Türk Telekom binaya fiber kablo çekti

@preyy @k0vaaaks @Faruk53 @mafaky @meteglmz @aderal @RinDoChi @furkankadirguzeloglu Abiler size annemin Türk Telekom altyapı ekiplerinin konuştuklarını duyduğunu söylemiştim. Bugün Türk Telekom altyapı ekipleri geldi. Yan binaya da çekeceklerini söylemiştim. Evin önünde kazı yapıldı. Yan binaya fiber kablo çektiler.

Abi bunu nasıl hızlandırabiliriz. Yatırım ve planlama müdürüyle tartıştım. İlçe müdürlüğündeki dönüşüm ekibi şefi de yardımcı olmadı. Nasıl çözeriz bunu?
Sadece sizin binaya da değil, yan binaya da fiber kablo çekildiğine göre birkaç gün, bilemediniz bir hafta içinde gelip OFDK'ları (kutuları) takarlar. Bu işi ayrı bir taşeron ekip yapıyor. Nadiren (örneğin 2021 Haziranında benim oturduğum sitede olduğu gibi) senkronize çalışabildikleri de oluyor.

Sadece sizin binaya da değil, yan binaya da fiber kablo çekildiğine göre birkaç gün, bilemediniz bir hafta içinde gelip OFDK'ları (kutuları) takarlar. Bu işi ayrı bir taşeron ekip yapıyor. Nadiren (örneğin 2021 Haziranında benim oturduğum sitede olduğu gibi) senkronize çalışabildikleri de oluyor.
Anladım. Dayı da bu işi ayrı bi ekip yapıyor dedi. Bizim işimiz ayrı bu işi yaptık müdürlüğe bildirim yapacaz dedi. Dayıya 2-3 kere sordum ne zaman kutuları takarlar dedim. Bana bu hafta içinde kutuları takarlar dedi. Beklemek daha iyidir herhalde. Değil mi? Durum açık açık belli oldu zaten.

@preyy @k0vaaaks @Faruk53 @mafaky @meteglmz @aderal @RinDoChi @furkankadirguzeloglu Abiler bugün Türk Telekom ekipleri geldi. Şu an bi bize bi de başka daireye fiber kabloyu çektiler. Her daireye fiber sonlandırma kutusu takılacakmış. Kurulum ekibi burdan işlem yapacakmış. Akşam 5'e doğru tekrar gelecekler. Her daireye fiber kablo çekilmedi. Herkes çalışıyor çünkü. Şu an bizim daireye fiber sonlandırma kutusu takıldı.

Dosya Ekleri

• 20240524_103342.jpg
    20240524_103342.jpg
    70 KB · Görüntüleme: 22
  • 20240524_104307.jpg
    20240524_104307.jpg
    96,9 KB · Görüntüleme: 22
  • 20240524_104313.jpg
    20240524_104313.jpg
    161,7 KB · Görüntüleme: 23
  • 20240524_105123.jpg
    20240524_105123.jpg
    194,5 KB · Görüntüleme: 28
  • 20240524_105848.jpg
    20240524_105848.jpg
    133,8 KB · Görüntüleme: 24
  • 20240524_105917.jpg
    20240524_105917.jpg
    104,2 KB · Görüntüleme: 23
  • 20240524_105931.jpg
    20240524_105931.jpg
    88,5 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Anladım. Dayı da bu işi ayrı bi ekip yapıyor dedi. Bizim işimiz ayrı bu işi yaptık müdürlüğe bildirim yapacaz dedi. Dayıya 2-3 kere sordum ne zaman kutuları takarlar dedim. Bana bu hafta içinde kutuları takarlar dedi. Beklemek daha iyidir herhalde. Değil mi? Durum açık açık belli oldu zaten.

@preyy @k0vaaaks @Faruk53 @mafaky @meteglmz @aderal @RinDoChi @furkankadirguzeloglu Abiler bugün Türk Telekom ekipleri geldi. Şu an bi bize bi de başka daireye fiber kabloyu çektiler. Her daireye fiber sonlandırma kutusu takılacakmış. Kurulum ekibi burdan işlem yapacakmış. Akşam 5'e doğru tekrar gelecekler. Her daireye fiber kablo çekilmedi. Herkes çalışıyor çünkü. Şu an bizim daireye fiber sonlandırma kutusu takıldı.
Her şey hemen hemen hallolmuş gibi, sizin hızlandırmak adına yapabileceğiniz bir şey zaten yok. Şimdiden hayırlı olsun.

Duvara takılan o yassıca beyaz plastik kutunun diğer tarafının (kare kod olan yan kenarı) fotosounu da çekip yollar mısınız?

Hiçbir koşulda sökülmemelidir yazıyor. Yan tarafında
Allah allah. Böyle bir kutunun (teknik adı her ne ise) kullanıldığını şimdiye kadar görmedim. Bu kutu kesinlikle bir ONT değil. ONT olsa:1) üzerinde OBK'nın gireceği soket (genelde yeşil renkli), 2) 3 veya 4 adet LED, 3) açma kapama anahtarı ve de 4) RJ-45 Ethernet çıkış soketi 5) AC/DC Adaptör giriş soketi olur ve de bunu kuruluma gelecek Telekom elemanı HGW (=Fiber Modem) ile birlikte getirir. İyi de bu kutu üzerinde nasıl bir işlem yapıldı, duvara monte edildikten sonra? (OFDK'dan gelen OBK kablosu buna takılıyor desem, o zaman bu kutudan ONT'ye çıkacak bir başka fiber kablosunun olması gerekir. Halbuki bu kutuda, ne olduğunu tam anlamadığım küçük mavi kapaklı bir soket yeri var ve başka birşey de yok...)

Allah allah. Böyle bir kutunun (teknik adı her ne ise) kullanıldığını şimdiye kadar görmedim. Bu kutu kesinlikle bir ONT değil. ONT olsa:1) üzerinde OBK'nın gireceği soket (genelde yeşil renkli), 2) 3 veya 4 adet LED, 3) açma kapama anahtarı ve de 4) RJ-45 Ethernet çıkış soketi 5) AC/DC Adaptör giriş soketi olur ve de bunu kuruluma gelecek Telekom elemanı HGW (=Fiber Modem) ile birlikte getirir. İyi de bu kutu üzerinde nasıl bir işlem yapıldı, duvara monte edildikten sonra? (OFDK'dan gelen OBK kablosu buna takılıyor desem, o zaman bu kutudan ONT'ye çıkacak bir başka fiber kablosunun olması gerekir. Halbuki bu kutuda, ne olduğunu tam anlamadığım küçük mavi kapaklı bir soket yeri var ve başka birşey de yok...)
Değişik bir cihaz ilk defa gördüm bende. Benim evdeki de böyle değildi. Sizin anlattığınız gibiydi.
Bir de fiber kablo hassastır bunlar kabloyu birbirne geçirerek bağlamışlar.

Değişik bir cihaz ilk defa gördüm bende. Benim evdeki de böyle değildi. Sizin anlattığınız gibiydi.
Bir de fiber kablo hassastır bunlar kabloyu birbirne geçirerek bağlamışlar.
Ortada beyaz/krem renkli bir fiber kablo (bu bina girişine takılmış OFDK'dan daireye çekilmiş olan OBK olmalı...) var ama ben birbirine geçirilerek bağlanmış iki fiber kablo göremedim. Zaten fiber kablolara normal bakır telli kablolardaki gibi ek yapılmaz; özel aparat gerekir. Ayrıca neden böyle bir ek yapma ihtiyacı olsun ki? Fiber kablonun (OBK) en korunaklı yere çekilip orada ONT'de sonlandırılması gerekir. Sonra, eğer HGW daha uzakta konumlandırılacaksa, araya yeterince uzun bir Ethernet kablosu takılır.

Geri
Yukarı