Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

Buradan bir sonuca varacak olursak, sizin değerler gayet iyi. Kafaya takmayın daha fazla hocam.
95 Mbps'ye takılma sorunu sanırım tamamen Nokia ONT ile alakalı. Huawei ONT kullanan kişilerde böyle bir sorun yok. 2 hafta önce arkadaşıma da TT fiber geldi TurkNet kullanıyor, onda da Nokia ONT var, 95 Mbps'yi geçemiyor, upload yaparken ping çıkıyor, bufferbloat oluşuyor.
ONT değiştirme gibi bir şansımız yok mu?

Bufferbloat testinde sonuçlar hattın sinyal kalitesinden ziyade kullandığınız modem/router/ONT cihazının güçlü bir CPU'ya ve başarlı bir SQM/QOS uygulamasına sahip olup olmaması ile alakalıdır. Katı bir yönetim ile A+ alabilirsiniz.

@Patrixcs hocamın bildiğim kadarıyla RT82U routerı var. Hemen belli olmuş zaten, A alarak. Diğer arkadaşlar F ve C almışlar, routerları kesinlikle yeterli ve iyi değil demektir bu.

Sadede bufferbloat sonuçlarına bakarak hattım iyidir kötüdür yorum yapmamak lazım. Bufferbloat değeri A veya A+ çıksa bile hatta sorun olabilir, konu sahibinde olduğu gibi.

Bufferbloat testinde sonuçlar hattın sinyal kalitesinden ziyade kullandığınız modem/router/ONT cihazının güçlü bir CPU'ya ve başarlı bir SQM/QOS uygulamasına sahip olup olmaması ile alakalıdır. Katı bir yönetim ile A+ alabilirsiniz.

@Patrixcs hocamın bildiğim kadarıyla RT82U routerı var. Hemen belli olmuş zaten, A alarak. Diğer arkadaşlar F ve C almışlar, routerları/ONT cihazları kesinlikle yeterli ve iyi değil demektir bu.

Sadede bufferbloat sonuçlarına bakarak hattım iyidir kötüdür yorum yapmamak lazım. Bufferbloat değeri A veya A+ çıksa bile hatta sorun olabilir, konu sahibinde olduğu gibi.
Sanırım benim F almamın sebebi Nokia ONT cihazı. Ama emin de değilim.

hocamın bildiğim kadarıyla RT82U routerı var. Hemen belli olmuş zaten, A alarak. Diğer arkadaşlar F ve C almışlar, routerları kesinlikle yeterli ve iyi değil demektir bu.
Aynen, benim modem Telekom'un lanet olası Tilgin modemi 😂 Benim internet FTTB olduğu için bende ONT cihazı yok. Apartmanın bodrumundaki 24 portluk cihaza fiber kablo geliyor, o cihazdaki her porttan dairelere CAT6 kablo çıkıyor.

95 Mbps'ye takılma sorunu sanırım tamamen Nokia ont ile alakalı. Huawei ont kullanan kişilerde böyle bir sorun yok. 2 hafta önce arkadaşıma da TT fiber geldi TurkNet kullanıyor, onda da Nokia ont var, 95 Mbps'yi geçemiyor, upload yaparken ping çıkıyor, bufferbloat oluşuyor.

Ondan dolayı olabilir kuzenimde aynı altyapıdan Nokia ONT kullanıyor onda yüksüz yüklüde bir sorun yok. Bana gelen ONT sorunlu gibi duruyor.
Bufferbloat testinde sonuçlar hattın sinyal kalitesinden ziyade kullandığınız modem/router/ONT cihazının güçlü bir CPU'ya ve başarlı bir SQM/QOS uygulamasına sahip olup olmaması ile alakalıdır. Katı bir yönetim ile a+ alabilirsiniz.

@Patrixcs hocamın bildiğim kadarıyla RT82u routerı var. Hemen belli olmuş zaten, a alarak. Diğer arkadaşlar F ve C almışlar, routerları kesinlikle yeterli ve iyi değil demektir bu.

Sadede bufferbloat sonuçlarına bakarak hattım iyidir kötüdür yorum yapmamak lazım. Bufferbloat değeri a veya a+ çıksa bile hatta sorun olabilir, konu sahibinde olduğu gibi.

Bufferbloat testi yaparken Telekom'un TP-Link Archer C5v routerı takılıydı. Arıza kaydında benim modemim takılı diye sorumluluk bana ait oluyormuş falan diye bende onların routerı taktım. Yeniden arıza kaydı bıraktı.

ASUS RT-AX82U ile yaptığım test bu şekilde.

Ekran Görüntüsü (7).png

Sanırım benim F almamın sebebi Nokia ont cihazı. Ama emin de değilim.

Bende Nokia ONT var. Telekom'un modemi ile A aldım fakat hala kötü.
Bu konu hakkında bir bilgim yok fakat mh konuda da yazıldığı gibi ont cihazı değiştirmeye yanaşmıyor. Belki müdürlüklerde sorununuzu anlatırsanız değiştirirler.

Müşteri hizmetleri boş yapıyor o konuda işte biz markaya bakmayız falan diye.

Sınavdan sonra müdürlüğe gidip değiştireceğim ONT cihazını.

Ondan dolayı olabilir kuzenimde aynı altyapıdan Nokia ONT kullanıyor onda yüksüz yüklüde bir sorun yok. Bana gelen ONT sorunlu gibi duruyor.

Bufferbloat testi yaparken Telekom'un TP-Link Archer C5v routerı takılıydı. Arıza kaydında benim modemim takılı diye sorumluluk bana ait oluyormuş falan diye bende onların routerı taktım. Yeniden arıza kaydı bıraktı.

ASUS RT-AX82U ile yaptığım test bu şekilde.

Eki Görüntüle 1066539

Bende Nokia ONT var. Telekom'un modemi ile A aldım fakat hala kötü.

Müşteri hizmetleri boş yapıyor o konuda işte biz markaya bakmayız falan diye.

Sınavdan sonra müdürlüğe gidip değiştireceğim ONT cihazını.
Müdürlük size yardımcı olur bence. Var ise Huawei isteyin.

Eki Görüntüle 1066492

Müşteri hizmetleri tekrar aradı hala sorun yok diyorlar. Jitter problemi yok diyorlar şaka gibi cidden. Kendi modemim takalı olduğu için sorumluluk bana aitmiş.
1623585230280.png

Şimdi bir ayar yapıp tekrar deneyeceğim. İşe yararsa sana da söylerim.

Yeniden yaptım. Şimdi ayarlarımı yapıp son testimi de atacağım.
1623585431139.png

Valla dostum Ankaradayim, en merkezi yerdeyim, yapmalari gereken ilk ve tek yerdeyim fakat ne superonline var ve turknet, TTNET fiber bile yeni geldi, kablonete mecburum, ağlayacağım.
Ben de öyle, kablonet FTTB altyapısını kullanıyorum 4 gün önce taahüt verdim hemde 2 yıllık. 😟
"...Çankaya, Emek..."
Şu Çankaya, Emek'de olmayan bir şey yok sanırım. Neredeyse bütün sokaklarda bütün ISS'lerin altyapısı var.

Geri
Yukarı