Türk Telekom farklı ONT kullanmak

27-28 min oluyor. Ayrıca taktığım splitter'dan dolayı normal binanın değeri -13 idi.

1x16'lık splitter mi taktınız?
1x2 splitterin bu kadar kayıp eklememesi gerek.
Splitter ucunun ve gelen kablonun ucunun rengi aynı mı?
Fotoğraf atarsanız daha iyi olur.

1x16'lık splitter mi taktınız?
1x2 splitterin bu kadar kayıp eklememesi gerek.
Splitter ucunun ve gelen kablonun ucunun rengi aynı mı?
Fotoğraf atarsanız daha iyi olur.
Hocam odanın anahtarını teslim ettiğim için fotoğraf paylaşamıyorum. Şöyle anlatayım 1x2 splitter kullandım.
Ürün: Fiber Optik PLC Splitter 1/2 – Fiberden

Daireme gelen fiber optik fabrikasyon olarak konektörlü ve her iki ucuda mavi. Birde spliter çıkışıyla daireye giden fiberi şu apartla birleştirdim: Fiber Optik Adaptör SC/APC Simplex – Fiberden

Hizmet aldığım ISS ile görüştüm ayrıca ONT istediğimi dile getirdim. Kayıt açtılar Türk Telekom ekiplerini bekliyorum. Bakalım neler olacak.

Sn ve şifre olarak çalışıyor.
Türk Telekom ile şifreye ne girersem gireyim yine de çalışıyor ama.

Olt ile aynı marka bir ont kullanmanız gerek.
Nokia ve Huawei birlikte çalışmıyor.

Ayrıca sn doğrulaması olt ile ont arasında gerçekleşir.
Farklı Olt'ye kayıtlı ont, size bağlı olt ile çalışmayabilir.

Nokai ont ile sn değiştirilemiyor ama şifre değiştirilebiliyor.
Huawei ont ile istediğiniz değeri girebiliyorsunuz.

Merhaba @Disty birkaç güne Kablonet fiber bağlatacağım. Aylık 20 TL karşılığında ont modem veriyorlar fakat verdikleri modemin kalitesini beğenmedim kendi modemimi kullanmak istiyorum. Dışarıdan ONT cihazı alsam kullanabilir miyim? Kablonet'i arayıp sorduğumda Turkcell başka marka bağlantısına izin vermiyor dediler fakat herhangi bir Telekom ibaresi bulunmayan ONT cihazları da satılıyor. Yardımcı olabilir misin ?

@withbrs
Altyapınız Huawei ise ONT değiştirebilirsiniz.
Ama alacağınız sadece ONT cihazı ile elimizdeki ONT router kombo cihazının kullandığı ONT cihazları da bire bir aynı olacağı için hiçbir fark olmayacak.
Elinizdeki cihazı köprü moduna alıp sadece ONT olarak kullanabilirsiniz.

@withbrs
Altyapınız Huawei ise ont değiştirebilirsiniz.
Ama alacağınız sadece ont cihazı ile elimizdeki ont router kombo cihazının kullandığı ont cihazları da bire bir aynı olacağı için hiçbir fark olmayacak.
Elinizdeki cihazı köprü moduna alıp sadece ont olarak kullanabilirsiniz.

Anladım ben modem kira ücreti vermemek için bir çözüm arıyordum fakat bulamıyorum gibi. Zaten Keenetic Extra DSL modemim 1gbit Ethernet portlarına sahip değilmiş ne yazık ki.

Güncelleme: Türk Telekom ekipleri kurulum yapamadı çünkü onların sisteminde bina MDU göründüğü için ONT veremiyorlar. Bütün olay müdürlükte bitiyor. Şuanda TurkNet üzerinden müdürlük ile iletişime geçiyorum.

Bu sırada bir test yapmak istedim. Binadakilerden izin alarak MDU cihazının SN numrasını kopyaladım ve ONT'ye verdim. Ve ONT üzerinden dairemde internete çıkabildim.

Hat değerleri:
1675152862098.png

Fakat bir sorun var ki SpeedTest aldığım zaman bir anda düşüş oluyor. İlk anda 120 Mbps'yi görürken sonda 30-35 Mbps civarlarını görüyor. Bu anlık bir şey mi bilmiyorum ama bir kaç defa denedim sonuç aynı.

1675152994474.png

Bu arada başlıklara takılmayın eğer resmi olarak ONT'yi kullanabilirsem yeni kablo ve başlık takacağım.

@Disty

@furkankadirguzeloglu
Hat değerleriniz hala iyi değil.
Uçlar uyumsuz gözüküyor.
Kablonuz mavi UPC ve ONT yeşil APC.

Ek olarak 45C Adana'da yaşamıyorsanız biraz sıcak gibi geldi.
ONT upload yaparken zorlanıyor büyük ihtimalle.
Aynı sorunu uyumsuz uçlar kullanırken yaşamıştım.
ONT hem ısınıyor hem de hızlar yavaş.

@furkankadirguzeloglu
Hat değerleriniz hala iyi değil.
Uçlar uyumsuz gözüküyor.
Kablonuz mavi UPC ve ONT yeşil APC.

Ek olarak 45C Adana'da yaşamıyorsanız biraz sıcak gibi geldi.
ONT upload yaparken zorlanıyor büyük ihtimalle.
Aynı sorunu uyumsuz uçlar kullanırken yaşamıştım.
ONT hem ısınıyor hem de hızlar yavaş.
Hocam MDU’ya yeşil giriyor ama kasetten mavi çıkıyor. Sizce kabloyu nasıl yaptırayım? İki ucu da yeşil mi olsun?

Geri
Yukarı