Türk Telekom İnternet erişimi kalitesi ve ping

Hocam modem vmg3312-b10b modeli ise bu modele Türk Telekom tr-069 portundan modem modeli eskidiği için yenisini alsınlar amacı bozma amaçlı güncellemeler atmakta. Bizim bir akrabamız ve komşumuzda da aynı modemde .13 sürümünde sorun yaşamıştı. Arayüze bağlanıp sürümünü gizli bir menüden .6 sürümüne düşürdüm ve tr-069 portunu kapattım, tam tıkırında çalışır oldu.

Hocam modem VMG3312-B10b modeli ise bu modele Türk Telekom TR-069 portundan modem modeli eskidiği için yenisini alsınlar amacı bozma amaçlı güncellemeler atmakta. Bizim bir akrabamız ve komşumuzda da aynı modemde. 13 sürümünde sorun yaşamıştı. Arayüze bağlanıp sürümünü gizli bir menüden. 6 sürümüne düşürdüm ve TR-069 portunu kapattım, tam tıkırında çalışır oldu.

TD-W9970 V3 de aynı durum mevcut.

TD-W9970 V3 de aynı durum mevcut.
Hocam ondaki gizli menünün nerede olduğunu bilmiyorum. Ben de Türk net forumundaki bir yazıdan almıştım eski sürüm dosyasını ve tr069 menüsü ve sürüm düşürme kodunu.

Modemler eskiyince belli güncellemeler göndererek modem performansını kademeli azaltan bir firma bu telekom. Sonra da arıza kaydı açınca 1 ay bekletip gelmemişlerdi. Gelince de yapamayıp yeni modem vermişlerdi verdikleri modem de taksitli.

Artı olarak taşındığımızda tt internetimizi taşımıştık, 1,2 hafta sonra superonline geldi eve tanıtım için, hem şuan ödediğimiz fiyat ile aldığımız hız ttden ucuz, hem verdikleri modem wifi6 ve taksitsiz, digiturk mantığında, ayrılınca iade ediyorsun. Hem de ttden ayrılırkenki taahhüt cayma bedelimizi ödediler. Bir iisden başka ne bekleyebilirsiniz ki?

Son düzenleme:
Hocam ondaki gizli menünün nerede olduğunu bilmiyorum. Ben de TurkNet forumundaki bir yazıdan almıştım eski sürüm dosyasını ve TR069 menüsü ve sürüm düşürme kodunu.

Modemler eskiyince belli güncellemeler göndererek modem performansını kademeli azaltan bir firma bu Telekom. Sonra da arıza kaydı açınca 1 ay bekletip gelmemişlerdi. Gelince de yapamayıp yeni modem vermişlerdi verdikleri modem de taksitli.

Artı olarak taşındığımızda TT internetimizi taşımıştık, 1,2 hafta sonra Superonline geldi eve tanıtım için, hem şu an ödediğimiz fiyat ile aldığımız hız TT'den ucuz, hem verdikleri modem WI-FI6 ve taksitsiz, Digitürk mantığında, ayrılınca iade ediyorsun. Hem de TT'den ayrılırkenki taahhüt cayma bedelimizi ödediler. Bir iisden başka ne bekleyebilirsiniz ki?

20 sürümünde rootlayıp sürümü düşürüyordum TR 69'u kapatmak için bir yer var ama kilitlemişler F12'den delete leyip kapatılıyordu (neyse konuyu çok değiştirmiyelim)

Tekrardan selam arkadaşlar, hattan gelen CAT6 kabloya direkt RJ11 çaktım ve modeme bağladım. Şu an arada 10M DSL kablom yok.
Modem dediğiniz gibi VMG3312-B10b.
Yazılım güncellemesinden sonra sanırım sıfırlamak gerekiyormuş modemi internetteki kısıtlı bilgilerden öğrendiğim kadarıyla.
Sırasıyla;
1- en başta sürüm 6 ya düşürdüm.
2- TR69 ayarları yapıp hızlıca 7'yi yükledim.
3- o sırada fabrika ayarlarına döndürmek gerekiyor diye bilgi buldum ve yine hızlıca sürüm 6 ya geçtim.
4- sürüm 6'da sıfırladıktan sonra fabrika ayarlarına döndüm; 5dk içinde TT ayarları otomatik yaptı. (modem arayüzünden fabrika ayara döndüm)
5- sonraki 20dk içinde tatmin olmadım, sürüm 7'ye çıkarttım.
6- sürüm 7ye geçtim fakat modem ayarlarımı TT otomatik yapmadı, modem fab. Şifrem "TTNET"'ten "Türk Telekom"a dönüştü, ondan önceki tüm koşullarda sıfırlayınca "genişbant" sekmesinde internet kullanıcı adlarının yazılı olduğu dosyaların ismi internet_vdsl idi, sıfırlayınca internet_dsl'e dönüştü. Mecburen müşteri hizmetlerini arayıp ayarları yaptırdım. (direkt modemdeki tuştan sıfırladım)
Çok uzattım kusura bakmayın... Bunlardan önce 15 çift yak 1 konnektör ile DSL kablo bağlantı denedim ama tatmin etmedi. Buralara hiç girmeyeyim çok uzun :D
Root ile sanırım hat hızını düşürme olayı varmış beni bu konuda aydınlatır mısınız? Telnet SNR margin gibi gibi.

20 sürümünde rootlayıp sürümü düşürüyordum TR 69'u kapatmak için bir yer var ama kilitlemişler F12'den delete leyip kapatılıyordu (neyse konuyu çok değiştirmiyelim)

Konuyu elimizdeki mevcut imkanlarla en stabil, sağlıklı bağlantıyı yakalayana değiştirebiliriz bence. Sizin yardımlarınızla.

Güncel değerlerim ve önceki değerlerim şu şekilde kontrol eder misiniz şuanki değerler nasıl? (CMD testi tracert 104.160.143.212 en üstte verilen IP);

Güncel hat değerlerim bu şekilde, şu an durum nasıl yorum yapar mısınız?

Dosya Ekleri

• tech1xdsl.jpg
    tech1xdsl.jpg
    438 KB · Görüntüleme: 31
  • tech2xdsl.jpg
    tech2xdsl.jpg
    513,1 KB · Görüntüleme: 32
  • cat6rj11speedtest.jpg
    cat6rj11speedtest.jpg
    46,7 KB · Görüntüleme: 32
  • xdsl1.jpg
    xdsl1.jpg
    97,2 KB · Görüntüleme: 14
  • xdsl2.jpg
    xdsl2.jpg
    50,8 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Tekrardan selam arkadaşlar, hattan gelen CAT6 kabloya direkt RJ11 çaktım ve modeme bağladım. Şu an arada 10M DSL kablom yok.
Modem dediğiniz gibi VMG3312-B10b.
Yazılım güncellemesinden sonra sanırım sıfırlamak gerekiyormuş modemi internetteki kısıtlı bilgilerden öğrendiğim kadarıyla.
Sırasıyla;
1- en başta sürüm 6 ya düşürdüm.
2- TR69 ayarları yapıp hızlıca 7'yi yükledim.
3- o sırada fabrika ayarlarına döndürmek gerekiyor diye bilgi buldum ve yine hızlıca sürüm 6 ya geçtim.
4- sürüm 6'da sıfırladıktan sonra fabrika ayarlarına döndüm; 5dk içinde TT ayarları otomatik yaptı. (modem arayüzünden fabrika ayara döndüm)
5- sonraki 20dk içinde tatmin olmadım, sürüm 7'ye çıkarttım.
6- sürüm 7ye geçtim fakat modem ayarlarımı TT otomatik yapmadı, modem fab. Şifrem "TTNET"'ten "Türk Telekom"a dönüştü, ondan önceki tüm koşullarda sıfırlayınca "genişbant" sekmesinde internet kullanıcı adlarının yazılı olduğu dosyaların ismi internet_vdsl idi, sıfırlayınca internet_dsl'e dönüştü. Mecburen müşteri hizmetlerini arayıp ayarları yaptırdım. (direkt modemdeki tuştan sıfırladım)
Çok uzattım kusura bakmayın... Bunlardan önce 15 çift yak 1 konnektör ile DSL kablo bağlantı denedim ama tatmin etmedi. Buralara hiç girmeyeyim çok uzun :D
Root ile sanırım hat hızını düşürme olayı varmış beni bu konuda aydınlatır mısınız? Telnet SNR margin gibi gibi.

Konuyu elimizdeki mevcut imkanlarla en stabil, sağlıklı bağlantıyı yakalayana değiştirebiliriz bence. Sizin yardımlarınızla.

Güncel değerlerim ve önceki değerlerim şu şekilde kontrol eder misiniz şuanki değerler nasıl? (CMD testi tracert 104.160.143.212 en üstte verilen IP);

Güncel hat değerlerim bu şekilde, şu an durum nasıl yorum yapar mısınız?
Hocam ben 6.sürüme düşürüp tr69u kapatınca tam performans çalışıyordu. Benim yaptığım yerdeki hat adsldi, internet_dsl iken bi deneyebilir misiniz hat bağlanıyor mu? 6.sürümde sorun olmayacaktır, 7ye yükseltince otomatik olarak tr69 açıyor diye görmüştüm bir forumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı