Türk Telekom Fiber Kutusu Takıldıktan Sonra Bağlantı Gelmedi

@Unavailableuser

Evet, KabloNet'in sistemini attım fakat tam fiber diyemeyiz nasıl bir bilgisizliktir, orasını anlayamadım. Fiber internetin birçok farklı bağlanma yöntemi var. 100Mbps internetin, yaklaşık 97-98Mbps kadarını sabit olarak alabiliyorum. Hiç kayıp yaşamadım. Literatürde "fiberimsi" diye bir terim olduğunu da sanmıyorum.

@Ulunay

Evet biliyorum. O sebeple bu veya "buna benzer" işlem yapılmadıysa, kuruma bilgi ver diye yazdım.

Son düzenleme:
Anladığım kadarı ile önceden ADSL veya VDSL kullanıyormuşsunuz, ardından Türk Telekom gelip bu kabini ve sarı kabloları takmış olmalı. Bu nedenle sizden 1₺ bile ücret talep etmeksizin Fibernet paketine geçirip ONT ve modem vermeleri gerekiyor.

Sarı kablolar fiber kablo olduğu için mevcut telefon kablolarını sökmül olmaları gerekli, bundan ötürü bağlantı kurulamıyor.

MH'yi arayın durumu belirtin. Fiber kabin takıldığını ve interneti kullanamadığınızı dile getirin, eve ekip gönderip sorunu çözmeleri gerekli.

Bu yazdıklarım sadece TT için geçerli, farklı servis sağlayıcısı kullanıyorsanız süreç değişebilir.
@Viktor R3znov Hocam sizde yer alan sisteme kabaca FTTB denebilir zira binaya kadar fiber geliyor ve ardından dairelere bakır kablo üstünden dağıtılıyor. Keşke binamda olsa. 2009 yılından beri TT İstanbul Genel Müdürlüğü'nün ilçemde fiber projeleri zorunlu olmadıkça onaylamayıp insanları eneyi yerine koyup 4 Mbps hızları 80₺'den satıyor...

@Unavailableuser

Evet, KabloNet'in sistemini attım fakat tam fiber diyemeyiz nasıl bir bilgisizliktir, orasını anlayamadım. Fiber internetin birçok farklı bağlanma yöntemi var. 100Mbps internetin, yaklaşık 97-98Mbps kadarını sabit olarak alabiliyorum. Hiç kayıp yaşamadım. Literatürde "fiberimsi" diye bir terim olduğunu da sanmıyorum.

@Ulunay

Evet biliyorum. O sebeple bu veya "buna benzer" işlem yapılmadıysa, kuruma bilgi ver diye yazdım.
Fiber kablo böyle olmuyor. Sizinki fiber değil. Docsis diye geçiyor. 100mbit ve üzeri alıyorum bu fiber demek doğru değil VDSL ile de 150mbit alabilirsiniz o zaman VDSL de fiber.

Dostum docsis dediğimiz kablo TV altyapısını internet olarak kullanmaya yarıyor. Fiber hızına erişmesi mümkün değil. Sizin dediğiniz olay binaya kadar fiber gelir dairelere ethernet kablosu ile çekerler. En basitinden Docsis 3.0 150Mbit destekliyor Fiber Gbit.

Son düzenleme:
@Unavailableuser

Bak dostum, lütfen hakim olmadığın konulurda kesin yargılarla konuşma. Benim attığım yöntem, HFC yöntemidir. Yani Hybrid Fibre-coaxial.

Standartların üzerinde, daha güçlü bir kablo sistemi vardır. Bu yöntemi Türkiye'de İSS olarak, sadece Türksat KabloNet kullanıyor diye biliyorum.

Avantajı: Mevcut coaxial kablolarını, yer değiştirmeden de, fiber optik kablolama özellikleriyle gelen karakteristikleri, yani yüksek band genişliği, az noise ve arayüz duyarlılığını kullanıcıya sunabilmesi.

Buradan daha fazla bilgi alabilirsin:

Ayrıca:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Unavailableuser

Türksat'ta altyapı testi yapılırken, eve 200Mbps bile net olarak geldi. Sen gerçekten okumaktan aciz, bilimsel bir dayanağı olmayan içerikleri buraya taşıyan bir insan olduğunu şu son mesajınla kanıtladın.

Kaldı ki attığın link ile kendini yalanlamış ve benim yazdıklarımı onaylamışsın. Orada da HFC'den bahsetmiş ve uzun mesafelerde kayıpların yaşanmadığına yer verilmiş.

KabloNet'in fiber internetine ADSL ve VDSL ayarında yakıştırması yapıyorsan, zaten seninle konuşacak bir şeyim olamaz.

KabloNet'in binama koyduğu ankastre bir kutu var ve içerisinde @Ulunay'ın attığı özel modem yer alıyor. Aynen, VDSL kullanıyorum.

Bir de gelmiş, kopyala yapıştır yapmaya ihtiyacım yok diyor. Attığın link, gökten zembille mi geldi? Attığını bile okumamış.

Bu sistemin bir diğer avantajı da TV yayınlarını sunabilmesi. Dünyada çokça kullanılıyor. Ayrıca simetrik internet performansı en iyisi. Öğren, öyle gel.

Bilimsel verilere, teknolojiye ilgin olsa oturur videoyu izler, araştırırsın. Yazık sana ve senin gibilere.

Kendisi evinde 500Mbps kullanıyor gibi kasılmış bir de. Sen kazıkçı firmalara yüzlerce lira kazıklan, ben de "fiber olmayan" KabloNet ile 89 liraya KabloTV + altın sinema paketi + Web TV + Web TV altın paket + 100Mbps internet hizmeti alayım :D

Seni @Ulunay'a teslim ediyorum. O, gerekli bilgiyi verir.

Son düzenleme:
150 Mbit interneti beğenmiyormusunuz. Benim bulunduğum binada, bir odada Telekomun kocaman dağıtıcı modemi var, adı ne bilmiyorum, üzerine 30 tane kadar port var. Her dairenin numarasına göre gri cat kablo takılı ve o cat kablo bizim evin salon ve oturma odasındaki ankastreye geliyor. Aşağıdaki telekomun büyük modemine kalın turuncu kablo takılı. Yani anlayacağınız bizimkide fiber ama binaya kadar fiber, daireye cat kablosu üzerinden geliyor ve 100 mbit destekliyor, hatta bir ara 100 mbit kullandım ama pahalı olduğu ve 100 mbit benim için gereksiz olduğundan 24 mbit tarifeye geçtim tekrar. Benim kullandığım FTTH. Ama 100 mbit üzerinde hız alırmıyım bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı