaba mesafem 42 metre yolun hemen karşısında.

Hocam dolaptan fiberi kazı yapmadan daireye getirebiliyolar mı ? Dolaba mesafem 42 metre yolun hemen karşısında.
Kazı daha önceden yapıldıysa yani yerin altındaki boru hazırsa kazıya gerek kalmaz. Mesela dolap bana yakın değil (yani 2 üst sokakta, yaklaşık 200 metre kadar mesafede) ama kazı yapılmadı. Çünkü sokağımdaki rögar kapağının oradan binaya kadar boru çok önceden yerleştirilmiş zaten. Kabloyu o rögardan binaya kadar çektiler. Daha sonra binaya kutuyu yerleştirmeye geldiklerinde de mufa ile kabloya ek yaptılar. Mufa dediğim şey şudur:

Görüldüğü üzere içinde ek kasedi bulunuyor. Nasıl kullanıldığını da şu videoda görebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Dikkat! Videoda uygunsuz ifadeler vardır)

Özetlemek gerekirse sizin binanız için de boru yerleştirildiyse kazıya gerek kalmaz. Hatta bazı bölgelerde havai fiber hattı çekiliyor. Sizin bölgenizde de böyle bir durum söz konusuysa (boru yerleştirilmediyse bile) kazı yapılmaz muhtemelen. Çünkü bu durumda fiber kablo yerin altından değil havai hattan gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı