Steam Türk lirası desteğini kesiyor

• Konuyu başlatan Perax
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2B
  • Görüntüleme 101B
O sırada uTorrent;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O sirada Gezginler;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun konuyla alakasını anlamadım. Ben zaten yapımcı için yok hükmündeyim $15'ı versem ne olur vermesem ne olur? Gören de zanneder 8 milyarlık gezegende oyunlar yüzlerce milyon satıyor. Ben denizde kum tanesiyim.

Aslında senin verdiğin $15'da yapımcıların umurunda değil. Onların umurunda olan şey $60'a sattığı ülkedeki adamın VPN ile senin yerine geçip $45 daha az ödememesi. Buna zamanla ayar çekecekler, şu anda ilk adımı atılmış oldu.

Kesinlikle haklısın dostum. Çok güzel bir konuya değindin, ben de bazı oyunlarımı ₺ olarak Türkiye'den almıştım izine geldiğimde. Aradaki farkı o zamana kadar bilmiyordum. 60€ ya aldığımız oyun TR'de 15-20€ ya satılıyormuş :D bir enayi biz miyiz dedik biz de aldık ama bu işinde sonunu getirecekler belli. Zaten son zamanlarda tüm dijital platformlar gözünü açtı. Netflix'den tut Steam'e kadar bilgisayar donanımlarından tut YouTube vb. dijital içeriklere kadar her alanda insanları sömürmeye başlayacaklar. İster al ister alma umurunda değil adamın. Adam oyunununu, aboneliğini istediği paraya satsında gerisi boş. Netflix fiyatları artırdı ne oldu abone sayısı düştü peki ne kaybetti? Hiçbir şey. Çünkü mevcut aboneleri kayıpları da karşılıyor. Para da kazandırıyor. Sonradan o abonelik iptal edenlerin birçoğu yine geri döndü veya dönecek. Bunlarla başedemeyiz biz. Steam'e gelince alternatif bir platform gelişirse ki Epic Games bu konuda son zamanlarda işleri hızlandırdı. Belki o zaman araya rekabet girerse işler tekrar değişebilir. O zamana kadar siz dolar ben euro ile almaya devam :(

Epic Games'de boyle bir uygulamaya gecmeye baslayacak yakinda.

Epic Games'in böyle bir şey yapması için öncelikle platformu Steam gibi geliştirmesi sonrasında içerikleri zenginleştirmesi lazım. O zamana kadar kullanıcı çekmek için elinden geleni yapacaklar. İnsanların Epic kullanması için Steam gibi alışıldık bir platforma yakın bir sistemi oturtması lazım ki buradan oraya oyuncular geçiş yaptığında yabancılık çekmesin, eksiklik görmesin. Epic bunu başarabilir mi? Bunu ilerleyen zaman gösterecek.

Neyse, yatıp uyuyalım yine yatmadan önce kötü bir haber ile uyuyacağız. Rüyamda birilerini boğazlamak istiyorum.

Adamlar maalesef haklı biraz. Cities Skyline 2 aldım dün 425 TL idi sanırım. Yurt dışı fiyatı 50 dolar civarında. 1/3'üne satmak istemiyordur yapımcılar haklı olarak. Tabi bizim kurlarla çok yüksek rakamlara geliyor. Döviz daha da artacak yakın zamanda. 2500TL gibi fiyatlara göreceğiz sanırım oyunları. Bu fiyatlara kim alır bilemiyorum. Yazık ülkenin geldiği duruma.

Peki ya herkes senin gibi düşünürse kimse oyunları almazsa ne olur? Korsan emek hırsızlığıdır.

Onun için de yasal önlemler var. Örneğin ABD'de yaşayanlar için korsan bir opsiyon bile değil yaptırımlardan ötürü. Şirketler işi "emek hırsızlığı, kul hakkı" gibi içi boş terimlere bırakmazlar.

Yalnız benim emeğimle ödediğim vergiler, şirketlerin tek kalemde silinen bol sıfırlı vergi borçları varken bu kadar hassas olmak zor oluyor. İnsan yaşadığı ortama ayak uydurmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı