Tüm elektronik cihazlarda tek tip şarj kullanılacak olması nasıl bir karar?

Zembla

Hectopat
Avrupa parlamentosunun farklı cep telefonu şarj cihazlarının bolluğunu sona erdirmeye yönelik tek tip şarj cihazı yasasını onaylaması. Haberi görünce "Bu nasıl mükemmel bir karar" diyerek acayip sevindim. Bence çok geç bile kalınan bir durum. Umarım bu kararın etkisi tüm dünyaya yayılır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence iyi bir karar. Özellikle İPhone kullanıcıları için. Bazen yanlarında kablo ve şarj cihazı olmayabiliyor.

Olayın asıl amacı tek tip yapmak değilde şuan type-c nin herşeye destek verebilmesinden kaynaklı olması. Mesela samsung telefonum var ve bir type-c dönüştürücüm var. Üzerinde sd kart, hdmi, ethernet ve 3 usb type a portu var. Aynı zamanda 100W a kadar şarj desteği var. Ve ben telefonumda bile o adaptörün her bir slotu doluyken kullanabiliyorum. Ayrıca şirket laptopumda da kullanıyorum gayet güzel herşeyi çalışıyor. Bu kadar desteği verdikten sonra i phonenin ısrarla ben lightningciyim demesi zaten ayrı bir dünyaydı. Tüm sistemlerinde type c ye geçti. Mecbur kaldı. Ama telefonlarında inat etti. Geçeceksin kardeşim. Geçeceksin. O kadar destek boşa verilmiyor.

Bence iyi bir karar. Özellikle İPhone kullanıcıları için. Bazen yanlarında kablo ve şarj cihazı olmayabiliyor.
Yine de Android kullanıcıları şu soruya maruz kalmaya devam edeceğiz: Samsung şarjın var mı?

Avrupa parlamentosunun farklı cep telefonu şarj cihazlarının bolluğunu sona erdirmeye yönelik tek tip şarj cihazı yasasını onaylaması. Haberi görünce "Bu nasıl mükemmel bir karar" diyerek acayip sevindim. Bence çok geç bile kalınan bir durum. Umarım bu kararın etkisi tüm dünyaya yayılır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tek tip şarj cihazı değil aslında, belki şarj girişi denebilir ama. Hâlâ USB PD, QC 4.0, VOOC, SuperVOOC, SuperCharge gibi zibilyon tane protokol vak ve çoğu birbirini desteklemiyor; yani adaptör sayısında inanılmaz bir düşüş olmayacak, bazı protokollerin özel kablosu olmasından dolayı kablo sayısında ise durum hâlâ karmaşık...

Yine de destekliyorum, USB Tip C bence güzel, evrensel standart olması hoş olur. Keşke geçen yıl çıkmış olsaydı hatta. Umarım yakın zamanda USB PD de standart olur, böylece iddialarında daha gerçekçi olurlar...

Bu arada kayıtlara geçsin diye söylüyorum; Apple'ın düz iPhone'lara USB 2.0, Pro modellere 3.0/Thunderbolt vermesiyle sonuçlanırsa şaşırmam.

Evet İPhone için çok çok iyi olacak. Zaten Android için problem yok çoğu destekliyor. Benim merak ettiğim Apple ayak diretecek mi?
Olayın asıl amacı tek tip yapmak değilde şuan type-c nin herşeye destek verebilmesinden kaynaklı olması. Mesela samsung telefonum var ve bir type-c dönüştürücüm var. Üzerinde sd kart, hdmi, ethernet ve 3 usb type a portu var. Aynı zamanda 100W a kadar şarj desteği var. Ve ben telefonumda bile o adaptörün her bir slotu doluyken kullanabiliyorum. Ayrıca şirket laptopumda da kullanıyorum gayet güzel herşeyi çalışıyor. Bu kadar desteği verdikten sonra i phonenin ısrarla ben lightningciyim demesi zaten ayrı bir dünyaydı. Tüm sistemlerinde type c ye geçti. Mecbur kaldı. Ama telefonlarında inat etti. Geçeceksin kardeşim. Geçeceksin. O kadar destek boşa verilmiyor.
Geçe geçe geçecek gibi duruyor. :)

Peki daha iyi bir USB soketi çıksa? Teknolojiyi geliştirmeye engel olması dışında çok iyi bir karar.

Peki daha iyi bir USB soketi çıksa? Teknolojiyi geliştirmeye engel olması dışında çok iyi bir karar.
USB Tip C, geleceğe yönelik üretilmiş bir soket; bugün için değil. 24 pinli olması da bunun göstergesi; zira USB 3.0 9, HDMI 19, DP 20 pine sahip.

Hedefleri de tek tip soketmiş gibi hissettiriyor bana. Zaten veri aktarımında tekel konumundaydı ama artık görüntü (DP), ses, güç (USB PD) vs. aktarabiliyor; artan bant genişliği sayesinde depolama birimleri hatta ekran kartı (ThunderBolt) bağlanabiliyor. Umarım gelecekte birilerine amgargo falan uygulanmaz, aslında çok distopik bir gücü ellerinde bulunduruyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet iyi oldu, Apple geçmek istemeyebilir belki çünkü aksesuarlarından çok fazla para kazanıyordu, ama mecbur kalıp geçecek.

Uzun bir süre soket çıkaracaklarını sanmıyorum. Type C zaten yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Eğer performans anlamında daha iyisini yapacaklarsa aynı soket üzerinden geliştireceklerdir.
Yani bunu şöyle örnekliyeyim. Pc'deki USB Type A portu 1996 yılında 1.0 versiyonuyla kullanılmaya başlandı. Günümüze kadar 2.0, 3.0, 3.1, 3.2, gibi versiyonlarıyla geliştirdiler, daha bunlar kendi aralarında Gen1, Gen2 diye de gidiyor. Port yapısını değiştirmen performansını kat kat iyi hallere getirdiler. Type C'de de aynı durum söz konusu olacaktır. Daha iyi performans daha iyi güç gerektiğinde yeni bir versiyonu piyasaya sürülecektir. Zaten daha iyisi demek daha büyük veri yolu transferi ve daha çok güç iletimi demek. Bununda soketle hiç bir alakası yok. O da bileşenin devre kartıyla alakalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı