Türev sorusunu çözmeme yardım eder misiniz?

kayipbalik.22

Decapat
1683987943384.png

Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler!
Sorunun şıkları yok.

Dosya Ekleri

• 1683987856799.png
    1683987856799.png
    29,6 KB · Görüntüleme: 30
Hocam ChatGPT'ye çözdürebilirsin ya da eödev tarzı siteler var oralara sorabilirsin. Çözen olmazsa diye aklında bulunsun.
ChatGPT'nin işlem odaklı sayısal soruları doğru çözme oranı çok düşük. Şuanki hali ile bu amaçla kullanılabilecek bir sistem değil maalesef.

Fakat dediğiniz gibi e-ödev'den sorabilir. Buradan da çözenler çıkacaktır.

İçi olan her şeyin türevini tekrar almak gerekiyor işin trick'i burada.
f(x) = g(h(x)) ise türevi şu şekilde : f'(x) = g'(x) . h'(x)

Üstün körü bir çözüm olduğu için üst kısımda kuralları yazdım, anlaşılır değilse belirtin tekrardan düzeltebilirim.

Bu tür matematiksel sorular için WolframAlpha'yı kullanabilirsin.
f(x) =√(x+(√x)) , f'(1)=? - Wolfram|Alpha

2023-05-13 17.52.32.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ChatGPT'ye çözdürebilirsin ya da eödev tarzı siteler var oralara sorabilirsin. Çözen olmazsa diye aklında bulunsun.
ChatGPT daha çok metinsel bir Al olduğu için sayısal işlemleri belli bir seviyeye kadar sıkıntısız yapıyor. Daha karmaşık sorularda %90 saçmalıyor. (Kalkülüs sınavından 30 aldım teşekkürler ChatGPT)

Not : Doğru yaptığım soruları da kopya ve kendi emeğimle yaptım 🤡👌

ChatGPT'nin işlem odaklı sayısal soruları doğru çözme oranı çok düşük. Şuanki hali ile bu amaçla kullanılabilecek bir sistem değil maalesef.

Fakat dediğiniz gibi e-ödev'den sorabilir. Buradan da çözenler çıkacaktır.
Düşük olduğunu biliyorum, ancak birden fazla kez çözdürtmek buna bir çözüm olabilir.

Arkadaşımın biyoistatistik sınavını chatgptye (her soruyu 4-5 defa olmak üzere) çözdürüp tam puan almıştık.

İlk defasında her zaman doğru sonucu vermiyor fakat 1-2 defa çözdürdükten sonra tek bir cevap üzerinde mutâbık kalıyor.

İçi olan her şeyin türevini tekrar almak gerekiyor işin Trick'i burada.
F(x) = g(h(x)) ise türevi şu şekilde:
F'(x) = g'(x). H'(x).

Üstün körü bir çözüm olduğu için üst kısımda kuralları yazdım, anlaşılır değilse belirtin tekrardan düzeltebilirim.

Bu tür matematiksel sorular için wolframalpha'yı kullanabilirsin.
f(x) =√(x+(√x)) , f'(1)=? - Wolfram|Alpha

Eki Görüntüle 1777666

İşlemler okunulabilir teşekkürler. Sadece 4. işlemde 2(1+ √1)den sonra ki 1 ve 2'nin arasın da bölme işarareti olması gerekiyor mu?

Geri
Yukarı