Türk Telekom 1000 Mbps için hangi modemi veriyor?

Ayrıca biliyorsan cevaplar mısın upload kullandığımda internet komple ölüyor kanka.
Normal. Bu türk telekomun upload için ayırdığı 50mbit'ten ötürü, darboğaz oluyor. 50mbit upload yetmiyor. Bende de öyleydi. Arkadaşım turknet kullanıyor gigafiber. Simetrik alıyor hizmeti. Yani 900down, 900upload. Darboğaz olmuyor. Simetrik olmadığı sürece, upload yaparken, darboğaz olur. Sorun, türk telekomda olduğu için ve 1000mbps de upload değeri 50mbit olduğu için, genel bir sıkıntı bu.

Normal. Bu Türk Telekom'un upload için ayırdığı 50Mbit'ten ötürü, darboğaz oluyor. 50Mbit upload yetmiyor. Bende de öyleydi. Arkadaşım TurkNet kullanıyor GigaFiber. Simetrik alıyor hizmeti. Yani 900down, 900upload. Darboğaz olmuyor. Simetrik olmadığı sürece, upload yaparken, darboğaz olur. Sorun, Türk Telekom'da olduğu için ve 1000MBPS de upload değeri 50Mbit olduğu için, genel bir sıkıntı bu.

Kanka QoS ile 20Mbps upload ile yetinmeye çalışsam bile bir şey yüklerken internet resmen yok oluyor yani nasıl desem sadece youtube.com / discord.com gibi siteler çalışırken diğer tüm siteler devre dışı kalıyor firewall kapatın dediler yaptım her şeyi yaptım düzelmedi bunun bir yolu olması lazım ayrıca 50Mbps upload çok az dediğin gibi yetmiyor (modemin kendisine)

Kanka QoS ile 20Mbps upload ile yetinmeye çalışsam bile bir şey yüklerken internet resmen yok oluyor yani nasıl desem sadece youtube.com / discord.com gibi siteler çalışırken diğer tüm siteler devre dışı kalıyor firewall kapatın dediler yaptım her şeyi yaptım düzelmedi bunun bir yolu olması lazım ayrıca 50Mbps upload çok az dediğin gibi yetmiyor (modemin kendisine)
Firewall ile alakası yok. Upload değeri az. Qos ile sınır koysan bile fark etmez. Birde router'ın qos yeteneği de önemli fakat yinede 50mbit upload durumunda bufferbloat olacaktır. Türk Telekom ev kullanicilarina simetrik internet vermediği sürece bufferbloat (darboğaz) olacak.

Yeni eve taşındım da Türk Telekom 1000 Mbps altyapı gelmiş bende geçmeye karar verdim. Benim merakım hangi modemi veriyorlar? Ve verdikleri modem yeterli midir?
Bildiğim kadarıyla T.Telekom bu aralar 200 Mbps ve üzeri aboneliklerde (bazılarının ifadelerine göre 100 Mbps ve üzerindekilere) Zyxel EX-3301-TO Wi-Fi6 AX1800 "Fiber Modem" (ben buna Home Gateway=HGW demeyi tercih ediyorum, zira teknik bağlamda bu cihaz bir modem değildir, Wi-Fi bir Router'dır. FTTH/GPON sistemde "modem" işlevini ONT görmekte...) veriyor. Bir dönem de TP-Link EX-20V Wi-Fi6 AX1800 vermişlerdi.

Şimdi T.Telekom (ve de onun altyapısından hizmet veren alternatif ISS'ler) aboneye zorunlu olarak bu cihazı veriyor ve eğer yeni abonelikse (yani ADSL/VDSL'den FTTH'a dönüşüm yapılmamışsa) aylık kira bedelini de faturaya yansıtıyorlar. Bundan kaçış yok.

(Not: ONT + HGW T.Telekom'un mülkiyetinde oluyor. TTNet de Telekom alt yapısındaki bir ISS. Diğer ISS'lerde bu cihazlar zaten mevcut değildir. Esasen mekana kuruluma gelirken bu 2 cihazı getiren de T.Telekom elemanıdır...)

Ancak T.T. abonenin kendi istediği daha iyi peformanslı bir Wi-Fi Router alıp kullanmasına da herhangi bir güçlük çıkartmıyor. Zannederim özellikle Turkcell Superonline ve belki de Turk.Net bu konuda öyle müsamahakâr değiller.

Ancak abone eğer T.Telekom'dan bakır altyapı üzerinden sabit telefon kullanıyorsa ve bu hattı artık VoIP olarak çalışacak şekilde FTTH hattına tanımlatırsa o zaman T.Telekom'un verdiği HGW'yi kullanmaya eli mahkum. Piyasadan alınacak daha performanslı Router'larda (teknik bağlamda) böyle bir bağlantı olanağı yoktur.

Bildiğim kadarıyla t. Telekom bu aralar 200 Mbps ve üzeri aboneliklerde (bazılarının ifadelerine göre 100 Mbps ve üzerindekilere) ZyXEL EX-3301-TO WI-FI6 AX1800 "fiber modem" (ben buna Home gateway = hgw demeyi tercih ediyorum, zira teknik bağlamda bu cihaz bir modem değildir, Wi-Fi bir Router'dır. FTTH/GPON sistemde "modem" işlevini ONT görmekte...) Veriyor. Bir dönem de TP-Link EX-20v WI-FI6 AX1800 vermişlerdi.

Şimdi t. Telekom (ve de onun altyapısından hizmet veren alternatif ISS'ler) aboneye zorunlu olarak bu cihazı veriyor ve eğer yeni abonelikse (yani ADSL/VDSL'den FTTH'a dönüşüm yapılmamışsa) aylık kira bedelini de faturaya yansıtıyorlar. Bundan kaçış yok.

(Not: ONT + hgw t. Telekom'un mülkiyetinde oluyor. TTNET de Telekom alt yapısındaki bir ISS. Diğer ISS'lerde bu cihazlar zaten mevcut değildir. Esasen mekana kuruluma gelirken bu 2 cihazı getiren de t. Telekom elemanıdır...)

Ancak t. T. Abonenin kendi istediği daha iyi peformanslı bir Wi-Fi router alıp kullanmasına da herhangi bir güçlük çıkartmıyor. Zannederim özellikle Turkcell Superonline ve belki de Turk.Net bu konuda öyle müsamahakâr değiller.

Ancak abone eğer t. Telekom'dan bakır altyapı üzerinden sabit telefon kullanıyorsa ve bu hattı artık VoIP olarak çalışacak şekilde FTTH hattına tanımlatırsa o zaman t. Telekom'un verdiği Hgw'yi kullanmaya eli mahkum. Piyasadan alınacak daha performanslı Router'larda (teknik bağlamda) böyle bir bağlantı olanağı yoktur.

ZyXEL EX-3301-TO verdiler kanka kablosuz çok memnunum şu anda sorun yok ama upload sıkıntılı upload ettiğimde Wi-Fi komple kesiliyor Wi-Fi'yi tekrar başlatasıya kadar sadece YouTube ve Discord çalışıyor.

Normal. Bu Türk Telekom'un upload için ayırdığı 50Mbit'ten ötürü, darboğaz oluyor. 50Mbit upload yetmiyor. Bende de öyleydi. Arkadaşım TurkNet kullanıyor GigaFiber. Simetrik alıyor hizmeti. Yani 900down, 900upload. Darboğaz olmuyor. Simetrik olmadığı sürece, upload yaparken, darboğaz olur. Sorun, Türk Telekom'da olduğu için ve 1000MBPS de upload değeri 50Mbit olduğu için, genel bir sıkıntı bu.

İnternet kavramının darboğaz yapabileceğini sanmıyorum ayrıca bölgemde TurkNet'in üstün bir başarısı olduğunu da söyleyemeyiz, modemi güncelletirdim WPA2'yi WPA3 yaptım bazı kanal analizleri yaptım modemi Automatic'den çıkarıp manual düzgün bir kanal seçtim ve şu anda hiçbir sıkıntı yok. 👍😀

Son düzenleme:

Geri
Yukarı