Türk Telekom internet hızı ve kopma sorunu

berke kayhann

Hectopat
Yaklaşık 7 - 8 ay önce internetimde kopmalar meydana gelmeye başlamıştı ve hız testinde 15Mbit aldığım download hızım 7'ye 0.7 0.6 aldığım upload hızım 0.1'lere düşmüştü. Haliyle Türk Telekom'u aradık ve saha ekibini yollayıp problemi çözeceklerini söylediler. Gelen ekip sorunun modemle alakalı olduğunu söyleyip yeni modem almamızı söylediler. Bizde ZyXEL VMG-3625-T20A adlı modemi aldık. Kopmalar gitmişti ve hızım 10Mbit'e kadar çıkmıştı. 1 hafta kadar bu şekilde kullandıktan sonra aynı şekilde kopmalar ve yavaşlamalar başladı. Artık aradığımızda sorun sizde bizde değil tarzında garip havalara girmeye başladılar. Sonra ansızın internet düzeldi.(10Mbit) 5 - 6 ay böyle çok nadiren kopmalarla kullandıktan sonra birkaç gün önce internet hızımın 12Mbit'e çıktığını ve uploadımınsa 0.7'lere çıktığını gördüm. Merak ettiğim şey şu: İnternet hızım neden bu kadar değişken? Ufak bir araştırma sonuncunda modem arayüzünde tüm değerleri gösteren bir kısım olduğunu fark ettim. Çok anlayamadığım için burada paylaşma gereği duydum. İlgilenen herkese teşekkürler.

Downstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin downstream: 8.5 DB.
Output Power upstream: 12.3 DBM.
Attenuation downstream: 6.1 DB.

Upstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin upstream: 28.6 DB.
Output Power downstream: 13.6 DBM.
Attenuation upstream: 8.4 DB.

Bu hız sorunu portlara fazla yüklenmesinden olabilir. Geceleri hızınızı 15Mbps görebilirsiniz.
Ve zaten her servis sağlayıcı tam söyledikleri hızı veremiyorlar. Hız düşüşü olabiilyor.

Geri
Yukarı