Çözüldü TTNET'ten TurkNet'e geçişte Ping sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tlgozarslan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, okumak istemeyenler için sorumu baştan kısaca sorayım:

Yurtiçinde ping değerlerim yüksekken, yurtdışında olması gerekenden daha düşük ping almamın sebebi ne olabilir acaba?

TTNET'den Turknet'e yeni geçtim. 7 ms - 8 ms ping alırken 28 ms - 30 ms arası ping almaya başladım speedtest sonuçlarında.
Bu şu anki ping sonuçlarım
ping.png

CS:GO Resmî sunucularında aldığım ping. Oyuna girince de aynı pingi alıyorum.
csgoping.png

Derdimi anlatmak için şöyle bir tablo yaptım.
1578225981423.png

Görüldüğü üzere İSS değiştirdikten sonra yurt içi ping sürem artarken yurt dışı ping sürem kısalmış.

Bu da Netflix'in hız testi sitesi olan fast.com sonuçları:
pingfast.png

Dosya Ekleri

• tablo.png
    tablo.png
    8,5 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Çözüm
Speedtest'te Turknet kullanarak yapılan testlerde ping doğru sonuç vermiyor. Sebebi nereden bağlanırsan bağlan İstanbul ile arandaki pingi ölçüyor. Diğer ISS'ler böyle bir şey yok. Ankara'da isem ve Ankara'ya bağlanıyorsam düşük ping alırım. Ama Turknet ile Ankara'da olup Ankara'ya bağlansam bile bana Istanbul'la olan ping değerimi gösterir. Umarım anlamışsındır bir sorun yok yani.
Bende Turknet kullanıcısıyım. Aynı ping sorunu bende de var.
Bıktım kardeşim sana bunu açıklamaktan. Hala gelip sorun yazıyorsun.
Şu an yakındaki başka bir evdeyim. TTNET 16 mbps adsl var.
Speedtest'te 10-11 ping çıkıyor. Ve aynı şekilde CS:GO'da resmî olmayan TR sunucularında da bu pingi alıyorum. Ama resmî sunucularda 85 ping alıyorum.
20200105174643_1.jpg

Senin dediğine göre yine 30 ping almam gerekiyor çünkü bulunduğum yer neredeyse aynı ama aldığım ping 10-15 arası. Yani:
TTNET:
yurt içi: 10 ms | yurt dışı: 85 ms
TURKNET:
yurt içi: 30 ms | yurt dışı: 65 ms

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu :)

Son düzenleme:
Şu an yakındaki başka bir evdeyim. TTNET 16 mbps adsl var.
Speedtest'te 10-11 ping çıkıyor. Ve aynı şekilde CS:GO'da da bu pingi alıyorum.
Eki Görüntüle 482577
Senin dediğine göre yine 30 ping almam gerekiyor çünkü bulunduğum yer neredeyse aynı ama aldığım ping 10-15 arası.
Hayır. TTNet ile turknet2.speedtestcustom.com adresinden test yaparsan Istanbul ile arandaki pingi görebilirsin. Yüksek ihtimal 8-15 arası çıkar. CSGO TR serverida Istanbul'da olduğu için aynı pingi alırsın Speedtest ile. Senin Turknet ile Istanbul'la arandaki pingin fazla çıkması Turknet sunucularının sadece Istanbul'da olmasından kaynaklanıyor. TTNet'in hemen hemen her ilde pingin düşük olması her ilde server olduğu için. Yurtdışında senin pinginin daha az çıkmasının sebebide Turknet'in yurtdışı çıkışlarını kullanman.

Speedtest'te Turknet kullanarak yapılan testlerde ping doğru sonuç vermiyor. Sebebi nereden bağlanırsan bağlan İstanbul ile arandaki pingi ölçüyor. Diğer ISS'ler böyle bir şey yok. Ankara'da isem ve Ankara'ya bağlanıyorsam düşük ping alırım. Ama Turknet ile Ankara'da olup Ankara'ya bağlansam bile bana Istanbul'la olan ping değerimi gösterir. Umarım anlamışsındır bir sorun yok yani.

Bıktım kardeşim sana bunu açıklamaktan. Hala gelip sorun yazıyorsun.
Ya kardeşim oyunlarda ping değerim 80,90 arası değişiyor bu değer yüksek. Senin dediğini anladım tabi ki.
Utanmasan döveceksin bizi. :D

Senin Turknet ile Istanbul'la arandaki pingin fazla çıkması Turknet sunucularının sadece Istanbul'da olmasından kaynaklanıyor. TTNet'in hemen hemen her ilde pingin düşük olması her ilde server olduğu için.

Yani bu durumda TurkNet'in yurt içi pingi yüksek ama bu benim hattımdan kaynaklı veya portlarla ilgili bir sorun değil. TurkNet'in her ilde sunucusu olmamasından ötürü. Yani bulunduğum bölgedeki herhangi biri de aynı şekilde yurt içinde TTNET'e kıyasla, her türlü daha yüksek ping alacak. Ve bunun için yapılabilecek hiçbir şey yok.

Kusura bakma ya. Şu yukarda ki Ahmet delirtiyor beni. Adam her Turknet konusunun altına yazıyor, her konuda cevaplıyorum yine bir Turknet konusu açılıyor yine yazıyor. Çözemedim ben bu adamı. Sor tabi ne demek.
tamam ahmette sorun var ama gerçekten türknet değil pingnet bildiğin hızlar süper ama ping yerlerde bu arada türk sunucusunda 45ms avrupa 102ms bu da hız testi hız bu pinge bakmana gerek yok
Türk Telekom Hız Testi - Google Chrome 29.06.2020 13_52_27 (2).png

Ya kardeşim oyunlarda ping değerim 80,90 arası değişiyor bu değer yüksek. Senin dediğini anladım tabi ki.
Utanmasan döveceksin bizi. :D
ahmet sen antakyalımısın bende antakyadayım benimde türknette pingim çok ama hızım mükemmel
Türk Telekom Hız Testi - Google Chrome 29.06.2020 13_52_27 (2).png

Yeni konular

Geri
Yukarı