Tüm IDE'lerin kullanabileceği şekilde direkt Windows'a yüklemenin bir yolu var mı?

Valla 3 defa okudum anlamadim ne sormaya calistigini.
Konu meali: "IDE'ye Python kurmadan sisteme Python kurarak diğer IDE'lere Python kurmaya gerek kalmadan Python'u sistem genelinde kullanabilir miyiz?"

Açıklama yapmak isterseniz soru bu, bence sorunun bu hali de eksik. IDE'ye debugger araçları kurulmuyor mu?

Konu meali: "IDE'ye Python kurmadan sisteme Python kurarak diğer IDE'lere Python kurmaya gerek kalmadan Python'u sistem genelinde kullanabilir miyiz?"

Açıklama yapmak isterseniz soru bu, bence sorunun bu hali de eksik. IDE'ye debugger araçları kurulmuyor mu?

Zaten IDE'ye Python, Java, Go vs kurulmuyor ki.
Sisteme kurulur, IDE bunu PATH ya da direkt kurdugu directory uzerinden cagirir.

Ya da Cython kurdun debugging icin, bunu da yine IDE'ye degil pip ile ilgili python env'ine kurarsin.

Yani IDE'ye PL ilgili bir sey kurulmaz, plugin eklersin o kadar. Dil zaten sistemdedir.
PATH'de python olan bir sisteme 50 tane IDE kurarsin, o kadar python IDE'si varsa.

Tercumana cevap verdim konu sahibine tercume edebilmesi icin, kusuruma bakmayin :)

...Yorumlayıcılar bilgisayara IDE'lerden bağımsız yüklenebilir mi?
Evet, zaten o şekilde yükleniyor. IDE'ler sistemdeki yorumlayıcı ve derleyicileri kullanmak için eklentiye ihtiyaç duyuyorlar. Eklenti, kurulu dile PATH'da olduğu sürece direkt olarak erişebiliyor.

IDE ve kod düzenleyiciler kendi içerisinde Python, GO, Java vs. hazır yüklü şekilde gelmezler. Sistemde yüklü olanı kullanırlar zaten.

IDE ile de dile bir özellik eklenirse sistemi etkilemez, sanal ortam'a (venv'e) kurulur.

Yani yapmak istediğini düşündüğün şey zaten normalde olan şey.

Öte yandan eklenti konusunda; her programın eklentileri kendine olduğundan, sistemdeki dil ile haberleşmesi için her IDE'ye o dil için eklentisini kurmanız gerekiyor.

Ben bu sebeple yeni baslayan insanlarin direkt IDE ile programlama yapmasina karsiyim. Henuz tornavida kullanmayi yeni ogrenen birine 8000 parcalik Bauhaus 2000+ pro exclusive vip maximus alet cantasi vermek gibi.

Sisteme python kurup terminal/CMD uzerinden python hede.py seklinde calistirip ogrenseydi Python'in IDE'ye kurulan bir sey oldugunu dusunmeyecekti.

Ben bu sebeple yeni baslayan insanlarin direkt IDE ile programlama yapmasina karsiyim. Henuz tornavida kullanmayi yeni ogrenen birine 8000 parcalik Bauhaus 2000+ Pro exclusive VIP Maximus alet cantasi vermek gibi.

Sisteme Python kurup terminal/CMD uzerinden Python hede.py seklinde calistirip ogrenseydi Python'in IDE'ye kurulan bir şey oldugunu dusunmeyecekti.

O zaman bir ayda Bootcamp mezunu yazılımcı olamazlar ama.

Geri
Yukarı