Türk Telekom internet hızı düşmesi

EgeBatur

Hectopat
Normalde 14 Mbps sabit alırken hızım 2-3 Mbps civarlarına düşüyor. Aradığımızda bir sorun olmadığını söylediler. Modemi aç kapa yaptığım zaman 5 dakikalığına 14 Mbps'ye geri dönüyor fakat sonra tekrar 2-3 Mbps aralığına iniyor. Yapılabilecek şeyler var mı?

Bu aralar olan bir sorunsa aynısını bende yaşıyorum. CS:GO'da 70 ping alırken bu aralar 100 ping altına düşmüyor.

Yıllarca internet sağlayıcılarının hız düşürdüklerini düşünürdüm. Bir tanıdığım vesilesi ile aydınlanmış oldum ve bizzat kendim deneyip o olayın öyle olmadığını anladım.
Türk Telekom santralden apartmanınıza kadar size en yüksek hızı gönderiyor. Apartman girişinden sonrası onlara ait değil o yüzden gerisi onları ilgilendirmiyor. Apartman içinde dairenize gelen kablo kalitesinden modeminizin kalitesine kadar hız faktörü değişiyor. Telekom'dan dairenize gelen kablonun yanında elektrik kablosu olması veya apartmandaki diğer telekom kablolarından etkilenmesi hepsi önemli. Modem arayüzünde değerler var. Oradan modeminize kaç mbps giriş var, siz kaç alıyorsunuz hepsini görebilirsiniz. Her değerin yanında isimleri var atıyorum snr margin vs.. Bunların anlamlarını öğrenirseniz sorunu çözebilirsiniz. Forumda bu bahsettiğim adlarla ilgili yazılar var.

Geri
Yukarı