Tüketim Toplumu

Mutsuz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bu yazıyı gerçekten sizlerin görüşünü almak için yazacağım. Son 6 aydır kafamda gerçekten dönüp dolaşan bir soru var. Bilgisayarlar ölüyor mu? Bilgisayarlar ölüyor mu derken ölmediğini herkes biliyor ama gerçekten yavaş yavaş hayatımızı mobil cihazlar almaya başladı ve bilgisayarın yapabileceği pek çok şeyi mobil cihaz yapabiliyor.

Özel bir okulda okuyorum gerçekten çok zengin ve varlıklı öğrenciler var. Genellikle iPhone kullanıyorlar ve en son modeli almak için birbiriyle yarışa giriyorlar.

Geçen gün okuldan birisi elinde yeni çıkan iPhone X'le karşılaştım. Övüne övüne bitiremiyorlar. İnternetten okuduğu özellikleri havalı havalı söylüyor ve o dediği şeylerin bile ne anlama geldiğini bildiğinden haber değil muhtemelen. Önemli olan telefonun arkasında parlayan elma logosu onun için. Burada kesinlikle Apple sevenlere bir şey demiyorum. Apple'ı ben de seviyorum ve kullanıyorum fakat Apple artık statü belirtisi olmaya başladı. Özellikle kaç liraya aldığını sorduğum zaman "6099" lira olduğunu söylüyor. Peki bir şey soracağım? Gerçekten adalet var mı? Asgari ücretle çalışan birisi ailesini aldığı 1600 lira maaşla zor geçindiriyor ve karnını doyuruyor. Zengin çocukları ise elinde bildiğiniz bir asgari ücretlinin "3-4" ayda zor kazandığı şeyi taşıyor.

Burada asıl belirtmek istediğim şey ise yeni nesilin gerçekten çok fazla teknolojik anlamda tüketime yatkın olması. Klavye ve mouse kullanmayı bilmiyorlar. Bildikleri tek işletim sistemi "iOS" ve nadiren Windows.

Ben yazılımla ilgileniyorum. Geçen birisi okulda bana uygulama yazar mısın diye sordu. Ne hakkında deyince ise "saçma sapan" bir şeyler söyledi ama anlattığı şey baya zordu. Sen bir yazılım yazmanın ne kadar "zor olduğunu biliyor musun?" deyince "yok bence çok kolay ben bir websitesi yaptım bak" deyip wixten yaptığı bir siteyi gösterdi.

Toplum gittikçe köreliyor. Gerçekten Türkiye'nin geleceğinden çok korkuyorum ve teknolojik anlamda zaten kötü olduğumuz halde daha da kötüye gittiğimizi hissedebiliyorum.

Sizin de bu konu hakkında düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Karşındaki kişi o kadar cahil bir insansa sen ne yapabilirsin ki? Veya sen neden bu kadar çok ilgilendin bilmiyorum. Sonuçta onun sorunu, parası varsa istediğini yapabilir. Çocuğa gidip de alma mı diyeceksin? 1600 TL maaş alan birisinin iPhone X almasını bekleyemeyiz. Bunun için kimi suçluyorsun? Ortaya yazmışsın öylece, bunun sorumlusu kim, nasıl bu hale geldi, nasıl çözebiliriz bu sorunu. Bence bunu düşün. Türkiye'nin geleceğinden ben çok umutsuzum şahsen, hani sıfırım, hiçbir şey beklemiyorum. Çok üzücü, ama gerçek. Bence böyle bir şeyi kafaya takma, okulunu oku ve yurtdışında yaşamaya yönel.

Hayat parası olandan yana. Ne kadar bilgili, zeki, çalışkan olursan ol, eşek gibi çalışmadıktan sonra güzel paralar kazanmak, istediğine sahip olmak çok zor. Ama babanın fabrikası varsa çalışmana gerek yok. Okumasan da ömür boyu istediğine sahip olabilirsin. Gerçekten adalet diye bir şey yok.

