Türk Telekom 500 Mbps internette 250 Mbps alınabiliyor

-öncelikle Bina kablolama hattına bak sadece vdsl2 ye uygun kablolama varsa için yapılmışsa 500 mbit e çıkmak zor, genelde fiber altyapı kapıya kadar geliyor ancak 500mbps de alsan 1gbps de alsan binada kablo uygun değilse bi işe yaramıyor , bazende bina içinde rj45 ethernet kablosu çekiliyor evin içinde rj11 dsl e çevirmek için ethernet kablosuna ait 2 extra kablo kesiliyor içinden hız düşüşüne sebep oluyor
-bağladığın modemin kaç mbit hız desteği var onu kontrol et önemlidir, dsl 300 mbps max geçmiyor bazen
- hızı wifi ile değil modeme ethernet kablosu bağlayarak kontrol et , modem hızının ve bilgisayarın ethernet girişinin gbps ethernet desteği önemli , 100 mbps ise yine o hızı kabloylada alamazsın
-eğer wifi ile kontrol ediyosanda hem modeminin hemde bilgisayarın kullandığın wifi frekansında kaç mbps olduğunun kontrol et , bazen wifi modem oluyor 1200 mbps fakat 800 5g de veriyosa 400 2,4 G frekansta veriyor
-kullandığın ağ aygıtlarının ve kablolamanın /wifinin min 500 mbps iletebileceğinden eminsen issye tekrardan durumu bildir kontrol

-Öncelikle bina kablolama hattına bak sadece VDSL2'ye uygun kablolama varsa için yapılmışsa 500 Mbit'e çıkmak zor, genelde fiber altyapı kapıya kadar geliyor ancak 500Mbps de alsan 1Gbps de alsan binada kablo uygun değilse bir işe yaramıyor, bazen de bina içinde RJ45 Ethernet kablosu çekiliyor evin içinde RJ11 DSL'e çevirmek için Ethernet kablosuna ait 2 extra kablo kesiliyor içinden hız düşüşüne sebep oluyor.
-Bağladığın modemin kaç Mbit hız desteği var onu kontrol et önemlidir, DSL 300 Mbps Max geçmiyor bazen.
- Hızı Wi-Fi ile değil modeme Ethernet kablosu bağlayarak kontrol et, modem hızının ve bilgisayarın Ethernet girişinin Gbps Ethernet desteği önemli, 100 Mbps ise yine o hızı kabloyla da alamazsın.
-Eğer Wi-Fi ile kontrol ediyosanda hem modeminin hem de bilgisayarın kullandığın Wi-Fi frekansında kaç Mbps olduğunun kontrol et, bazen Wi-Fi modem oluyor 1200 Mbps fakat 800 5G de veriyorsa 400 2,4 g frekansta veriyor.
-Kullandığın ağ aygıtlarının ve kablolamanın /wifininmin 500 Mbps iletebileceğinden eminsen ISS'ye tekrardan durumu bildir kontrol.

Modemim Türk Telekom'un verdiği fiber modem. Ethernet kablom Ugreen CAT7. 5GHz ve 2.4GHz seçimi yapamıyorum. Arayüzden direk 2.4GHz'yi kapatayım mı?

-Öncelikle bina kablolama hattına bak sadece VDSL2'ye uygun kablolama varsa için yapılmışsa 500 Mbit'e çıkmak zor, genelde fiber altyapı kapıya kadar geliyor ancak 500Mbps de alsan 1Gbps de alsan binada kablo uygun değilse bir işe yaramıyor, bazen de bina içinde RJ45 Ethernet kablosu çekiliyor evin içinde RJ11 DSL'e çevirmek için Ethernet kablosuna ait 2 extra kablo kesiliyor içinden hız düşüşüne sebep oluyor.
-Bağladığın modemin kaç Mbit hız desteği var onu kontrol et önemlidir, DSL 300 Mbps Max geçmiyor bazen.
- Hızı Wi-Fi ile değil modeme Ethernet kablosu bağlayarak kontrol et, modem hızının ve bilgisayarın Ethernet girişinin Gbps Ethernet desteği önemli, 100 Mbps ise yine o hızı kabloyla da alamazsın.
-Eğer Wi-Fi ile kontrol ediyosanda hem modeminin hem de bilgisayarın kullandığın Wi-Fi frekansında kaç Mbps olduğunun kontrol et, bazen Wi-Fi modem oluyor 1200 Mbps fakat 800 5G de veriyorsa 400 2,4 g frekansta veriyor.
-Kullandığın ağ aygıtlarının ve kablolamanın /wifininmin 500 Mbps iletebileceğinden eminsen ISS'ye tekrardan durumu bildir kontrol.

Ve evet fiber kabloyu kapıya kadar çektiler içeriye ben elektrikçi çağırıp çektirdim.

Ve son olarak ilk bağladıklarında Wi-Fi ile denediğimde 520Mbps gördüm ama şu an düştü.

Size bir fikir verebilmek adına kendi bağlantı hızlarımı paylaşayım. 2.4GHz, 5GHz ve kablolu bağlantı hızlarım şu şekilde:

2.4GHz (Telefon)
2.4.jpg

5GHz (Telefon)
5GHz.jpg

Kablolu (PC)
1701100521618.png

İnternet paketim Kablonet Fiber 200/20 Mbps. Telefon ile modem arasında 1 oda bulunuyor ve hızlar bu şekilde. Muhtemelen siz de kablolu veya 5GHz testlerinde istenilen hızları alacaksınız. @miracilgaz

Son düzenleme:
Size bir fikir verebilmek adına kendi bağlantı hızlarımı paylaşayım. 2.4GHz, 5GHz ve kablolu bağlantı hızlarım şu şekilde:

2.4GHz (telefon)
Eki Görüntüle 2032991

5GHz (telefon)
Eki Görüntüle 2032993

Kablolu (PC)
Eki Görüntüle 2032994

İnternet paketim Kablonet fiber 200/20 Mbps. Telefon ile modem arasında 1 oda bulunuyor ve hızlar bu şekilde. Muhtemelen siz de kablolu veya 5GHz testlerinde istenilen hızları alacaksınız. @miracilgaz

Teşekkürler hocam.

Modemim Türk Telekom'un verdiği fiber modem. Ethernet kablom Ugreen CAT7. 5GHz ve 2.4GHz seçimi yapamıyorum. Arayüzden direk 2.4GHz'yi kapatayım mı?

Ve evet fiber kabloyu kapıya kadar çektiler içeriye ben elektrikçi çağırıp çektirdim.

Ve son olarak ilk bağladıklarında Wi-Fi ile denediğimde 520Mbps gördüm ama şu an düştü.
o zaman donanımsal olarak tüm şartların yerinde bir sıkıntı yok cat7 ile zaten modeminin müsade ettiği max hızda bağlantı alabilirsin, ilk seferindede görmüşsün 500 mbps , modemini resetleyip 5 ghz wifi bağlantısından bağlandığına emin olduğun bir cihaz ile bidaha dene, baktın değişim yok ISS e bildir durumu gelip kontrol etmelerinde fayda var , bazen klasik olarak hattınızın bulunduğu bölgede yoğun kullanımdan sebep bağlantı hızında düşüşler yaşanabiliyor diye açıklama yapabiliyolar tekrar bant genişliklerini kontrol edip arttırmaya gidiyorlar , çözüleceğini düşünüyorum

O zaman donanımsal olarak tüm şartların yerinde bir sıkıntı yok CAT7 ile zaten modeminin müsaade ettiği Max hızda bağlantı alabilirsin, ilk seferindede görmüşsün 500 Mbps, modemini resetleyip 5 GHz Wi-Fi bağlantısından bağlandığına emin olduğun bir cihaz ile bir daha dene, baktın değişim yok ISS'e bildir durumu gelip kontrol etmelerinde fayda var, bazen klasik olarak hattınızın bulunduğu bölgede yoğun kullanımdan sebep bağlantı hızında düşüşler yaşanabiliyor diye açıklama yapabiliyorlar tekrar bant genişliklerini kontrol edip arttırmaya gidiyorlar, çözüleceğini düşünüyorum.

Teşekkürler hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı