Türk Telekom fiber optik hız neden az?

RayTracing

Hectopat
Yer
Silikon Vadisi
Daha fazla  
Herkese selamlar arkadaşlar geçen gün evime Türk Telekom fiber optik çektirdim.
Öncelikle Türk Telekom'un anlaşmasında yazan 100Mbps download/30mbps upload hızlarını hzı testine alamadım.
Upload da sorun yok 28 civarı çıkıyor ama download 50'yi geçmiyor müşteri hizmetlerini aradım altyapımızla alakası yok vs şeyler söyleyip kapadılar.
İki gündür downloadım az ayda 450 TL para veriyoruz paramızla rezil oluyoruz altyapı parasına saymıyorum bile ona bile fiber kablo+fiber dağıtıcı+Switch+daire içi fiber vs 12 bin TL para aldılar.
Eğer sorun altyapıda değilse nerede o zaman? Adamların elinde fiber modem kalmamış diye fiber modeme bile 700 TL saydım modemdemi sorun var yani?
Gerçekten sinirim bozuk bu ülkede neden servis sağlayıcıları kazanırken insanlar bunlara köle oluyor? Anlayabilmiş değilim.
Hız testinin görüntüsünü paylaşıcağım.

1606504994056.png

Son düzenleme:
Size sattıkları paket Teorik bir indirme sunuyor diye biliyorum. Yani 100 Mbps alamıyor olabilirsiniz, farklı bir cihazda da denediniz mi?

Tracert sorgusu yapabilir misiniz?
Normal şartlarda Fiberde vaadedilen hız verilir fakat tek fiber lifine 128 abone/hane bağlandığı için cihazlarda kapasite sorunu ortaya çıkıyor.

Tracert sorgusu yapabilir misiniz?
Normal şartlarda Fiberde vaadedilen hız verilir fakat tek fiber lifine 128 abone/hane bağlandığı için cihazlarda kapasite sorunu ortaya çıkıyor.
Herkese selamlar arkadaşlar geçen gün evime Türk Telekom fiber optik çektirdim.
Öncelikle Türk Telekom'un anlaşmasında yazan 100Mbps download/30mbps upload hızlarını hzı testine alamadım.
Upload da sorun yok 28 civarı çıkıyor ama download 50'yi geçmiyor müşteri hizmetlerini aradım altyapımızla alakası yok vs şeyler söyleyip kapadılar.
İki gündür downloadım az ayda 450 TL para veriyoruz paramızla rezil oluyoruz altyapı parasına saymıyorum bile ona bile fiber kablo+fiber dağıtıcı+Switch+daire içi fiber vs 12 bin TL para aldılar.
Eğer sorun altyapıda değilse nerede o zaman? Adamların elinde fiber modem kalmamış diye fiber modeme bile 700 TL saydım modemdemi sorun var yani?
Gerçekten sinirim bozuk bu ülkede neden servis sağlayıcıları kazanırken insanlar bunlara köle oluyor? Anlayabilmiş değilim.
Hız testinin görüntüsünü paylaşıcağım.

Eki Görüntüle 754273
Yanlış tanımlama yapmış olabilirler ki yüksek ihtimalle öyledir. Çünkü Fiberde size verilen hızın en fazla 3-4 Mbps altını alırsınız. Tanımlama hatası olma ihtimali çok yüksek. Bir ihtimal daha var ama lütfen sorumu mazur görünüz: Kablosuz 2.4 Ghz üzerinden SpeedTest yapıyorsanız o yüzden düşük download alıyor olabilirsiniz. Kablolu veya 5 Ghz bandından SpeedTest yapmanızı tavsiye ederim.

Özel hat çektirmiş anladığım kadarıyla.

Arkadaş belli ki fiber hattı sokaktan daireye kadar çektirmiş. Yine de olay dediğim yere geliyor.
Sineğin yağını hesaplayıp maliyeti olabildiğince kısıyorlar, hizmet kalitesi yerlerde geziyor; iş fatura kesmeye gelince, sanki süper hizmet vermişler gibi yüksek meblalar istiyorlar.
BTK'ya network bilgisi olan, parası olanı değil de son kullanıcıyı düşünen bir yönetici gelmediği sürece daha çok ağlarız. Telekom'u yıllarca pohpohladılar ve şimdi de dizginleyemedikleri arsız gücü olan tekel firmaya dönüştü.

Geri
Yukarı