Türk Telekom 1000 Mbps için hangi modemi veriyor?

Sınır yok. ONT ve routerın 1Gbps desteklemesi yüzünden 970-980 Mbps gibi sabitlenirsiniz. Linux kullanırken 116MB/sn değerini rahatlıkla görüyordum...

Hayır o işler öyle yürümüyor. Firmanın verdiği router ile kablosuz Gbps hızları görmeniz pek mümkün değil. Bunlar giriş-orta seviye arası cihazlar. Bilgisayarınızı kabloyla bağlamadıkça pek verimli olmuyor...
Ont de 950mbit üstünü gören gormedim. 1g desteklediği için zaten olt den ofdkya gelene kadar kayıp oluyor. 980 hızı nasıl aldın?

5GHz ile baglaniyorsan ayarlardan 802.11/ac/ax olarak değiştir. 80MHz de çalışıyordur büyük ihtimal. Bir de ONT (modemin yanında verilen küçük cihaz) fiber kablonun girdiği konnektör rengi yeşil mi mavi mi?

O konnekötre bağlı kablo yeşil kanka evet.

Sınır yok. ONT ve routerın 1Gbps desteklemesi yüzünden 970-980 Mbps gibi sabitlenirsiniz. Linux kullanırken 116MB/sn değerini rahatlıkla görüyordum...

Hayır o işler öyle yürümüyor. Firmanın verdiği router ile kablosuz Gbps hızları görmeniz pek mümkün değil. Bunlar giriş-orta seviye arası cihazlar. Bilgisayarınızı kabloyla bağlamadıkça pek verimli olmuyor...

Birazdan kablolu deneyeceğim, yanlış anlaşılma olmasın ben internetten Gbps hız beklemiyorum sadece hakkımı bekliyorum 300-400Mbps hızlar çok düşük ve yetersiz benim demek istediğim cihazlarım Gbps hızlarını alabilecek kadar kaliteliler yani eski cihazlara sahip değilim o yüzden sorunu internette ya da modemde arıyorum.

Ont de 950mbit üstünü gören gormedim. 1g desteklediği için zaten olt den ofdkya gelene kadar kayıp oluyor. 980 hızı nasıl aldın?
Nasıl mı aldım? ONT içinde yer alan güç tasarruf özelliğini kapatmanız yeterli. Huawei ONT'lerde işe yarıyor.

Uzun süredir altyapı konularına bakmıyorum.Değeri tam hatırlayamadım. Eğer kurulum belirtilen dB arasındaysa kayıp %1 bile olmaz. Değilse altyapınız FTTH olmasına rağmen 100Mbps ve üzeri paket satışı olmuyor. Belirli bölgelerede bu var...

Nasıl mı aldım? ONT içinde yer alan güç tasarruf özelliğini kapatmanız yeterli. Huawei ONT'lerde işe yarıyor.

Uzun süredir altyapı konularına bakmıyorum.Değeri tam hatırlayamadım. Eğer kurulum belirtilen dB arasındaysa kayıp %1 bile olmaz. Değilse altyapınız FTTH olmasına rağmen 100Mbps ve üzeri paket satışı olmuyor. Belirli bölgelerede bu var...
Huawei ve Nokia ont kullandim. Huawei'deki ont deki güç tasarrufunu kapatmıştım. Sadece ping düştü. Hız aynıydı 944mbps alıyordum. Huawei sahada olanlar biraz daha şanslı speedtest yaparken en yukardan başlayıp aşağıya düşüyor hız düşük mbps alınca, latency'e etki ediyor bu durum. Nokia'nın kullandığı lazer teknolojisi huawei'den daha iyi orası ayrı bir durum fakat max 948 alan gördüm ben. Sinyalde sıkıntı yoktu. -14dB değeri alıyordum. Belki Türkiye de bu kadar kaliteli bir sinyal alan nadir kişilerdendim. 950'nin üstüne çıkanlar genelde hatalı d/o oluyor. İndirirken 116mb/s aldigindan emin misin

Evet eminim. Bizde kolpa yok. Altyapıya ait konularım ve yorumlarım ortada. Elimde SS olsa mutlaka paylaşırdım.

Nokia'nın kullandığı lazer teknolojisi huawei'den daha iyi orası ayrı bir durum fakat max 948 alan gördüm ben.
Ben öyle düşünmüyorum Nokia ONT kullanalar çok çekti bu forumda. Çoğu Huaweiye geçmek için çabaladı. Her şey lazer kalitesiyle bitmiyor.

Belki Türkiye de bu kadar kaliteli bir sinyal alan nadir kişilerdendim.
Benim sinyalim bu kadar iyi değil ama değerler içinde olduğu sürece kalite farkı olmuyor ki? Veri gelirken fazladan 01 dizilimiyle gelmiyor.

Evet eminim. Bizde kolpa yok. Altyapıya ait konularım ve yorumlarım ortada. Elimde SS olsa mutlaka paylaşırdım.

