Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

Sende 48'den 150 çıkınca benim ki niye normal olsun? Bende paket kaybı problemi var deyip duruyordun zaten. Jitter sorunu var demek ki sende oluyor.

Lagı arada çok bariz hissediyorum bu altyapıda. Dün sabah bakır ile gayet stabil oyun oynuyordum. Sorun zaten Telekom'un bana ait değil. Modeme kadar onlar sorumluymuş.
İlk defa seni bu kadar gergin gördüm. Üzülüyorum. Keşke elimden gelse de yardımcı olabilsem.

Sende 48'den 150 çıkınca benim ki niye normal olsun? Bende paket kaybı problemi var deyip duruyordun zaten. Jitter sorunu var demek ki sende oluyor.

Lagı arada çok bariz hissediyorum bu altyapıda. Dün sabah bakır ile gayet stabil oyun oynuyordum. Sorun zaten Telekom'un bana ait değil. Modeme kadar onlar sorumluymuş.

VDSL de %8 paket kaybına normal diyorsun. 10mslik ping artışı mı anormal?

VDSL de %8 paket kaybına normal diyorsun. 10mslik ping artışı mı anormal?

VDSL ile GPON aynı şey değil çünkü. VDSL download yaparken araya upload girince ping artar ve paket kaybı yaşayabilirsin. Sen nperf üzerinden test yapıp paket kaybım var deyip duruyorsun. Pingplotterdan yap diyor herkes sana yapmıyorsun.

GPON'da paket kaybı ve ping spike olmaz.

VDSL ile GPON aynı şey değil çünkü. VDSL download yaparken araya upload girince ping artar ve paket kaybı yaşayabilirsin. Sen nperf üzerinden test yapıp paket kaybım var deyip duruyorsun. Pingplotterdan yap diyor herkes sana yapmıyorsun.

Olayı sen yanlış anlamışsın. Download testi sırasında upload testi yapılmaz. Download testi yaptıktan sonra upload testine geçer.

Bende de Upload yaparken ping yükseliyor. FTTB 100Mbit Telekom kullanıyorum. Yayın yaparkende ping yükseliyor. Anormal bir durum yok bence.

Olayı sen yanlış anlamışsın. Download testi sırasında upload testi yapılmaz. Download testi yaptıktan sonra upload testine geçer.

O sunucuya hız testi yaparken yandan az da olsa upload yapıyorsun. VDSL altyapıya sahipsin yüke girince ping ve paket kaybı olması normal.

GPON olsa problem yaşasan benim gibi sana hak veririm. 70 TL'ye 35 Mbps alıyorsun üstüne Amsterdam'a 48 ms alıyorsun. O değerleri almak o fiyata şans. Sana söylüyorum yap pingplotter sorun olduğunu düşünüyorsan. Comnet'e kanıtlarla şikayette bulun paket kaybı var diye. Belki çözüme kavuşur.
Bende de upload yaparken ping yükseliyor. FTTB 100Mbit Telekom kullanıyorum. Yayın yaparken de ping yükseliyor. Anormal bir durum yok bence.

@erengore Fast sonuçu aynı altyapı yüksüz yüklü.
1623513708196.png

Benim test sonuçu. Ben bakırla aynı yüksüz yüklü değeri alıyorum. 11 yıllık bakır ile aynı değerleri alıyordum. Yüksüz yüklüde sorun var belli bir şekilde.
Desktop Screenshot 2021.06.12 - 18.50.50.80.png

O sunucuya hız testi yaparken yandan az da olsa upload yapıyorsun. VDSL altyapıya sahipsin yüke girince ping ve paket kaybı olması normal.

GPON olsa problem yaşasan benim gibi sana hak veririm. 70 TL'ye 35 Mbps alıyorsun üstüne Amsterdam'a 48 ms alıyorsun. O değerleri almak o fiyata şans. Sana söylüyorum yap pingplotter sorun olduğunu düşünüyorsan.comnet'e kanıtlarla şikayette bulun paket kaybı var diye. Belki çözüme kavuşur.

Ben Superonline GPON fiber de kullandım. Nperf testinde %20 paket kaybı vardı. O yüzden iptal ettim. Aynı şekilde Superonline da da pingim yüksekti. Sürekli 80-90ms oynuyordum. Comnet'i karalama gibi bir amacım yok. Sorun yaşıyorum ki paylaşıyorum. Benim almam gereken 48ms ama ben çoğunlukla 90-100 ile oynuyorum. Bu da yetmezmiş gibi ping 150'ye çıkıyor.

GPON olsa problem yaşasan benim gibi sana hak veririm. 70 TL'ye 35 Mbps alıyorsun üstüne Amsterdam'a 48 ms alıyorsun. O değerleri almak o fiyata şans. Sana söylüyorum yap pingplotter sorun olduğunu düşünüyorsan. Comnet'e kanıtlarla şikayette bulun paket kaybı var diye. Belki çözüme kavuşur.

Eki Görüntüle 1066273
Benim test sonuçu. Ben bakırla aynı yüksüz yüklü değeri alıyorum. 11 yıllık bakır ile aynı değerleri alıyordum. Yüksüz yüklüde sorun var belli bir şekilde.
Eki Görüntüle 1066275
Yarın bende bu fast ile test edip atayım, bakalım. Benim ki FTTB. Eğer benim ping sonuçları sizden iyi çıkarsa haklısınız sizde sorun var deriz. Çünkü FTTH, FTTBye göre daha stabil ve daha iyi olur. Bu arada telekom bizim binanın FTTB bağlantısını FTTHye çevirecekmiş. Çevirmeseydi de çok sorun değildi zaten. 100Mbit internet 180 TL. Allah insaf merhamet versin bu soyguncu telekoma.

Yarın bende bu Fast ile test edip atayım, bakalım. Benim ki FTTB. Eğer benim ping sonuçları sizden iyi çıkarsa haklısınız sizde sorun var deriz. Çünkü FTTH, FTTB'ye göre daha stabil ve daha iyi olur. Bu arada Telekom bizim binanın FTTB bağlantısını FTTH'ye çevirecekmiş. Çevirmeseydi de çok sorun değildi zaten. 100Mbit internet 180 TL. Allah insaf merhamet versin bu soyguncu telekoma.

Ben 100 Mbps'ye 160 TL veriyorum. Stabil olması gereken internet stabil olmuyor.

Eki Görüntüle 1066273
Eki Görüntüle 1066275
Değerli dostlarım bakın Fiber Altyapıda aynı anda Down-Up yapılabilir. Bu yüzden Upload açınca ping artışı ve jitter pek kabul edilebilir bir şey değil. Ve her fiber aynı değil. Geçenlerde Fiber altyapıda minik bir outdoor dolap bile gördüm. Fiberin çeşitli sistemleri var değişkenlik gösteren. Ama şu önemli: Gerçek anlamda güzel bir Fiberoptik bağlantıda Upload yaparken ping artışı olmamalı. Ben bir de o lanet olasıca Fast testini kablosuz yapıyorum. Kablolu bağlansam daha da tıkırında olacak haliyle. Şimdi bence üstelemeyin. Ben de olmuyorsa bu güzel hocamda niye olsun? Olmasın, herkes mutlu olsun. Ki bu hocam Upload yapan biri ve Upload'ı önemseyen biri fazlasıyla. Onun böyle bir durumla karşılaşması onu çok üzmüş ve germiş belli ki. Ben ilk defa onu böyle görüyorum. Üstelemeyin olur mu? Çözüm hakkında bir fikriniz varsa lütfen konuşun. Ancak burada adama normal diyerek onu rahatsız edip üzmenin anlamı yok. Rica ediyorum. Sevdiğim bir hocamdır kendisi. Bunu da haketmiyordu açıkçası. Yıllardır bekliyor fiberi. Gelince de böyle geldi.

Geri
Yukarı