Disney+ Tüm Türk içerikleri kaldırıldı

Disney'in bu yılki kayıpları 200 milyon $'ı aştı, demek ki yatırımcılar mutsuz, üstüne lobi kredi yularından tutmuş.

Bunu paraya nasıl bağladığını anlamış değilim. Bunun parayla alakası yok. Her şeyi ekonomiye bağlayıp öfkenize öfke katmayı bir salın artık.
Bu siyaset. Yakın oldukları tarafa uyuyorlar işte. Sence paramız olsa Ermeniler yerine bize uyarlar mıydı? Hayır tabiki.
Bu düşünce nereden çıktı?
Biraz mantık.
Evet, ekonomi kötü ama ekonomiye bağlı olmayan şeyleri bile kafanızda ona bağlamanın ve her zaman bunu vurgulayarak söylemenin, kendi keyfinizle birlikte birçok diğer kişinin de keyfini tekrar bozmanın bir anlamı yok.
Birçok kişi zaten bunun farkında ve bundan mutlu değil.
Lobi faaliyeti, bir amaç/inanç/ülkü çevresinde birleşerek ekonomik güç ile politikacı satın almak demek, ABD politikasını incelersen para üzerine döner. Sana para veririm, senatör yaparım, seni ben senatör yaptıysam, aldığın firma hisselerini benim paramla aldın. Paranın köpeği sıfatı uygun.

Ekonomin iyi ise, dışarıdaki lobilerini destekleyip ilgili ülkelerde söz sahibi olabilirsin. 3. dünya ülkelerinde maksimum kapitalizm ve özelleştirmenin politik amaçlarından gölgede kalanlarından biri budur.
Türkiye'nin film veya dizi sektöründe ne kadar başarısız olduğunu hepimiz biliyoruz, Recep İvedik serisi dışında bizim ülkemiz için "yüksek" denilebilecek bir gişe başarısı görmedik lakin Atatürk dizisinin iptali beni üzdü.
Serinin yurtdışı gişesinden mi bahsediyorsun? Toplumsal ve psikolojik açıdan ele alınmayacak kadar leş bir ortam, lakin yönetilecek kesim hakkında harika yol haritası veriyor.

Açıkcası bir Hollywood, Bollywood, Avrupa, Asya sineması boyutunda ekonomik işler çıkmıyor. Diğer kültürlerle iletişim kuran film sayımız az veya konuları farklı. İlginçtir Muhteşem serisi Arabistan tarafları ve hatta Rusya da bile çok tutuldu.

Disney'in bu yılki kayıpları 200 milyon $'ı aştı, demek ki yatırımcılar mutsuz, üstüne lobi kredi yularından tutmuş.

Lobi faaliyeti, bir amaç/inanç/ülkü çevresinde birleşerek ekonomik güç ile politikacı satın almak demek, ABD politikasını incelersen para üzerine döner. Sana para veririm, senatör yaparım, seni ben senatör yaptıysam, aldığın firma hisselerini benim paramla aldın. Paranın köpeği sıfatı uygun.

Ekonomin iyi ise, dışarıdaki lobilerini destekleyip ilgili ülkelerde söz sahibi olabilirsin. 3. dünya ülkelerinde maksimum kapitalizm ve özelleştirmenin politik amaçlarından gölgede kalanlarından biri budur.

Serinin yurtdışı gişesinden mi bahsediyorsun? Toplumsal ve psikolojik açıdan ele alınmayacak kadar leş bir ortam, lakin yönetilecek kesim hakkında harika yol haritası veriyor.