Ben öyle düşünmüyorum Nokia ONT kullanalar çok çekti bu forumda. Çoğu Huaweiye geçmek için çabaladı. Her şey lazer kalitesiyle bitmiyor.

Benim sinyalim bu kadar iyi değil ama değerler içinde olduğu sürece kalite farkı olmuyor ki? Veri gelirken fazladan 01 dizilimiyle gelmiyor.
Sinyal tabikide minimal etki ediyor fakat -14 görünce şaşırmıştık. Türk Telekom sahadan tanıdığım kişiler var. Onlardan da aldığım bilgiye göre Nokia olt ye bağlı olan ont'lerin lazerleri DL1310nm/UL1490nm üzerinden olduğu için, lazerleri en üst kaliteymiş. Nokia'dan Huawei'ye geçmek isteyenlerin sebebi bufferbloat sorunu idi. Çünkü Huawei olt bağlı olan kişiler, speedtest yaparken hız yukardan baslayip, olması gereken hıza geliyor. Darboğaz olmuyordu. Ama Nokia olt bağlı olanlar direkt 0 dan baslayip, olması gereken hıza geldiği için darbogaz oluyordu ve bufferbloat meydana geliyordu.

En az CAT5e olan bir kablo ile denemen gerek.

Kanka ben laptop olduğum için ve router uzak olduğu için denemiştim Ethernet ile 600-700Mbps aldı, onun dışında Telekom'u aradık ilgilendiler düzeldi şu anda kablosuz 850'ye kadar alıyorum rahat ama Speedtest sonuçları 400-600 bunun Speedtest ile alakalı olabileceğini düşünüyorum çünkü ben indirme yaparaken 80mb/s - 90mb/s bazen 100mb/s bile gördüğüm oluyor.

Kanka ben laptop olduğum için ve router uzak olduğu için denemiştim Ethernet ile 600-700Mbps aldı, onun dışında Telekom'u aradık ilgilendiler düzeldi şu anda kablosuz 850'ye kadar alıyorum rahat ama Speedtest sonuçları 400-600 bunun Speedtest ile alakalı olabileceğini düşünüyorum çünkü ben indirme yaparaken 80mb/s - 90mb/s bazen 100mb/s bile gördüğüm oluyor.
Speedtestteki veriler önemli değildir. Önemli olan indirirken aldığın MB/s değeridir. En az 80mb/s alman gerekiyor ve almışsın, sıkıntı yok merak etme. Bende 1000mbps kullanırken 90-105 mb/s arasında indiriyordum. Hatta bir ara, speedtest yaparken 1000 mbps internette, 150mbps aldığımı gördüm, indirirken sıkıntı yoktu. 98 MB/s ile indiriyordum bu da 784mbps eşit idi.
Ama cat5e kullanıyorsan, Cat6 ile değiştirmen senin için daha iyi olur. Çünkü, parazitler den etkilenmez, daha stabil bir bağlantı elde edersin. Cat5e de yeterli, doğru şartlarda 2.5g'ye kadar destekler fakat artık standart değil. Cat6 ve cat6a standart. Bir de, cat7 diye bir standart yok. Cat8 var. Cat kablosu alacaksan Cat6/cat6a/cat8 alabilirsin. Tabi cat8 ev kullanıcıları için gereksiz, cat8'ler veri merkezlerinde kullanılır. Aklında olsun. Cat6/cat6a al geç. Marka olarak en az ugreen kullan. (Aslında en iyi Cat kablosu, nexans,hcs ve reçberdir fakat son kullanıcı için çok önemli değil.)

Son düzenleme:
Speedtest'teki veriler önemli değildir. Önemli olan indirirken aldığın MB/s değeridir. En az 80mb/s alman gerekiyor ve almışsın, sıkıntı yok merak etme. Bende 1000MBPS kullanırken 90-105 mb/s arasında indiriyordum. Hatta bir ara, Speedtest yaparken 1000 Mbps internette, 150Mbps aldığımı gördüm, indirirken sıkıntı yoktu. 98 MB/s ile indiriyordum bu da 784Mbps eşit idi.
Ama CAT5e kullanıyorsan, CAT6 ile değiştirmen senin için daha iyi olur. Çünkü, parazitlerden etkilenmez, daha stabil bir bağlantı elde edersin. CAT5e de yeterli, doğru şartlarda 2.5G'ye kadar destekler fakat artık standart değil. CAT6 ve CAT6a standart. Bir de, CAT7 diye bir standart yok. CAT8 var. CAT kablosu alacaksan Cat6/cat6a/cat8 alabilirsin. Tabii CAT8 ev kullanıcıları için gereksiz, CAT8'ler veri merkezlerinde kullanılır. Aklında olsun. Cat6/cat6a al geç. Marka olarak en az Ugreen kullan. (aslında en iyi CAT kablosu, nexans, hcs ve reçberdir fakat son kullanıcı için çok önemli değil.)

Ayrıca biliyorsan cevaplar mısın upload kullandığımda internet komple ölüyor kanka.

Yeni konular

Geri
Yukarı