TTNET fiber altyapı süreci

Coolkaan123

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, dün sabah saatlerinde Türk Telekom ekibi geldi, fiber altyapı çalışması yapacağız dediler, bakır kablolar sökülecek dediler, bizde 2 hafta önce aşağıdan CAT6 kablo çekmiştik net yavaş diye :) aşağıya resim atacağım, simetrik olmayacak galiba, böyle kablolar çektiler ortalama hız ne olur acaba? Santral ile bina arasında 200 metre var.

Dosya Ekleri

• 20231025_230819.jpg
    20231025_230819.jpg
    30,7 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Simetrik olup olmaması TT'nin paketlerine bağlı. Yoksa bu gelen teknolojiye göre mümkün. Bunlar fiber optik kablo. 1000Mbps'e kadar paket satın alabilirsiniz. 10 Gbps'e kadar verebilirler ama şu an ülkemizde bu hızı veren bir internet sağlayıcısı yok.

Biraz yakından çekmişsiniz, kalın gibi gözüküyor ama duvarın köşesinden fotoğrafın yakın olduğunu anladım. 😅

Simetrik olup olmaması TT'nin paketlerine bağlı. Yoksa bu gelen teknolojiye göre mümkün. Bunlar fiber optik kablo. 1000Mbps'e kadar paket satın alabilirsiniz. 10 Gbps'e kadar verebilirler ama şu an ülkemizde bu hızı veren bir internet sağlayıcısı yok.

Biraz yakından çekmişsiniz, kalın gibi gözüküyor ama duvarın köşesinden fotoğrafın yakın olduğunu anladım. 😅
FTTH/GPON'da santral mesafesinin pek önemi yok. Şu an alınabilir en hızlı paket 1Gbps. Simetrik değil. 50Mbps upload sağlıyor.
İşin ilginç tarafı ise, 1Gbps hız alabilir miyim diye sordum, alamazsınız dediler. Binaya o kadar vermiyoruz diyip gittiler. Binanın girişinde daha kutu vs. yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşin ilginç tarafı ise, 1Gbps hız alabilir miyim diye sordum, alamazsınız dediler. Binaya o kadar vermiyoruz diyip gittiler. Binanın girişinde daha kutu vs. yok.
Çalışanların söylediklerine aldırmayın, kendilerinin bile neyin ne olduğundan haberleri yok.

Kabloları çeken ekip ne hızdan anlar ne de fiber kablonun zayıflamasından anlar.

Önce bir altyapı aktif olsun. Ardından belli olur.

Bazı bögelere çekilen FTTH altyapı da 1Gbps hizmet verilebiliyor. Zayıflamadan kaynaklı. Limitlere yakın oluyor.

Bunu anlamak için de bina girişinden ölçüm yapılması lazım. Bu ilgili cihazlar ise kabloyu çeken ekipte yok.

Kablo için ayrı, kutu için ayrı, iç kablolama için ayrı, abonelik dönüşüm için ayrı ekip geliyor daha da vardır da hatırlamıyorum yani kabloyu bıraktıktan 7-8 ay sonra bizde aktif oldu şansına kalmış. (CAT6 kablo çekmekle bakır hattın hızı yükselmez kalitesi de yükselmez 1. belki oynar çünkü yine 2 damar bakır kablo bağlanıyor diğer kablolar boşta kalıyor)

Geri
Yukarı