Türk Telekom fiber altyapı

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Bugün uzun zaman sonra bir ihtiyaç için dışarı çıktım.
Aynı firma tarafından yapılan 4 bina var. Bu 4 binanın tam ortasında bir trafo var ve bu trafo aynı zamanda saha dolabı olarak da kullanılıyor.
Bu 4 binada da fttc altyapı bulunuyor ancak saha dolabı tam ortada olmasına rağmen bende 45metre uzaklıkta, karşı binada 11metre uzaklıkta olarak gözüküyordu. Aynı şekilde bende 87Mbps, karşı binada 99Mbps alınabiliyordu.

Bugün karşı binanın önünden geçerken bizim binanın önünde bulunmayan Türk Telekom'un dikdörtgen kapağını gördüm. Ve sanırım Türk Telekom düşündüğüm şeyi yapmış.

Bahsettiğim o kutuya kadar fiber, o dikdörtgen şeyden sonra normal kablolarla ilerliyor.

Yolda giderken de bir 4-5 tane daha Türk Telekom kapağı görmüşümdür ama bizim sokaklarda olmadığı için beni pek alakadar etmiyor.
Ama caddenin karşısında Türk Telekom'un bakın TTNET, Türk Telekom birleşmeden önceki Türk Telekom logosu içeren bir fiber kutu gördüm.
Ayrıca bizim sokaklara gelmeden bir 2 sokak ileride 2 adet beyaz, Vodafone net yazan kapak gördüm. İkisi ayrı yerlerdeydi.

Şimdi bu durumda benim istediğim şu. Bir tane kapak da bizim binanın dış girişine yapsınlar, aynı şekilde oraya kadar fiber olsun. Bizim binanın bağlantısını da oradan yapsınlar. Olur mu sizce?

Ve bu Vodafone kapaklarının olayını çözemedim.

Geçmiş konuların devamı olduğu için etiketliyorum:
@Patrixcs
@Ulunay.

Şimdi bu durumda benim istediğim şu. Bir tane kapak da bizim binanın dış girişine yapsınlar, aynı şekilde oraya kadar fiber olsun. Bizim binanın bağlantısını da oradan yapsınlar. Olur mu sizce?
Bunu sormanız gereken yer, altyapı planlama ve erişim birimidir.

Vodafone kapakları olması gayet normal. Vodafone tıpkı Turkcell SOL gibi sitelere hizmet götüyor. Kendi kablosunu çektiği noktalarda bu kapaklardan var.

Bunu sormanız gereken yer, altyapı planlama ve erişim biri midir?

Vodafone kapakları olması gayet normal. Vodafone tıpkı Turkcell sol gibi sitelere hizmet götüyor. Kendi kablosunu çektiği noktalarda bu kapaklardan var.

İyi de Vodafone madem kablo çekmiş niye altyapı olarak değerlendirmiyor?

İyi de Vodafone madem kablo çekmiş niye altyapı olarak değerlendirmiyor?
Site gibi bir noktaya altyapı çekmek hem daha ucuz hem de daha kazançlı.

En basitinden kazacağı alan bile daha az oluyor. Tek bir blokta 100 daire olsa çok daha karlı oluyor.

Bir sokağa altyapı getirse, her binanın önüne kazı yapacağı için bina sayısına doğru oranlı masraf artacak. Ayrıca daire sayısı az olduğu için kar potansiyeli düşecek.

En basitinden kazacağı alan bile daha az oluyor. Tek bir blokta 100 daire olsa çok daha karlı oluyor.

Bir sokağa altyapı getirse, her binanın önüne kazı yapacağı için bina sayısına doğru oranlı masraf artacak. Ayrıca daire sayısı az olduğu için kar potansiyeli düşecek.

Peki ben TT'nin bizim binanın önüne kapak koymasını nasıl sağlarım? Hani oraya kadar fiber.
Kapak böyle:
turk-telekom-rogar-kapagi-yerinden-oynuyor.jpg

Superonline bize fiber altyapı getirmiyor. Bölgede Superonline dolu müstekil site diye mi getirmıyorlar acaba?
Peki ben TT'nin bizim binanın önüne kapak koymasını nasıl sağlarım? Hani oraya kadar fiber.
Kapak böyle:
Eki Görüntüle 691942

Bir şey söyleyim bugün eve giderken bu kapaktan gördüm. Tamda bizim siteye yakın fakat etrafta ne bir çalışma var ne bir şey var.

Bir şey söyleyim bugün eve giderken bu kapaktan gördüm. Tamda bizim siteye yakın fakat etrafta ne bir çalışma var ne bir şey var.
Bu kapakların bir esprisi yok içinden telefon kablosu veya fiber kablo geçiyor.

Buradan evlere, santrale, saha dolabına, fiber toplama kabinine gidebilir.

Superonline bize fiber altyapı getirmiyor. Bölgede Superonline dolu müstekil site diye mi getirmıyorlar acaba?
Bilemem. İstanbul'da ne kadar lüks müstakil evlerden oluşan site varsa %70'i Turkcell SOL FTTH'ye sahip.

Muhtemelen başka nedeni vardır.

Bu kapakların bir esprisi yok içinden telefon kablosu veya fiber kablo geçiyor.

Buradan evlere, santrale, saha dolabına, fiber toplama kabinine gidebilir?

Etrafta saha dolabı, fiber toplama kabini ve santral yok. Sadece evler bana ilginç gelen sanki daha önce yoktu.
Bilemem. İstanbul'da ne kadar lüks müstakil evlerden oluşan site varsa %70'i Turkcell sol Ftth'ye sahip.

Muhtemelen başka nedeni vardır.

Ne gibi nedenler oluyor? Superonline gelse tadından yenmez.

Geri
Yukarı