Türk Telekom Fiber Kutusu Takıldıktan Sonra Bağlantı Gelmedi

@226261

Ağzı olan konuşuyor işte dostum. Bu ülkenin klasik hastalığı, sahip olmadığın şeye çamur at ve karala.

Ben aylardır bir kere bile internet kesintisi yaşamadım. 100Mbps'den aşağı düşmedim. Upload'ım 10Mbps, kotam yok ve Twitch'te uzun zamandır problemsiz, cam gibi yayın yapıyorum.

Yukarıdaki çocuk ise benimle bir şeyler yatıştırmaya çalışıyor. Yahu ben kullandığıma, aldığım kaliteye bakarım. 100Mbps sabit ve kesintisiz hizmet alıyorsam, sen onun adına fiber desen ne olur demesen ne olur?

İnsanlar cins.

@Unavailableuser

Türksat'ta altyapı testi yapılırken, eve 200Mbps bile net olarak geldi. Sen gerçekten okumaktan aciz, bilimsel bir dayanağı olmayan içerikleri buraya taşıyan bir insan olduğunu şu son mesajınla kanıtladın.

Kaldı ki attığın link ile kendini yalanlamış ve benim yazdıklarımı onaylamışsın. Orada da HFC'den bahsetmiş ve uzun mesafelerde kayıpların yaşanmadığına yer verilmiş.

KabloNet'in fiber internetine ADSL ve VDSL ayarında yakıştırması yapıyorsan, zaten seninle konuşacak bir şeyim olamaz.

KabloNet'in binama koyduğu ankastre bir kutu var ve içerisinde @Ulunay'ın attığı özel modem yer alıyor. Aynen, VDSL kullanıyorum.

Bir de gelmiş, kopyala yapıştır yapmaya ihtiyacım yok diyor. Attığın link, gökten zembille mi geldi? Attığını bile okumamış.

Bu sistemin bir diğer avantajı da TV yayınlarını sunabilmesi. Dünyada çokça kullanılıyor. Ayrıca simetrik internet performansı en iyisi. Öğren, öyle gel.

Bilimsel verilere, teknolojiye ilgin olsa oturur videoyu izler, araştırırsın. Yazık sana ve senin gibilere.

Kendisi evinde 500Mbps kullanıyor gibi kasılmış bir de. Sen kazıkçı firmalara yüzlerce lira kazıklan, ben de "fiber olmayan" KabloNet ile 89 liraya KabloTV + altın sinema paketi + Web TV + Web TV altın paket + 100Mbps internet hizmeti alayım :D

Seni @Ulunay'a teslim ediyorum. O, gerekli bilgiyi verir.
İş yerimde 200/200 internet kullanıyorum, evde de Superonline 100/5. Diğer evimde Turknet 100/4. Senin 10mbit uploadlı internetini kıskanacak değilim. 200mbit aldım diyorsun, bir de fiber diyorsun. Otur araştır bakayım fiber kaç GBİT destekliyormuş. Yazık gerçekten. Görende simetrik fiber internet kullanıyor sanacak 90 lira veriyor attığı havaya bak.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Unavailableuser

Evinde 4 ve 5Mbps upload kullanıyor, bana kasılıyor. Ee, ben de evde 10Mbps upload alıyorum.

Bir de evlerini saymaya başlamış. Ben saymaya başlarsam katarakt olursun yalnız. Zaten gitgide yaşını belli ediyorsun. Bu sana son cevabımdır.

Ben de iş yerinde bu hızı alıyorum:

asdasdsa.JPG

Ne bir bilgin var, ne de somut veriler paylaşabiliyorsun. Parasını verdikten sonra, herkes en kral interneti kullanabilir. Buraya bir şeyler yarıştırmak için mi üye oldun?

Aramızdaki fark; senin gibi kasıntı değilim. Çünkü bir şeylerin eksikliğini çekiyorsun. İşine bak, beni meşgul etme. Hadi.

Sen ne diyorsun yarıştıran sensin ben değilim. 90 liralık internetini yere göğe sığdıramıyorsun. Dediğin gibi varlıkların olsaydı 90 liralık internet övüp durmazdın. Senin gibü speedtest yapıp fotoğrafını çekecek kadar görmemiş değilim ama pazartesi senin için çekip atarım. Kablonet meselesine gelirsek kendi ağzınla hibrit fiber diyorsun ben tam anlamıyla fiber değik deyince öyle bir şey yok diyorsun . Senden büyük kasıntı görmedim speedtest yapıp foto çekmeye devam.

Türk Telekom'u arayıp durumu anlat. Mecbur gelip kurmak zorundalar.

Ve şu 'fiber' ve 'hybrid fibre coaxial' olayına değinmek istiyorum. Öncelikle Coaxial kablonun hangi türü olursa olsun bu kablo 'fiber optik' değildir. Yani Kablonet'in kullandığı sisteme direk olarak fiber diyemeyiz. Ne yazık ki ülkemizde fiber intertet'i hızlı internet olarak tanıtıyorlar. Doğru, ama fiber internet optik yollarla bağlantı kurulan internet türüdür. Yani modeme takılan kablodan santrale kadar giden kablo fiber olursa anca biz buna fiber internet diyebiliriz. Peki HFC ve FTTH arasındaki farka gelecek olursak. Fiber optik isminden de anlaşılacağı gibi ışık (optik) ile verinin aktarılması yada alınması. Coaxial ise elektromanyetik dalgalar ile verinin aktarılması yada alınmasıdır. HFC sistemlerde abone başına bant genişliği (bandwidth per sub) varken fiber sistemlerde bu yoktur. Yani bunu şöyle düşünebiliriz. Bir su borusunun ucuna 5 tane boru bağlayın ve suyu açın daha sonra 5 tane daha boru ekleyin ve toplamda 10 boru olsun. Boru eklendikçe borulardan akan suyun oranı azalacaktır. Fiber optikte bunun olmaması her aboneye 'yüksek' hızda simetrik internet sağlıyor. Çok basit yoldan HFC vs FTTH arasında ki farkı açıklamaya çalıştım. Daha detaylı bilgi için Fiber to the home or HFC? - Duke Tech Solutions bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• ftth-fiber-to-the-home.png
    ftth-fiber-to-the-home.png
    30 KB · Görüntüleme: 109
  • HFC-NETWORK.jpg
    HFC-NETWORK.jpg
    17,3 KB · Görüntüleme: 98
@Efe Kilincarslan

Kablonet de simetrik ve fiber altyapısını kullanıyor. Santralden, bina içindeki ankastreye kadar fiber kablo, binadaki kutudan eve kadar ise coaxial kablo.

Ben bu sistemin hibrid fiber olduğunu zaten yukarıda yazdım. Amerika'da sıkça kullanılan bir sistem ve avantajları çok. Fakat kalkıp da bu sistemi ADSL ve VDSL gibi simetrik olmayan internet altyapıları ile karşılaştırırsak adama gülerler.

Ben bu sistemi kullanalı yarım sene oluyor. Binamda herkes KabloNet'li, aynı şekilde semtimizde de üstün çoğunlukla KabloNet kullanılıyor fakat ne gündüz ne de gece, 100Mbps download ve 10Mbps uploadtan düşüşler yaşamadım. Yayın yaptığım için, 7-8 saat kesintisiz yayın yaptığım oluyor ve bir kere bile paket kaybı, drop, stabilite dışı değer yaşamadım.

Sonuç olarak bu sistem, dünyanın her yerinde fiber altyapının bir türü olarak kabul edilmekte ve yaygınca kullanılmaktadır.

Özetle; ben ve çevrem, yarım senedir hiçbir problem olmadan kullanıyorsak, gerisi boş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı