Tüm elektronik cihazlarda tek tip şarj kullanılacak olması nasıl bir karar?

Peki daha iyi bir USB soketi çıksa? Teknolojiyi geliştirmeye engel olması dışında çok iyi bir karar.

Bu sefer de o teknolojiyi standart yapacaklar. Type-C uzun süre gider bence. Çünkü çok fazla destek var. Neredeyse her şeyi tek bir USB çıkışından alabiliyorsunuz.

kadar 2.0, 3.0, 3.1, 3.2, gibi versiyonlarıyla geliştirdiler, daha bunlar kendi aralarında Gen1, Gen2 diye de gidiyor. Port yapısını değiştirmen performansını kat kat iyi hallere getirdiler. Type C'de de aynı durum söz
Dediklerine %100 katılıyorum ama USB 2.0 ile USB 3.X arasında soket değişikliği var.

Dediklerine %100 katılıyorum ama USB 2.0 ile USB 3.X arasında soket değişikliği var.
Hayır yok. tablodan inceleyebilirsin. İçinin mavi olması ve pin sayısı farklılıkları var. Fakat bu soket yapısının değiştiği anlamına gelmez. USB 3.2 Gen2'ye kadar Type A soket yapısı aynı. Değişmesi demek en basitinden bir USB belleği, 2.0'a takılıyorsa 3 ve üstene ya da 3 ve üstüne takılıyorsa 2.0'a takılmaması gerekti. Type C'de demek istediğim buydu. Soket revize edilir ama yapısı değişmez.
1664965177856.png

Hayır yok. tablodan inceleyebilirsin. İçinin mavi olması ve pin sayısı farklılıkları var. Fakat bu soket yapısının değiştiği anlamına gelmez. USB 3.2 Gen2'ye kadar Type A soket yapısı aynı. Değişmesi demek en basitinden bir USB belleği, 2.0'a takılıyorsa 3 ve üstene ya da 3 ve üstüne takılıyorsa 2.0'a takılmaması gerekti. Type C'de demek istediğim buydu. Soket revize edilir ama yapısı değişmez.
Eki Görüntüle 1536023
"Soket" ile "Uyumluluk" farklı şeyler. Soket değişti ama uyumluluk devam ediyor.

"Soket" ile "Uyumluluk" farklı şeyler. Soket değişti ama uyumluluk devam ediyor.
Hocam okumanız var mı acaba. Typa A soket değişmedi diyorum uyumluluk diyorsunuz. Madem Type A soket değişti, yeni soketin ismi nedir. Hangi konnektörleri takabiliyoruz. Birkaç örnek verin de öğrenelim.

Okumam var:
... Typa A ... ... Type A ...
"Typa" değil "Type" olmalı.
soket değişmedi
soket (II)
isim, Fransızca socket
Bir elektrik kablosunun ucunu oluşturan ve onu yapının bir bölümüne bağlayan parça

uyum
1. isim Bir bütünün parçaları arasında bulunan uygunluk, ahenk:
2. isim Toplumsal çevreye veya bir duruma uyma, uyum sağlama, intibak, entegrasyon.

Kaynak :Türk Dil Kurumu | Sözlük

sayfa 30

Ekleme: Kendiniz "İçinin mavi olması ve pin sayısı farklılıkları var." yazıyorsunuz.

Okumam var:

"Typa" değil "Type" olmalı.

soket (II)
isim, Fransızca socket
Bir elektrik kablosunun ucunu oluşturan ve onu yapının bir bölümüne bağlayan parça

uyum
1. isim Bir bütünün parçaları arasında bulunan uygunluk, ahenk:
2. isim Toplumsal çevreye veya bir duruma uyma, uyum sağlama, intibak, entegrasyon.

Kaynak :Türk Dil Kurumu | Sözlük

sayfa 30

Ekleme: Kendiniz "İçinin mavi olması ve pin sayısı farklılıkları var." yazıyorsunuz.
Okuma var ama, okuduğunu anlama sıfır sanırım. Yapılan bir ironi de ne kadar saçmalanır onu da ispatlamış oldunuz, teşekkürler. Ama hala son sorduğum sorunun cevabını alamadım. Bu kadar copy-paste yapmak yerine ona cevap verseydiniz keşke.

Geri
Yukarı