Açıkcası bir Hollywood, Bollywood, Avrupa, Asya sineması boyutunda ekonomik işler çıkmıyor. Diğer kültürlerle iletişim kuran film sayımız az veya konuları farklı. İlginçtir Muhteşem serisi Arabistan tarafları ve hatta Rusya da bile çok tutuldu.
Ama sizin dediğiniz için ABD'yi zorlayacak bir ekonomi gerekiyor ve bizim durumumuz böyle kötü olmasaydı bile çok zor.
Evet ABD'de birçok şey para ile dönüyor ama sonuçta orada da siyaset var. Bunu geçmişe ve NATO olaylarına Bakarak anlayabiliriz. Biz karşıdakilerden yüksekken de düşükken de tercih edilen olmadık.
Bunun gerçekten geçmişle alakası olup olmadığından açıkçası emin olamıyorum çünkü bazıları da sırf güven ve göğüs kabartma için bu konuyu fazla abartıyor ama bir şey var gibi de duruyor.

Ama sizin dediğiniz için ABD'yi zorlayacak bir ekonomi gerekiyor ve bizim durumumuz böyle kötü olmasaydı bile çok zor.
Evet ABD'de birçok şey para ile dönüyor ama sonuçta orada da siyaset var. Bunu geçmişe ve NATO olaylarına Bakarak anlayabiliriz. Biz karşıdakilerden yüksekken de düşükken de tercih edilen olmadık.
Bunun gerçekten geçmişle alakası olup olmadığından açıkçası emin olamıyorum çünkü bazıları da sırf güven ve göğüs kabartma için bu konuyu fazla abartıyor ama bir şey var gibi de duruyor.
ABD'yi zorlayacak ekonomi gerekmiyor, ABD'nin kendi iç ekonomik dinamiklerinde söz sahibi olabileceğin şirketler gerekiyor. Lobinin ekonomik boyutu %20'yı aştığında cidden işler değişir: Seni senatör yapmak için para veriyorum, seneye şunu onaylamazsan, senatör seçildiğin eyaletteki şu şehirlerdeki fabrikalarımda %30 işçi çıkartmaya giderim... Bunu biraz daha detaylı araştırıp öğrenmek gerekiyor üzerine spekülasyon yapmadan önce. Senatörler de tam tersi çalışıyorlar mesela.

Daha önceleri seçilmeme sebeplerine başka zaman değinmek daha iyi olur, tarihsel olduğu kadar, 2 dünya savaşının sonuçları sırasındaki politik hamlelere bakman gerek, neden uçak satan fabrikan kapansın? Boing ve Airbus'a, Lockheed Martin ve daha nicelerine kafa tutabilecek bir sektörden neden çıkarılmak istendin - ve - çıkarıldın...

Kısacası Disney para kaybetti, kredi sağlayıcılarından sağlam küfür yedi, yanında da bu diziden ülke bazında ne kazanabileceğini hesapladı ve gördü ki yeterli değil. Lobi sonuncusunu biliyor muydu? Sonuna kadar. Beş para etmezliğin ekonomik sonuçlarından haberdar olmayacak kadar bağnaz, cahil ve bir organı eksik insanlardan oluşmuyor lobi. Ben Dolar ile burada harcayacağım x26 olarak ve izleyicilerden bana x260 para gelmeyecekse neden yapayım?

Bunu paraya nasıl bağladığınızı anlamış değilim. Bunun parayla alakası yok. Her şeyi ekonomiye bağlayıp öfkenize öfke katmayı bir salın artık.
Bu siyaset. Yakın oldukları tarafa uyuyorlar işte. Sence paramız olsa Ermeniler yerine bize uyarlar mıydı? Hayır tabiki.
Bu düşünce nereden çıktı?
Biraz mantık.
Evet, ekonomi kötü ama ekonomiye bağlı olmayan şeyleri bile kafanızda ona bağlamanın ve her zaman bunu vurgulayarak söylemenin, kendi keyfinizle birlikte birçok diğer kişinin de keyfini tekrar bozmanın bir anlamı yok.
Birçok kişi zaten bunun farkında ve bundan mutlu değil.
Tamam hocam öyle olsun 👍👋
İyi formlar.

Geri
Yukarı