Türk Telekom HiperNet olayı

mayuice

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık bir ay önce apartmana ve mahalleye kablo döşediler kutu gelecek falan dediler. Şimdi baktım altyapıda HiperNet diyor araştırdığıma göre pek bir farkı yokmuş ancak hala bir ses seda yok. Kutu takılmadı, evin önünde kablolar duruyor tahminen ne zaman gelip işleme başlarlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık bir ay önce apartmana ve mahalleye kablo döşediler kutu gelecek falan dediler. Şimdi baktım altyapıda HiperNet diyor araştırdığıma göre pek bir farkı yokmuş ancak hala bir ses seda yok. Kutu takılmadı, evin önünde kablolar duruyor tahminen ne zaman gelip işleme başlarlar?
Bizim karşı mahalleye kablo dizdiler gigabit altyapısı 6 ay sonra geldi. Size ne kadar sürede gelir bilmiyorum. Büyük ihtimal oraya da 6 ay süresinde gelir.

Arayıp sorabilirsin. Üstünde T.N yazan bir trafo benzeri bir şey kurdularsa mahalleye hipernet gelmiş demektir. Hipernet mahallenin belli bir noktasına kadar fiber, oradan bakır kablolarla evlere dağıtıldığı anlamına gelmektedir. Eğer mahallenin lokal bakır altyapısı hali hazırda varsa ( ki kesin vardır) o altyapı kullanıldığından hız farkı pek olmayacaktır. Eğer yaşadığınız binada çok fazla daire varsa binaya özel kutu koyarlar, oraya kadar fiber gelir bina içi tesisat yine bakırdır. Bina içi tesisat düzgün yapılmadıysa yine hız artışı olmayacaktır.

Bunun avantajı, ileride kullanıcılar kendi apartmanlarına fiber altyapı döşemeye başlarlarsa zorluk çıkmadan eve kadar fiber kablo döşenebilecektir. Tamamen geleceğe yatırım odaklı bir çalışma ve son 1 yıldır bu sistem yeni mahallelerde kullanılmıyor.

Arayıp sorabilirsin. Üstünde T.N yazan bir trafo benzeri bir şey kurdularsa mahalleye hipernet gelmiş demektir. Hipernet mahallenin belli bir noktasına kadar fiber, oradan bakır kablolarla evlere dağıtıldığı anlamına gelmektedir. Eğer mahallenin lokal bakır altyapısı hali hazırda varsa ( ki kesin vardır) o altyapı kullanıldığından hız farkı pek olmayacaktır. Eğer yaşadığınız binada çok fazla daire varsa binaya özel kutu koyarlar, oraya kadar fiber gelir bina içi tesisat yine bakırdır. Bina içi tesisat düzgün yapılmadıysa yine hız artışı olmayacaktır.

Bunun avantajı, ileride kullanıcılar kendi apartmanlarına fiber altyapı döşemeye başlarlarsa zorluk çıkmadan eve kadar fiber kablo döşenebilecektir. Tamamen geleceğe yatırım odaklı bir çalışma ve son 1 yıldır bu sistem yeni mahallelerde kullanılmıyor.
Hocam bunları nereden öğrendiyseniz tamamen yanlış öğrenmişsiniz, haberiniz olsun. TT son birkaç yıldır FTTB kurmuyor. Ayrıca FTTB kurulan binalarda da daireye fiber kablo çekilemez.
Öğrendiğiniz bilgileri yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Başka bir konuda mesajınıza yanıt vermek suretiyle her şeyi detaylıca anlattım.

Hocam bunları nereden öğrendiyseniz tamamen yanlış öğrenmişsiniz, haberiniz olsun. TT son birkaç yıldır FTTB kurmuyor. Ayrıca FTTB kurulan binalarda da daireye fiber kablo çekilemez.
Öğrendiğiniz bilgileri yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Başka bir konuda mesajınıza yanıt vermek suretiyle her şeyi detaylıca anlattım.

Merhaba Elektrik - Elektronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Haberleşme ve İletişim alanında bu yaz bitirme projemi ayarlamaya çalışıyorum. Ayrıca Türk Telekom'da erişim operasyon mühendisliği stajı yapıyorum. 4 haftadır buradayım ve proje çizebilecek düzeye geldim. Erişim Operasyonu ayrıca belirtmek isterim, çünkü fiber altyapı çekmekle görevliyim. Bugün yazdığım konuda mühendislere de tekrar danıştım, sizi yanlış bilgilendirmekten çok kariyerimde yanlış bilgilerle hareket etmek istemem.

Sonuç olarak dediklerimde bir yanlışlık bulamadık. Eski binaların içinde bakır hatlar duruyor telefon hatları. Türk Telekom o tür binalara FTTB kuruyor. Eğer binalar apartman şeklinde değilse ve müstakil evlerse FTTC kurup lokal bakır altyapısından evlere erişim sağlıyor.

Ancak yeni yapılan binalar müteahhit tarafından fiber altyapıyla donatıldığı için Türk Telekom daireye kadar fiber verebiliyor FTTH.

Koskoca binanın altyapısı kolayca değişmeyeceğinden ve binanın altyapısı Türk Telekom'un değil müteahhit'in sorumluluğunda olduğundan mecburen FTTB kurmak zorundayız. Ancak müşteri bu hızın yetersiz olduğunu özel olarak talep ederse, resmen pencereden aşağıya fiber kablo sallayıp bina OFSD'sinden splitter ile direk sonlandırılabilir.

Ayrıca yazıda yanlış anladığınız kısım şu sanırım. Gelecek planlı yatırım olduğunu bilmeniz gerekir. Mahalleye veya binaya illaki fiber geldiğinden hemfikiriz. Eğer kullanıcılar binanın kendi iç sistemine fiber döşerlerse Türk Telekom FTTB'den FTTH'e direk olarak geçiş yapmaya izin verir.

Yazımın sonunda son bir kaç yıldır FTTB'nin fazla kurulmadığını ben de belirtmişim.

Son düzenleme:
Merhaba Elektrik - Elektronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Haberleşme ve İletişim alanında bu yaz bitirme projemi ayarlamaya çalışıyorum. Ayrıca Türk Telekom'da erişim operasyon mühendisliği stajı yapıyorum. 4 haftadır buradayım ve proje çizebilecek düzeye geldim. Erişim Operasyonu ayrıca belirtmek isterim, çünkü fiber altyapı çekmekle görevliyim. Bugün yazdığım konuda mühendislere de tekrar danıştım, sizi yanlış bilgilendirmekten çok kariyerimde yanlış bilgilerle hareket etmek istemem.

Sonuç olarak dediklerimde bir yanlışlık bulamadık. Eski binaların içinde bakır hatlar duruyor telefon hatları. Türk Telekom o tür binalara FTTB kuruyor. Eğer binalar apartman şeklinde değilse ve müstakil evlerse FTTC kurup lokal bakır altyapısından evlere erişim sağlıyor.

Ancak yeni yapılan binalar müteahhit tarafından fiber altyapıyla donatıldığı için Türk Telekom daireye kadar fiber verebiliyor FTTH.

Koskoca binanın altyapısı kolayca değişmeyeceğinden ve binanın altyapısı Türk Telekom'un değil müteahhit'in sorumluluğunda olduğundan mecburen FTTB kurmak zorundayız. Ancak müşteri bu hızın yetersiz olduğunu özel olarak talep ederse, resmen pencereden aşağıya fiber kablo sallayıp bina OFSD'sinden splitter ile direk sonlandırılabilir.

Ayrıca yazıda yanlış anladığınız kısım şu sanırım. Gelecek planlı yatırım olduğunu bilmeniz gerekir. Mahalleye veya binaya illaki fiber geldiğinden hemfikiriz. Eğer kullanıcılar binanın kendi iç sistemine fiber döşerlerse Türk Telekom FTTB'den FTTH'e direk olarak geçiş yapmaya izin verir.
İç tesisat ile FTTH'nin alakası yoktur. İç tesisat hazır olsa da olmasa da proje FTTH olarak çizildiyse FTTH kurulur. Yani "elde OBK yokmuş bari FTTB kuralım" diye bir argüman yok. Bizim VDSL'den fibere geçen binamızda biz OBK'ları TT'den bağımsız bir şekilde bir elektrikçiden temin edip döşettik. Döşetmeseydik FTTB mi kurulacaktı yani?
Ayrıca FTTB kabininden sadece bir müşteri için FTTH kurulduğunu da ilk kez duyuyorum. Ortada MDU veya DSLAM varsa pardon da o OBK nereye sokulacak? PLC yok bir şey yok. Ha özel proje kapsamında olur mu bilemiyorum ama FTTB'de "binada hazır fiber kablo varken şu daireye de bir OBK çekelim ya" diye bir şey söz konusu olamaz.
Ek olarak OFSD binada değil sokaklarda bulunur genelde.
Her iki fotoğrafı da ben çektim :

OFSD ve T7.jpg
OFSD ve T7.png

İkisini de Tip-7'nin dibine koymuşlar da bu şart değil. Tek başına duran OFSD'ler de gördüm.

Dediğim gibi iç tesisatın proje ile alakası yoktur. Varsa da ilk kez sizden duyuyorum. Planlama ekibi projeyi çizer, proje onaylanırsa kablo çekilir. Tabii bu esnada santral tarafında OLT'den de ilgili adres için bir port ayrılır vs...
Koskoca TT iç tesisatı bu kadar önemsiyor olamaz herhalde. "İç tesisat OBK'larla döşeli ise FTTH kuralım aksi halde FTTB kuralım" diye bir saçmalık ilk kez duyuyorum. Doğrudan geçiş yapmak da sanıldığı kadar kolay değildir. FTTB aktiftir, FTTH ise (yani sistemin genel ismi olan GPON) pasiftir. İşin arka planında bir sürü bürokratik süreç işler. "Hazır kablo varken müşteri de OBK çekerse FTTH verelim canım ne olacak" diye bir şey duymadım hiç.

İç tesisat ile FTTH'nin alakası yoktur. İç tesisat hazır olsa da olmasa da proje FTTH olarak çizildiyse FTTH kurulur. Yani "elde OBK yokmuş bari FTTB kuralım" diye bir argüman yok. Bizim VDSL'den fibere geçen binamızda biz OBK'ları TT'den bağımsız bir şekilde bir elektrikçiden temin edip döşettik. Döşetmeseydik FTTB mi kurulacaktı yani?
Ayrıca FTTB kabininden sadece bir müşteri için FTTH kurulduğunu da ilk kez duyuyorum. Ortada MDU veya DSLAM varsa pardon da o OBK nereye sokulacak? PLC yok bir şey yok. Ha özel proje kapsamında olur mu bilemiyorum ama FTTB'de "binada hazır fiber kablo varken şu daireye de bir OBK çekelim ya" diye bir şey söz konusu olamaz.
Ek olarak OFSD binada değil sokaklarda bulunur genelde.
Her iki fotoğrafı da ben çektim :

Eki Görüntüle 1474229Eki Görüntüle 1474230

İkisini de Tip-7'nin dibine koymuşlar da bu şart değil. Tek başına duran OFSD'ler de gördüm.

Dediğim gibi iç tesisatın proje ile alakası yoktur. Varsa da ilk kez sizden duyuyorum. Planlama ekibi projeyi çizer, proje onaylanırsa kablo çekilir. Tabii bu esnada santral tarafında OLT'den de ilgili adres için bir port ayrılır vs...
Koskoca TT iç tesisatı bu kadar önemsiyor olamaz herhalde. "İç tesisat OBK'larla döşeli ise FTTH kuralım aksi halde FTTB kuralım" diye bir saçmalık ilk kez duyuyorum. Doğrudan geçiş yapmak da sanıldığı kadar kolay değildir. FTTB aktiftir, FTTH ise (yani sistemin genel ismi olan GPON) pasiftir. İşin arka planında bir sürü bürokratik süreç işler. "Hazır kablo varken müşteri de OBK çekerse FTTH verelim canım ne olacak" diye bir şey duymadım hiç.
FTTH : Fiber to the Home demek. Home olan kısım eğer evimizse FTTH otomatik olarak iç tesisatla alakalı olmalıdır. Müteahhitler yeni bir bina yaptıklarında fiber projelerini gelip Türk Telekom'da mühendislere internet erişimi verilebilir altında kaşeletip imzalatırlar. Sonrasında Türk Telekomun bilgisayar sistemine binada fiber altyapı olduğuna dair girilir. O tür binalara FTTH çekilir.

Eğer binanın içerisinde fiber kablolar yoksa nasıl FTTH çekilecek? Türk Telekom binanın içerisiyle ilgilenmez. Binaya kadar fiber altyapı getirir orda bırakır. Buna da FTTB diyoruz. Aktif internet yıllardır kullanılmıyor bu arada. GPon yardımıyla binaya kadar gelip MDU cihazlarına bağlanıyor. MDU'nun genelde 16 bakır kablo portu oluyor oradan da dairelere gidiyor. Hem bu türk telekomun'da işine geliyor bir porttan bir sürü müşteri hem de düşük hızda.

Aktif internet olsaydı binaya gelen fiber kablo direk DWDM cihazından gelirdi. Ancak geleceğe yatırım olaraktan binada fiber altyapı olmasa bile OLT cihazından portlar çıkarılmaktadır.

OFSD demek Optik Fiber Saha Dolabı demektir. Ben şahsen cümle anlamını kullanıp santral dışındaki tüm kutulara OFSD diyorum. Ancak teknisyenler de bina içerisindeki kutulara OFSD demiyor.

Sizin bahsettiğiniz sistem birazcık HAES sistemine kayıyor olabilir.

Ayrıca her binaya 6lık fiber kablo gelmektedir. 1 fiber kablodan 1024 abone beslenebilir ( en az ). Yani geriye 5 kablo boş kalıyor.

Ve Türk Telekom ve devlet fiber pasif altyapıya geçmek için çok istekli olduklarından artık neredeyse her binanın girişine kadar fiber kablo çekiyorlar.

MSLAM DSLAM sistemlerinin HAES adı altında son 2 yıldır kurulmadığını söyleyebilirim ama hala ülkenin %90'ı HAES'den internet alıyor. Ayrıca yeni kurulan HAES dolaplarının bir kısmı DSLAM MSLAM kartlarıyla dolu olurken diğer kısmı splitterlar ve fiber sonlandırmalar ile dolu oluyor. Çünkü biliyorlar ki bir kaç sene sonra artık her yer fiber olacak. Bilgilerimi pekiştirmeme yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Umarım yazı dilimden ötürü agresif algılanmamışımdır. İyi günler dilerim

Şunu da son dakika gördüm eklemek istedim. FTTH , FTTB , FTTC, FTTD, FTTF hepsi aktif sistemlerdir. Ve aynı mantıkla ilerler sırasıyla;
H : Home : Ev
B : Building : Bina
C : Curb : Kaldırım
D : Desk : Masa
F : Factory : Fabrika
Değişen tek şey fiber santralden diğer uca kadar pasif olarak iletilirken aktif cihaza geldikten sonra bakırla devam etmesidir. Mesela FTTH'de ONT cihazından sonra bakırla devam eder ve ONT cihazı aktif bir cihazdır.

Son düzenleme:
FTTH : Fiber to the Home demek. Home olan kısım eğer evimizse FTTH otomatik olarak iç tesisatla alakalı olmalıdır. Müteahhitler yeni bir bina yaptıklarında fiber projelerini gelip Türk Telekom'da mühendislere internet erişimi verilebilir altında kaşeletip imzalatırlar. Sonrasında Türk Telekomun bilgisayar sistemine binada fiber altyapı olduğuna dair girilir. O tür binalara FTTH çekilir.

Eğer binanın içerisinde fiber kablolar yoksa nasıl FTTH çekilecek? Türk Telekom binanın içerisiyle ilgilenmez.
Benim karşı çıktığım nokta da tam olarak bu. Binanın içinde OBK olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. OBK sonradan da döşetilebilir. Ki bizde böyle oldu. Biz VDSL bulunan binamıza fiber için dilekçe verdik. Kalın turuncu fiber kablo çekildi. Biz de kablo çekildikten birkaç hafta sonra bir elektrikçi ile anlaşıp bütün dairelere OBK çektirdik. Hiç kimse bize "bu binada OBK yok, biz buraya fiber çekemeyiz" demedi. Deseydi de bir tarafımla gülerdim zaten.

Sokağımızdaki birçok binada FTTH var ancak hiçbirinde tamamen OBK döşeli değil. Yani müteahhit döşetmemiş. FTTH kurulduktan sonra abonelik başvurusu yapan vatandaşa kuruluma gelen ekip çekmiştir. Hatta 90 metre ileride bir dairemiz daha var. Orada otururken sabit internet kullanmıyorduk. Şimdi o dairede kiracımız var. Adam internet bağlatmış. Gittim baktım dairemize OBK çekilmiş. Biz orada otururken OBK yoktu. Ama FTTH vardı. O binaya FTTH kurulurken OBK olmadığı için zorluk çıkartılmadı.

TT bina içiyle ilgilenmediği için zaten "iç tesisatın bir önemi yok" diyorum ben. Siz kendi yazdıklarınızla çelişiyorsunuz. "TT iç tesisata bakmaz" diyorsunuz. Sonra da "iç tesisatta fiber kablo yoksa FTTH kurulmaz" diyorsunuz? Burada bir tezatlık var.

Diğer yazdıklarınızı bilmiyordum. DWDM dediğiniz şeyi ilk kez duydum, araştıracağım. Teşekkür ederim. Öte yandan MSLAM demişsiniz ona da baktım ama herhangi bir şey bulamadım. MSAN demek istediniz sanırım.

Her ne olursa olsun, burada "ben sizden daha fazla şey biliyorum" diyerek çocuk gibi sidik yarıştıracak değilim. Hele de sizin asıl işiniz bu iken. Elbette bu alanda benden çok daha fazla bilgiye sahip olmalısınız ki liyakatin önemi ortaya çıksın.

Yine de seviyeli tartışmanız için teşekkür ederim. Malum, böyle üslup bozmadan yapılan tartışmalara hasret kalmışız.

Bu arada rica ederim, agresif algılanma gibi bir durum söz konusu olamaz. Kafa dağıtmaya ve birbirimize yardımcı olmaya girdiğimiz şu forumda can sıkacak bir şey yok.

Tekrardan teşekkür ederim, hakkınızı helal edin.
İyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı