Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

Türk Telekom, FTTH'de bir süredir 100Mbps aboneliklerde sanırım farklı bir hız profili kontrolü uyguluyor. Yani paket hızınızı kontrol ede sistemle alakalı bir durum bu yüksek ihtimalle çünkü dikkat ederseniz hız 95'te çakılı kalıyor. Bu durum da muhtemelen yük altında bir darboğaz oluşturuyor. Bu hız profili kontrol sistemini ya değiştirmeleri ya da eski haline geri getirmeleri gerekiyor.
Limiti kaldırmanız lazım. Bunu yapabilen arkadaşlar oldu ama çok uğraştılar. Sonra müdürlükten sorumlu kişinin kapısını çalmaya kadar uzayabilir...

Yeni taşındığım 600 hanelik bir sitede de FTTH var Telekom tarafından. Ben de aynı sorunu yaşıyorum ve Archer 5400 kullanıyorum. Biraz kurcalarken ONT nedense arıza verdi ama çalışıyor gözüküyordu, modem IP almıyordu; sonuç olarak bugün gelip 23 dB'e çektiler kabloyu yeniden kesip. ONT değiştiler. IP almama sorunu çözüldü ancak hala bufferbloat dediğimiz bu yüksek ping olayı var. ONT'de hızı 95'e sabitledikleri için olduğunu düşünüyorum. İzmir Bayraklı adresim. Pingler 39 Vienna'ya, karşıya yükleme bufferbloat olunca 500'e çıkıyor 100 MBit FTTH'de ping. Çözümü yok, ONT kilitlerinin kaldırılması gerekiyor o da ince iş biraz, bağlantı kopması lüksüm yok benim internette iş yapıyorum. Gece 1'de koptu sabah 8:30'da değiştiler ONT'yi şansıma. Hep yabancı forumlarda arıyordum Türkçe görünce şaşırdım bu problemi. Tek çözüm hat değerini 95'in altına QoS ile çekmek o da artık VDSL seviyesinde oluyor hızlarda mantıksız yani.

@MaximillianFoe yabancılarda bu tür sorun yaşayan var mı? Ont cihazın Nokia marka mı? Değiştirmeye geldiklerinde hangi markayı getirdiler?

VDSL ile yükleme yaptığımda LoL TR de 13'den 40-50 oluyordu. Bu altyapı ile yaptığımda +300 gördüğüm oluyor. ADSL ile farkı yok bu fiberin şu an.

Tek çözüm hat değerini 95'in altına QoS ile çekmek o da artık VDSL seviyesinde oluyor hızlarda mantıksız yani.
Evet biz de öyle yaptık zaten. Ancak misal bende Huawei ONT ve gerekli sistemleri var. Ben limiti kaldırınca da ping girmiyor. Sanırım sizlerin fiber sistemi iyi değil. Ve tekrar çekeceklerini de sanmam. Sanırım bununla yaşamak gerekecek. :(

Evet biz de öyle yaptık zaten. Ancak misal bende Huawei ont ve gerekli sistemleri var. Ben limiti kaldırınca da ping girmiyor. Sanırım sizlerin fiber sistemi iyi değil. Ve tekrar çekeceklerini de sanmam. Sanırım bununla yaşamak gerekecek. :(
ONT değişimi yapılırsa sorun ortadan kalkar büyük ihtimalle.

@MaximillianFoe yabancılarda bu tür sorun yaşayan var mı? Ont cihazın Nokia marka mı? Değiştirmeye geldiklerinde hangi markayı getirdiler?

VDSL ile yükleme yaptığımda LoL TR de 13'den 40-50 oluyordu. Bu altyapı ile yaptığımda +300 gördüğüm oluyor. ADSL ile farkı yok bu fiberin şu an.
Nokia verdiler yine ellerinde başka yok şu an için. Sorun farklı modemlerde de oluyor, hat değerlerini de düşürttüm dediğim gibi dB ile de ilgisi yok. Bulunduğum sitede de direkt telekom odası var misal, oradan da bir sıkıntı yoktur. Şimdi yakınlarda yine Telekom hattı üzerinden TürkNet kullanan bir tanıdığım var FTTH ve Nokia ONT yine, bakalım orada olacak mı? Deneyip paylaşırım. ONT yüzünden kesinlikle ama, hat 100 beklerken 95 olunca bufferbloat yapıyor. NIC ile görüşmek lazım ama işte şimdi daireye gelmelerini ya da çalışan hatla ilgili de çalışma yapmalarını istemiyorum, 1 saatlik kesinti bile çok zor oluyor. Keşke direkt sorunu ve çözümünü iletebilsek ISS'ye :D
Ve evet yabancılarda da hayli var hatta Google Fiber için bile 1 GBit simetrik hatlarda yaşayan gördüm, hatta QoS'in bir sürümü 500 üzeri hızlarda aktif olmuyormuş çözüm de üretemiyorlardı :(

Hocam bu tamamen Nokia ont ile ilgili bir durum Huawei ile test yaptik yakinindan gecmeyecek değerler aldi. Ont degisimi yapilmiyor Huawei alip taktim ben calismadi olt cihazida Nokia oluyormus o yuzden calismiyor hepsinin degismesi lazim. Bu Nokia ont veya oltlerde hiz kisiti var bunun yarattigi darbogazdan kaynaklaniyor sanirim sorun. Kisitlama kalkarsa yasadigimiz bufferbloat sorunuda ortadan kalkacak yüksek ihtimal ama bunun için yapacak bir şeyimiz yok diyorlar destek kayitlarinda.

Yeni konular

Geri
Yukarı