Hayat parası olandan yana. Ne kadar bilgili, zeki, çalışkan olursan ol, eşek gibi çalışmadıktan sonra güzel paralar kazanmak, istediğine sahip olmak çok zor. Ama babanın fabrikası varsa çalışmana gerek yok. Okumasan da ömür boyu istediğine sahip olabilirsin. Gerçekten adalet diye bir şey yok.
Son söylediğinize katılmıyorum hocam. Adamın babası zamanında çalışmış, fabrikasını kurmuş, düzenli gelire sahip birisiyse çocuğunun ne suçu olabilir? Veya o çocuk o babayı mı seçti sanki? Hayır. Belki ilerde sizde fabrika kuracaksınız ve çok zengin olacaksınız. Başkaları da sizin çocuğunuz için "beleşçi, bedavadan baba parası yiyor" diyecekler. Öyle bir durumda sizin tepkiniz ne olurdu?

Karşındaki kişi o kadar cahil bir insansa sen ne yapabilirsin ki? Veya sen neden bu kadar çok ilgilendin bilmiyorum. Sonuçta onun sorunu, parası varsa istediğini yapabilir. Çocuğa gidip de alma mı diyeceksin? 1600 TL maaş alan birisinin iPhone X almasını bekleyemeyiz. Bunun için kimi suçluyorsun? Ortaya yazmışsın öylece, bunun sorumlusu kim, nasıl bu hale geldi, nasıl çözebiliriz bu sorunu. Bence bunu düşün. Türkiye'nin geleceğinden ben çok umutsuzum şahsen, hani sıfırım, hiçbir şey beklemiyorum. Çok üzücü, ama gerçek. Bence böyle bir şeyi kafaya takma, okulunu oku ve yurtdışında yaşamaya yönel.
Bilinçli nesil yurtdışına gitse Türkiye'ye ne kalacak? Ama olmuyor maalesef [emoji26] Gitmek zorunda kalıyoruz. Artık her şey çok geç[emoji26][emoji26]

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkesten kullandığı cihazların donanımsal veya yazılımsal özelliklerini ve nasıl çalıştıklarını bilmesine gerek yok. Parası varsa da alır istediği cihazı kullanır. En doğal hakkıdır. Saçma sapan hava atması da yaşının getirdiği bir durum. Apple ürünleri ve kullanıcıları hakkında çok fazla araştırma mevcut. Ama bu bahsettiğiniz durumlar bir, iki yıl eskide kaldı zaten. Masaüstü bilgisayarlarda orta ve uzun vadede hayatımızda, evlerimizde olmaya devam edecek. Siz kendinizi geliştirmeye bakın, bırakın o tarz insanlar ergenlikleri boyunca İphone'ları ile oynasınlar...

Bilinçli nesil yurtdışına gitse Türkiye'ye ne kalacak? Ama olmuyor maalesef [emoji26] Gitmek zorunda kalıyoruz. Artık herşey çok geç[emoji26][emoji26]
Ben, Türkiye'nin şu anki haliyle iyi bir yerlere gelmeyi hakettiğini düşünmüyorum hocam. Başta insanlarımızda medeniyet kavramı yok (Genelleme yapmıyorum ama çoğunluk böyle). İnsana değer yok. Senin bir ülken olsa ve o ülkedeki gençlere değer vermezsen, o gençlerde büyüdüğü zaman "sen bana ne yaptın ki ben sana ne yapayım" der. Hayata bir kere geliyorsunuz, ne istiyorsak onu yapmalıyız.

Ben, Türkiye'nin şu anki haliyle iyi bir yerlere gelmeyi hakettiğini düşünmüyorum hocam. Başta insanlarımızda medeniyet kavramı yok (Genelleme yapmıyorum ama çoğunluk böyle). İnsana değer yok. Senin bir ülken olsa ve o ülkedeki gençlere değer vermezsen, o gençlerde büyüdüğü zaman "sen bana ne yaptın ki ben sana ne yapayım" der. Hayata bir kere geliyorsunuz, ne istiyorsak onu yapmalıyız.
Aslında asıl neden bulunduğumuz zamana ayak uyduramamamız. Zamana ayak uydurabilseydik şu anda durumumuz daha iyi olurdu bence.

Kesinlikle çok haklısınız. O kadar çok gelecek kaygım var ki ve özellikle ülkemize karşı. Çözüm ise üretmekten geçiyor. Başka çaremiz yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı