Tüm özel sektörler aynı mı?

Alfirk

Kilopat
Tüm özel sektörler aynı mı, yoksa insancıl olanlarda var mı?
İlk iş hayatıma kurumsal bir özel şirkette başladım ve iki yıldır aynı yerde çalışıyorum.

Daha öncesi hiç farklı yerlerde çalışmadım ilk özel sektör deneyimim.

Bilmiyorum benim fabrikamı böyle yoksa tüm özel sektörler aynı mı bilmiyorum.

Çok zoruma gidiyor içim acıyor resmen ya.
Boş durdurmuyorlar işi bitiriyorsun başka iş geliyor.
Değer veren yok çalış köle diyorlar resmen.

İki yıldır ne rapor aldım ne izin. Hastayım öyle böyle hastalık değil çok halsizim izin vermiyorlar. Okul hayatında kafam bozuk olunca gitmezdim.
İzin vermiyorlar ya git dinlen diyen yok.

Artık çok zoruma gitmeye başladı. Benim yerde mi sorun var yoksa geneli mi böyle?

Çünkü iş değiştirmeyi düşünüyorum ya da çekip gidip para bitene kadar boş boş yaşamak istiyorum.

Şu şekil düşün. İşi yapan çalışan devlete gitse daha rahat olur mu yoksa zorlanır mı? Eğer ki devlet sektörü iş için daha rahat ise özel sektör de yumuşak olur. Mesela Doktorluk. Sen 6 sene tıp okumuş devlette kağıt imzalasa atanacak adamı özel sektörde sıkamazsın. Yani daha çok işçiye bağlı.

Geneli öyle. Özel bir insan kaynakları ofisinde garsonluk yapıyordum bir dönem. Adamlar bildiğiniz bir omuzlarına almamıştı beni.

İstediğim zaman izin alabilme, sigortanın ve maaşın günü gününe yatması, yakın yerlere iş verilmesi ve istediğin kadar mesaiye kalabilmek gibi bir sürü imkan sağlıyorlardı.

Bu benim en büyük şansım olabilirdi ama özel sektörün genelinde sizin gibi hakkı yenip mobbing'in kol gezdiği bir sürü firma tanıyorum. Allah size sabır versin.

Özel sektore adım atarak gerçek dünyaya hoş geldin dostum. İlk sorun evet nereye gidersen git özel sektörde özellikle ülkemiz için konuşuyorum sartlarin bir tık iyileşir ya da kötüleşir fakat insancıl davranisi unut güldür güldür show da bir skeç vardi kisaca anlatayım mısır piramitlerini yapan köleler isyan ediyor köle değiliz ketenyakali yiz artık insanca çalışma koşulları istiyorlar teklif hemen kabul ediliyor isim değişik olsa da yapılan iş aynı olduğu için. Şimdi de sistem aynen o köle değilsin ama ketenyakalisin fi tarihinden beri degismeyen kölelik sistemi bu. Sana tavsiyem eğer mecbur isen en azından yapmaktan zevk aldığın bir işe git ve saatini doldur yok mecbur değil isen de yol yakınken belki bir abin belki bir kardesin olarak ama en azından senden daha çok özel sektör tecrübeli olarak kendi işini yapmaya gayret et yol yakın iken. Selametle kal.

Özel sektore adım atarak gerçek dünyaya hoş geldin dostum. İlk sorun evet nereye gidersen git özel sektörde özellikle ülkemiz için konuşuyorum sartlarin bir tık iyileşir ya da kötüleşir fakat insancıl davranisi unut güldür güldür show da bir skeç vardi kisaca anlatayım mısır piramitlerini yapan köleler isyan ediyor köle değiliz ketenyakali yiz artık insanca çalışma koşulları istiyorlar teklif hemen kabul ediliyor isim değişik olsa da yapılan iş aynı olduğu için. Şimdi de sistem aynen o köle değilsin ama ketenyakalisin fi tarihinden beri degismeyen kölelik sistemi bu. Sana tavsiyem eğer mecbur isen en azından yapmaktan zevk aldığın bir işe git ve saatini doldur yok mecbur değil isen de yol yakınken belki bir abin belki bir kardesin olarak ama en azından senden daha çok özel sektör tecrübeli olarak kendi işini yapmaya gayret et yol yakın iken. Selametle kal.
Dünya hayatı demekki öyle toz pembe değilmiş. Yani hangi özel sektörde çalışırsam çalışayım insan yerine konmayacağız.

Bu mecburiyet çok kötü bir şey ya.

Bu tamamen şirkete bağlı. Yabancı merkezli veya büyük kurumsal firmalar daha az sorun yaşatır ve daha rahattır.

Küçük ve kurumsallık konusunda geri kalmış şirketlerin nasıl olduğunu görüyoruz zaten...

Geri
Yukarı